Data publikacji:

Plecak na kółkach – plusy i minusy

Plecak na kółkach zyskuje coraz większą popularność. Lubią go najmłodsi, bo jest modny, a rodzice wybierają, ponieważ odciąża plecy. Jaki plecak na kółkach dla dzieci wybrać? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Czy plecak na kółkach na pewno będzie najlepszym wyborem? Sprawdziliśmy.

Plecak na kółkach – zalety

Koniec wakacji oznacza przygotowanie do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pora na zakup wymaganych akcesoriów, takich jak plecaki szkolne. Zgodnie z zaleceniami ortopedów waga plecaka dziecka do lat 13 nie powinna przekraczać 10 proc. masy jego ciała. W praktyce jednak dzieci noszą na plecach większe ciężary, niż powinny, i nie pomaga zostawianie książek i przyborów w szkolnych szafkach, o ile te są do dyspozycji w szkołach. Nie wszyscy uczniowie sprzątają też plecak codziennie, dlatego znajduje się w nim wiele niekoniecznie potrzebnych rzeczy, które dodatkowo podnoszą wagę plecaka. Szukając odpowiedniego modelu, sprawdzaj więc także wagę pustego plecaka – im lżejszy, tym lepiej –w razie gdyby dziecko chciało założyć plecak na plecy, bo taką możliwość dawać też powinny plecki na kółkach.

Jaki plecak na kółkach dla dzieci?

Wybierając plecak na kółkach koniecznie zwróć więc uwagę na następujące parametry:

  • Szwy powinny być mocne i wykonane grubą, solidną nicią.
  • Stelaż musi być wbudowany w plecy plecaka na kółkach tak, by nie uciskał i był niewyczuwalny, w razie, gdy dziecko zechce założyć plecak na plecy. W nowoczesnych i solidnych modelach stelaż można zdemontować całkowicie.
  • Rączka – najlepsze rozwiązanie to teleskopowa, czyli rozsuwana i z możliwością zablokowania odpowiedniej długości, dopasowanej do potrzeb dziecka.
  • Materiał powinien być oczywiście nieprzemakalny.
  • Dolne partie plecaka na kółkach muszą być dodatkowo wzmocnione – właśnie tam najczęściej plecak przeciera się na skutek kontaktu z nierównościami podłoża, chodnikiem, piaskiem i błotem.
  • Kółka – najlepsze będą kauczukowe. Unikaj kółek plastikowych, które są nietrwałe.
  • Dobry plecak jest wyposażony w odblaski.
  • Przydatne będą również przegródka na śniadanie i wygodne, boczne kieszonki na bidon.

Solidne wykonanie plecaka na kółkach

Wybór plecaka dla dziecka, które idzie do pierwszej klasy, to nie lada wyzwanie. Jeszcze nie wiemy, czy trzeba będzie nosić dużo książek, nie znamy upodobań dziecka, a dokładna trasa do szkoły może się zmienić. Plecak na kółkach dla pierwszoklasisty nie powinien więc być zbyt duży, dwukomorowy lub trzykomorowy powinien w zupełności wystarczyć.

Doskonałej jakości plecaki ma polska marka St.Majewski, słynna jest zwłaszcza seria St. Right. Są solidnie wykonane i mają przyjaźnie zaprojektowane wnętrze – wiele funkcjonalnych przegródek, kieszonkę na dokumenty, organizer z zawieszką na klucze oraz kieszeń na tablet dla dziecka lub laptop. A najważniejszy jest fakt, że modele te są przyjazne wobec jeszcze kształtującej się sylwetki dziecka.

Plecak na kółkach do szkoły i na wakacje

Dlaczego nie wykorzystać funkcjonalności plecaka na kółkach także w okolicznościach innych niż szkoła? Plecak na kółkach po zakończeniu roku może się przydać na wakacje z dzieckiem – sprawdzi się jako plecak do samolotu – jest pojemny, a jednocześnie jego niezbyt duże rozmiary sprawiają, że może pełnić funkcję bagażu podręcznego. Zanim jednak zdecydujecie się na tę możliwość, warto dokładnie sprawdzić wymagania co do rozmiarów bagażu, jakie narzuca przewoźnik lotniczy.

Modne wzory plecaków na kółkach

Wśród dzieci i rodziców dobrą opinią cieszy się marka Paso, która oferuje nadruki z ulubionymi postaciami z dziecięcych bajek, np. z serialu „Soy Luna” lub filmu „Minionki”, a także m.in. lubiane przez dziewczynki podobizny psów i kotów z serii Studio Pets. Polska marka St. Majewski słynie z kolei z nowoczesnych wzorów, wśród których popularnością cieszą się zwłaszcza arbuzy, flamingi, kolorowe pączki czy piórka lub baletnice. Chłopcom spodobają się motywy graffitti lub modne kratki.

Marka Derfom proponuje zdobienia z motywami z filmu „Kraina lodu” i „Myszka Miki”. Taki kolorowy plecak sprawdzi się także jako prezent dla siedmiolatka.

Jakie są minusy plecaka na kółkach?

Wybierając plecak na kółkach, trzeba koniecznie uwzględnić sposób pokonywania drogi do szkoły przez dziecko. Jeśli porusza się pieszo lub autobusem, plecak na kółkach będzie idealny – można go ciągnąć po chodniku, a w autobusie spokojnie postawić przy nogach, nie narażając współpasażerów na potrącanie. Model taki przyda się też, jeśli dziecko często przenosi się do sal lekcyjnych. Jednak jeśli sale mieszczą się na różnych piętrach, to poruszanie się z ciągniętym plecakiem jest utrudnione. Model z kółeczkami nie sprawdza się, kiedy pada deszcz lub śnieg – nawet plecaki z kółkami ze wzmocnionymi dołami szybko się wówczas niszczą. Plecak na kółkach kosztuje też zazwyczaj dwukrotnie więcej niż plecak tradycyjny.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.