Data modyfikacji:

Jak wykluczyć produkty wysokoprzetworzone z diety dziecka?

Autor:

Wokół produktów wysokoprzetworzonych pojawia się wiele kontrowersji. To żywność powstająca w warunkach przemysłowych i podlegająca innym procesom technologicznym niż ta przyrządzana przez Ciebie. Lekarze obwiniają ją za schorzenia i otyłość, które coraz częściej dotykają naszych dzieci. Dowiedz się, jak skutecznie wykluczyć produkty wysokoprzetworzone z diety dziecka.

Niełatwo być rodzicem w tych czasach. Mamy niby większy dostęp do nowoczesnych osiągnięć medycyny i techniki, sklepowe półki uginają się pod ciężarem produktów dla dzieci w każdym wieku, na każdym kroku znajdziemy różne pomysły na zabawę dla maluchów, a do tego mamy internet! Nasze pociechy wciąż są zagrożone przez różne czynniki. Wiele z nich spotkamy w najbardziej niepozornym miejscu: naszej kuchni! I nie chodzi o noże czy kuchenkę gazową, a o zawartość naszych spiżarni i lodówek. Mowa o żywności wysokoprzetworzonej. Podpowiadamy Ci, jak skutecznie wykluczyć te produkty z diety dziecka.

1. Zidentyfikuj

Zanim wyczyścisz swoje szafki i wybierzesz się na zakupy, musisz wiedzieć, jak rozpoznać produkty wysokoprzetworzone. W tym celu musisz UWAŻNIE CZYTAĆ ETYKIETY! (Więcej na temat rozszyfrowywania etykiet produktowych przeczytasz tu i tu.)

W skrócie: po czym poznać produkty wysokoprzetworzone?

  • długość składu - im dłuższy, tym bardziej skomplikowanej obróbce poddanym zostały półprodukty
  • sama postać produktu - odpowiedz sobie, czy nie będąc chemikiem i nie mając dostępu do technologii przemysłowej, byłabyś w stanie przygotować produkt w takiej postaci? Nie? To znaczy, że masz do czynienia z produktem wysokoprzetworzonym
  • niezrozumiałe nazwy - nie jesteś w stanie rozszyfrować niektórych nazw, nie do końca wiesz, jakie jest ich zastosowanie
  • długa data przydatności - o ile nie jest to susz lub niektóre puszki/słoiki (sprawdzaj etykiety!), to najprawdopodobniej masz do czynienia z produktem wysokoprzetworzonym. Czy domowej roboty pieczeń jest w stanie wytrzymać tak długo?
  • substancje dodatkowe - polepszacze smaku, emulgatory, zagęstniki, cukier i substancje słodzące, sól, barwniki i aromaty (zgodne z naturalnym!) - to jedne z najczęstszych składników żywności wysokoprzetworzonej
  • tłuszcze utwardzane/trans/uwodornione/cukiernicze - niezdrowe tłuszcze, dodawane są ze względu na niski koszt oraz ich trwałość (nie jełczeją, są termostabilne)
  • na etykiecie: oczyszczony lub wzbogacony o - nie tak łatwo coś wyeliminować z danego produktu, a dodawanie też nie należy do zwykłych, domowych praktyk. Jeśli znajdziesz takie napisy na opakowaniu, to możesz być pewna, że w ruch poszła maszyna. Przecież w marchewce nie ma wysokiej zawartości kwasów omega, prawda?
  • "dziwne" smaki i zapachy - jogurt truskawkowy bez truskawek? Czym jest wsad owocowy? A może chipsy marchewkowe o smaku sera z cebulką?
  • MOM - czyli mięso oddzielane mechanicznie! To miks mięsno-tłuszczowy (a także kostny), który powstaje z odpadków po obróbce. To, czego pracownik nie może oddzielić ręcznie, trafia no maszyny, która to rozdrabnia, a następnie przeciska przez prasę z sitem, aby mechanicznie oddzielić masę od większych kości. Nie brzmi apetycznie? Jeszcze raz sprawdź skład pasztetu i parówek, które podajesz swojej rodzinie.
  • 2. Zrób porządki w szafkach i lodówce

    Nie jesteśmy miłośnikami marnowania żywności, jednak w tym wypadku cel uświęca środki. Bardzo ważnym krokiem do całkowitego wyeliminowania produktów wysokoprzetworzonych z diety dziecka jest wyrzucenie ich ze swoich domowych zapasów.

    3. Nie kupuj

    Uważne zakupy są najlepszym sposobem na wyeliminowanie szkodliwych pokarmów. Na początku zajmie Ci to więcej czasu, ale z każdą kolejną wizytą w sklepie będzie szło Ci to coraz sprawniej.

    4. Gotuj

    Nie kupuj gotowych dań, a tym bardziej tych z proszku! Przygotowuj zdrowe posiłki dla swojego dziecka: w ten sposób będziesz miała pewność, że jego menu jest bezpieczne i akceptowalne. Poza tym dasz maluchowi dobry przykład i sposobność do nauczenia się gotowania. Jeżeli danego dnia nie masz czasu lub siły, żeby ugotować obiad, to w ostateczności zamów jedzenie z zaufanej restauracji.

    5. Daj dobry przykład

    Jesteś dla swojego dziecka wzorem. Pamiętaj, że maluch obserwuje każdy Twój ruch. Bądź konsekwentna w swoich przykazach. Jeżeli odmówiłaś urwisowi batonika, a ten znajdzie go w Twojej torebce, to nie będzie to dobry przykład.

    ciasta wielkanocne

    Przepisy na szybkie ciasta wielkanocne

    2021-03-01
    Wielkanoc jest żywa, kolorowa i słoneczna i dokładnie takie same mają być ciasta, które z jej okazji przygotujemy. Oto kilka niezwykle prostych przepisów na słodkości, tak prostych, że wykonać je może już nawet kilkulatek. Ale kuchnia to zabawa, a bawić się lepiej w grupie.
    karmienie dziecka

    Dziecko nie chce jeść? Nie popełniaj tych błędów

    2019-09-05
    Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice zamartwiają się, czy zbyt mała ilość jedzenia nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Dowiedz się więcej!
    dziecko

    Herbatki dla niemowląt – które będą najlepsze?

    2019-08-16
    Istnieją herbatki dla niemowląt, które możesz podawać maluszkowi bez obaw. Podpowiadamy, które z nich warto wybrać. Sprawdź!
    Menu na urodziny

    Menu na urodziny dziecka – jak je zaplanować?

    2019-05-30
    Zbliżają się urodziny twojego malucha, a ty nie wiesz jakie przekąski i danie przyrządzić, aby dzieci chętnie ich skosztowały? Przed wami kilka rad dotyczących przygotowania ciekawego i smacznego dziecięcego menu urodzinowego.
    Jak zrobić lody bez cukru?

    Lody bez cukru. Jak zrobić? Domowe przepisy

    2019-04-09
    Wystarczyło kilka dwa z dwucyfrową temperaturą i słońcem, bym sezon na "mamooo, a może zjemy lody?" mogła uznać za otwarty. Mamy niedaleko domu fantastyczną lod...
    Domowe praliny

    Przepisy na domowe pralinki

    2019-02-27
    Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty na odrobinę słodkości? Odrobina czekolady jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jednak, zamiast kupować sklepowe słodycze, zdecydowanie lepiej jest zrobić je w domu – wtedy masz wpływ nie tylko na ich skład, ale i możesz dowolnie je modyfikować. Mam dla ciebie przepis na przepyszne i proste w wykonaniu pralinki – zaangażuj w pomoc dzieciaki i zróbcie je samodzielnie!