Data modyfikacji:

Najlepsze komiksy dla dziewczynek i chłopców

Każdy chyba zna klasyczne komiksy z Batmanem, Supermanem czy Kaczorem Donaldem albo Scooby-Doo. Ciągle jednak ukazują się nowe, interesujące komiksy dla dzieci. Sprawdźmy, które komiksy dla dziewczynek warto wybrać i jakie komiksy dla chłopców przeczytać. 
Najlepsze komiksy dla chłopców i dziewczynek.
Komiksy pomagają najmłodszym uczyć się czytać. Połączenie graficznie przedstawionej opowieści z treścią tekstową dla wielu dzieci jest bardzo atrakcyjne i w pierwszej kolejności sięgają właśnie po komiksy. Spór pedagogów dotyczy w tej kwestii jedynie pewnego rozproszenia uwagi młodych czytelników. Wielu psychologów jest też przeciwnych dzieleniu literatury dziecięcej na tę dedykowaną chłopcom i dziewczynkom. Jest tak dlatego, że przyjmowanie innego punktu widzenia  (np. gdy chłopcy czytają o historiach, które przeżywają dziewczynki – i odwrotnie) działa bardzo rozwijająco.

Poza tym doświadczanie emocji dziecięcych jest uniwersalne dla każdej płci. Wydawcy oraz pracownicy księgarń i bibliotek często jednak sugerują rodzicom książki właśnie z podziałem na płeć. Warto przełamywać stereotypy i poznawać różnorodne sposoby patrzenia na świat. Zobaczmy zatem, które komiksy dla dziewczynek sprawdzą się też jako lektury dla chłopców, a które niekoniecznie zainteresują płeć przeciwną.

Najlepsze komiksy dla dziewczynek i chłopców

„Roller girl – dziewczyna z pasją”, Wiktoria Jamieson, wydawnictwo K. E. Liber
Komiks, którego siłą są słabości

Wyjątkowy komiks o przyjaźni, pragnieniach i pasjach dorastających dziewczynek. Bohaterka, Astrid, właśnie polubiła jazdę na wrotkach. Zapisuje się na letni obóz wrotkarski, jednak jej przyjaciółka woli balet i wybiera obóz baletowy, co więcej – zapisuje się z nią znienawidzona przez Astrid koleżanka. Nieprzewidywalne zwroty akcji w relacjach dziewczęcych przyjaźni i kłótni są naprawdę skomplikowane, gdy ma się 12 lat... Astrid jednak postanawia skoncentrować się na treningach wrotkarskich i z czasem idzie jej coraz lepiej, zdobywa nawet nową przyjaciółkę.

Komiks o przygodach Astrid stał się światowym bestsellerem. W czym tkwi jego siła? Paradoksalnie – w słabości. Bohaterka przeżywa wiele porażek, także dosłownych – upada i przewraca się, ale choć często jakieś zdarzenie wydaje się końcem świata, to okazuje się, że życie ciągle się zmienia i lepiej nie przeżywać wielkich dramatów, bo za chwilę beznadziejna sytuacja staje się punktem wyjścia do nowej, wspaniałej historii. 

„Gumball” – komiksy dla dziewczynek i chłopców
Komiks dla tych, którzy cenią humor i dystans   

Przygody Gumballa znają chyba wszystkie dzieci, które oglądają Cartoon Network. Można też o jego rodzinie czytać w wersji komiksowej. Rodzina Gumballa jest wyjątkowa, choć właściwie typowa. Richard, czyli bezrobotny, choć znający kilka języków ojciec rodziny, Nicole – bojownicza mama, która zna karate i wychowuje trójkę dzieci oraz męża, no i dzieci: Anais – najmłodsza, ale  najmądrzejsza z całej piątki, Darwin, który jest rybką i Gumball-spryciarz.

Jednak sposób przedstawienia ich życia codziennego jest bardzo zabawny – ironiczny i prześmiewczy. Gumball obśmiewa wszystko – rodzeństwo, rodziców, kolegów, a nawet trudne uczucia. I może dlatego właśnie jest tak popularny, ponieważ z dystansem i humorem traktuje trudne przeżycia – pozwala spojrzeć na nie z przymrużeniem oka, przez pryzmat śmiechu, szyderstwa i ironii. Gumball gładko wpasowuje się zarówno w literaturę określaną „komiksy dla dziewczynek”, jak i „komiksy dla chłopców” – kochają go po prostu wszyscy.  

„Prawdziwe przyjaciółki”, Shannon Hale, wydawnictwo Jaguar
Komiks o skomplikowanych relacjach dziewczęcych 

Co się dzieje, gdy twoja najlepsza przyjaciółka przestaje się odzywać, a ty nadal za wszelką cenę chcesz, by było jak dawniej? Co zrobić, gdy grupa koleżanek szkolnych wyklucza cię z zabaw i wyśmiewa? O tym właśnie m.in. jest komiks „Prawdziwe przyjaciółki”, którego autorka zasłynęła cyklem dla dziewczynek pt. „Ever after high”.

 Dziewczęce relacje w grupach rówieśniczych wydają się nieco bardziej skomplikowane, niż te pomiędzy chłopcami. Wszystkie książki, które wyraziście pokazują konflikty, niesprawiedliwe traktowanie i odrzucanie przez rówieśników, a nawet zachowania mające znamiona przemocy, sprawiają, że dzieciom, które doświadczają tych sytuacji, łatwiej jest oswoić się z trudnościami. Warto sięgnąć też po kolejną część komiksu tej autorki - „Najlepsze przyjaciółki”, w którym Sara, bohaterka, pokazuje, jaką cenę płaci się za bycie popularnym i przynależność do grupy. 

„Ptyś i Bill”, Jean Roba, wydawnictwo Egmont
Komiks dla dzieci, które kochają psy

To komiks uwielbiany zdecydowanie częściej przez chłopców. Ale nie tylko! Przygody Ptysia i jego szalonego psa Billa bawią i inspirują wszystkich od kilkunastu dobrych lat. Serię wymyślił legendarny belgijski aktor Jean Roba, a po jego śmierci – doceniając potencjał historii – pałeczkę  przejmowali i dopisywali nowe przygody Ptysia i Billa kolejno francuscy i belgijscy autorzy i rysownicy.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska