Data modyfikacji:

Kapcie dla niemowlaka. Kiedy kupić? Jakie wybrać?

Pierwsze kroki postawione przez dziecko skłaniają większość rodziców do zadania sobie pytania: czy to już pora na kapcie dla niemowlaka? A jeśli tak, to które okażą się najlepszym wyborem? Dowiedz się, co o butach dla maluchów twierdzą lekarze i jak zadbać o to, by chód dziecka rozwijał się prawidłowo.
kapcie dla niemowlaka
Gdy maluch rozpoczyna pierwsze samodzielne próby stawania na nogach, wielu rodziców niemal automatycznie zaczyna rozglądać się za kapciami dla niemowlaka. W końcu my – dorośli – rzadko występujemy bez jakiegokolwiek obuwia, nawet w domowym otoczeniu. Wydawałoby się więc, że dziecko, które zaczyna chodzić, też bezwzględnie go potrzebuje. Ile w tym prawdy?

Pierwsze kapcie dla dziecka mogą zaczekać

Z pewnością niejeden rodzic będzie zaskoczony stanowiskiem pediatrów, którzy zgodnie twierdzą, że z kapciami niemowlęcymi naprawdę nie należy się spieszyć. Powód jest prosty – dziecko, które rozpoczyna chodzenie, powinno dobrze czuć grunt pod stopami, aby móc lepiej wypracowywać mechanizm kroków. Poza tym, mała stópka ciągle się rozwija – mięśnie i kości potrzebują swobody po to, by dopasowywać się do całkiem nowych ruchów. Zbyt wczesne zakładanie butów dziecku może okazać się nie tylko zbędne, ale nawet szkodliwe.

Kapcie dla niemowląt niechodzących. Tak czy nie?

Wielu specjalistów stanowczo odradza zakładania jakichkolwiek bucików dzieciom, które jeszcze nie chodzą. Po pierwsze – musisz przyznać, że mija się to z celem. Po drugie, ponownie w grę wchodzi kwestia odpowiedniego rozwoju kości śródstopia. W żadnym wypadku nie powinien być on hamowany sztywnym i ciasnym obuwiem. 

Dzieci, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej, wbrew pozorom wykonują bardzo wiele ruchów. Bobas poznaje własne ciało, ruszając rączkami i nóżkami. Żaden element garderoby nie powinien mu w tym przeszkadzać. Maluchowi, który pełza w trakcie zabawy, powinno się zakładać jedynie miękkie, cienkie skarpetki.


Przeczytaj także: Herbatki dla niemowląt - które będą najlepsze?


Jeśli koniecznie chcesz założyć niemowlęciu buty (np. stanowiące element odświętnego stroju) rób to tylko okazyjnie. Niemowlak nie powinien spędzać w butach zbyt wiele czasu. Zresztą możesz być pewna, że szybko wyrazi swoje niezadowolenie związane ze zbędnym elementem ubioru.

Czy kupić kapcie dla dziecka uczącego się chodzić?

Pierwsze nieśmiałe próby wstawania i  spacerowanie za rękę z mamą to ważne sygnały zwiastujące, że lada moment twój bobas będzie radośnie biegał po domu i placu zabaw. Dopóki jednak dziecko nie chodzi całkowicie samodzielne, warto wstrzymać się z kupowaniem pierwszych kapci. Jak wspomnieliśmy, najlepiej, aby pierwsze kroczki odbywały się boso. To najzdrowszy sposób na to, by maluch opanował odpowiednią technikę chodu.

Kiedy jest pora na pierwsze kapcie dla dziecka?

Pierwsze prawdziwe kapcie dla dziecka możesz zakupić, gdy maluch pewnie i stanowczo stawia pierwsze kroczki bez twojej pomocy. Zwykle ten czas przypada na okolice 12.-14. miesiąca życia. Gdy w chodzeniu nie pomagają już mama ani tata, najlepszym rozwiązaniem okażą się miękkie kapcie w formie skarpetek antypoślizgowych. Takie buciki doskonale sprawdzą się podczas codziennej zabawy w domu.

Jakie kapcie dla niemowlaka będą najlepsze?

Wiesz już, że nawet jeśli twoje dziecko już zaczyna chodzić, nie musisz w popłochu poszukiwać dla niego pierwszych butów. Maluchowi wystarczą dobre antypoślizgowe skarpetki. Przyjmują one postać miękkich kapci dla dzieci, które nie ograniczają ruchów i dają maluszkowi bardzo dużo swobody.
Kapcie dla dziecka uczącego się chodzić posiadają na podeszwie gumowe wypustki, które ułatwią maluszkowi utrzymanie równowagi również na śliskich powierzchniach.

Pierwsze „poważne” buty dla dziecka

Gdy maluch ochoczo chodzi na własnych nogach, prędzej czy później będzie chciał wybrać się na spacer poza domem. Z wiadomych względów, miękkie kapcie dla niemowlaka w tym wypadku okażą się niewystarczające.
  • Zadaniem pierwszych bucików dla dziecka jest przede wszystkim ochrona stóp przed ostrymi przedmiotami i zabrudzeniami, które można spotkać na zewnątrz. Jednym z najważniejszych elementów idealnego bucika dziecięcego jest więc podeszwa. Powinna być wytrzymała, lekko pogrubiona, a zarazem bardzo elastyczna.
  • Cholewka buta musi być maksymalnie miękka. Dziecko wciąż „testuje” swoje stopy i uczy się obciążać palce, pięty i śródstopie.
  • Zapiętek butów dla niemowlaka nie może być sztywny, a jedynie lekko pogrubiony. Powinien także dobrze przylegać do stopy, aby nie utrudniać jej ruchów.

Jak kupić odpowiedni rozmiar kapci dla niemowlaka?

Aby buty dla dziecka były wsparciem, a nie przeszkodą w chodzeniu, muszą być idealnie dopasowane. Nigdy więc nie kupuj ich „na oko”. Nie porównuj również wymiarów nowej pary do starego obuwia. Stopy dziecka rosną w bardzo szybkim tempie!

Aby wybrać właściwy rozmiar obuwia dla niemowlaka, postaw jego stópkę na kartce papieru i dokładnie odrysuj. Jeśli ruchliwy maluch utrudnia ci to zadanie, możesz posmarować podeszwę stopy zmywalną farbką, a następnie odcisnąć ją na papierze. Tak wykonany obrys stopy należy zmierzyć od największego palca do pięty. Uzyskany pomiar to długość wkładki nowego obuwia.

Kapcie dla niemowlaka? Nie spiesz się!

Zaufaj pediatrom i podologom – gołe stopy u małego dziecka to samo zdrowie. Chodząc boso, bobas uczy się koordynacji ruchowej i właściwego rozkładania ciężaru ciała na stopy. Nie warto mu w tym przeszkadzać – kapcie dla niemowlaka mogą spokojnie zaczekać. Idealnym czasem na to, by kupić pierwszą parę, będzie moment, w którym dziecko pewnie i stabilnie spaceruje po domu bez twojej pomocy.