Data publikacji:

Jak ubierać noworodka w domu?

Jednym z najczęstszych dylematów świeżo upieczonych rodziców jest to, jak ubierać noworodka w domu, aby maluszkowi nie było zbyt ciepło lub zbyt zimno. Jakie ubranka wybrać, aby mieć pewność, że brzdąc czuje się dobrze? Jeśli i ciebie trapi ta kwestia, zapoznaj się z naszymi poradami.
jak ubierać noworodka w domu

Spis treści

  1. Noworodek w domu – mała rewolucja
  2. Jak ubierać noworodka?
  3. Body i śpioszki dla noworodka – funkcjonalność i wygoda
  4. Czy niemowlakowi potrzebne są buciki?
  5. Jakie ubranka dla noworodka wybierać na co dzień?
  6. Jak ubrać noworodka na spacer?
  7. Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt gorąco?
Gdy nowy członek rodziny nareszcie pojawi się w domu, wszystkich jego mieszkańców czekają spore zmiany. Nikomu nie trzeba chyba mówić o hałaśliwych nocach i wczesnych pobudkach… najważniejsze jest jednak to, aby noworodek w domu miał najlepsze warunki do rozwoju i zabawy.

Jedną z wielu kwestii, o które powinni zadbać młodzi rodzice jest zapewnienie odpowiedniej temperatury domu, a zwłaszcza w dziecięcym pokoiku. Wbrew wielu mitom, nie powinna być ona wysoka – optymalna temperatura dla nowo narodzonego maluszka to 18-22 stopni Celsjusza. W takich warunkach maluchowi z pewnością nie będzie za gorąco podczas snu, a także podczas zabawy. Pamiętaj, że noworodek jest bardzo wrażliwy na skrajne temperatury – jego organizm nie potrafi sobie z nimi radzić tak sprawnie, jak ciało dorosłego człowieka.

Gdy noworodek przychodzi na świat, często trudno odpędzić się od dobrych mam i babć, które radzą, w co ubrać noworodka. W efekcie młodzi zazwyczaj rodzice ubierają maluszka zbyt ciepło, co nie jest dla niego ani zdrowe, ani wygodne. O to, jak dowiedzieć się, czy dziecku jest za gorąco, nie musisz się wcale martwić – noworodek na pewno sam da ci znać płaczem, że ubranek jest po prostu zbyt dużo.
Przy optymalnej temperaturze powietrza w domu noworodkowi wystarczą jedynie dwie warstwy bawełnianych ubranek. Może być to połączenie body i pajacyka lub body z długim rękawem i rajstopek. Zazwyczaj tyle wystarczy, by zapewnić maluszkowi termiczny komfort. Gdy maluch zasypia, możesz dodatkowo przykryć go lekkim kocykiem lub pledem. Bezpośrednio po kąpieli noworodka należy nie tylko dokładnie osuszyć jego skórę i przebrać w ubranka do snu, ale również nałożyć cienką bawełnianą czapeczkę.

Nie bez powodu body dla noworodka i śpiochy to elementy dziecięcej garderoby, które należy przygotować już przed porodem. Takie ciuszki dla noworodka są nie tylko bardzo wygodne, ale także pozwalają rodzicowi na błyskawiczne przewinięcie lub przebranie maluszka. Pajacyki i body w różnych wariantach to elementy niemowlęcej garderoby, których nie powinno zabraknąć w szafie malucha – najlepiej kupować je w wielopakach!

Czy niemowlakowi potrzebne są buciki?

Producenci ubrań dla dzieci proponują buciki dla dzieci nawet od pierwszych chwil życia. Pytanie tylko, czy niemowlakowi, który jeszcze nie chodzi są potrzebne buty? Podolodzy podkreślają, że ubieranie butów niemowlętom nie ma większego sensu, a nawet może przyczynić się do nieprawidłowego ukształtowania stóp, w tym płaskostopia.


Przeczytaj także: Ubranka dla noworodka, które warto kupić


Noworodkowi, który czas spędza jedynie w łóżeczku lub ramionach mamy, w domu buty nie są potrzebne. Nawet niemowlę, które podejmuje się prób wstawania i chodzenia świetnie sobie bez nich poradzi – udowodniono, że chodzenie boso świetnie wpływa na rozwój dziecięcych stóp. Buciki stosuj podczas wyjść z dzieckiem w chłodnych porach, a także wtedy, gdy maluch wybiera się na spacer „na własnych nogach” poza domem.

Jakie ubranka dla noworodka wybierać na co dzień?

Body, śpiochy i pajacyki to zdecydowanie najlepsze propozycje codziennych ubranek dla noworodka. Zapewnią maluszkowi wygodę, ciepło, a tobie – bezproblemowy „dostęp” do dziecka, gdy trzeba będzie zmienić mu pieluchę. Nie oznacza to jednak, że dziecięca garderoba ma się ograniczać tylko do tych fasonów. Ładne sweterki czy bardziej „eleganckie” stroje, w które dziecko można ubrać na szczególne okazje również się przydadzą.
No dobrze, ale jak ubrać malucha przed wyprawą na przechadzkę? Jeśli wybieracie się na zimowy spacer, na śpiochy lub pajacyk nałóż dziecku sweterek. Obowiązkowy okaże się również kombinezon zimowy, skarpetki i nakrycie głowy. W przypadku czapeczki nie stawiaj jednak na grube materiały – o wiele lepiej sprawdzi się czapka bawełniana z dodatkową ochroną np. w postaci kaptura.
Latem noworodek na spacer może być ubrany tylko w krótkie body lub dresik, a gdy jest upalnie – nawet w samą pieluchę. Pamiętaj o tym, by podczas słonecznych dni chronić dziecko przed słońcem – na spacery zawsze zabieraj czapeczkę, a przed wyjściem smaruj malucha kremem z filtrem.
Trzeba pamiętać, że każdy noworodek jest inny – niektóre dzieci już od pierwszych dni życia mogą być ciepłolubne, inne z kolei najlepiej czują się w niższych temperaturach. Aby poznać swoje dziecko i wiedzieć, jakie ubranka dla noworodka będą najlepsze, należy regularnie sprawdzać, czy temperatura jego ciała jest odpowiednia. Najszybciej zrobisz to kontrolując stópki i kark maluszka. Nie sugeruj się temperaturą dłoni – u noworodków przez długi czas są one chłodne.

Najlepszą radą, którą można dać rodzicom zastanawiającym się, jak ubierać noworodka w domu jest ta, która zaleca zachowanie umiaru. Kontrolując temperaturę ciała dziecka bez problemu zauważysz, że jest mu zbyt zimno, dlatego śmiało postaw na cienkie, wygodne ubranka, które zapewnią mu komfort. Grubszą odzież pozostaw na spacery!