Data publikacji:

Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka – jaką wybrać?

Nauka jedzenia łyżeczką to bardzo ważny moment w życiu każdego malucha. Nie jest ważne wyłącznie to, co je dziecko, ale również jak to robi. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią łyżeczkę dla niemowlaka. Mamy kilka wskazówek!

pierwsza łyżeczka dla niemowlaka

Pierwsza łyżeczka – przygoda z pokarmami stałymi

Rozpoczęcie karmienia dziecka stałymi pokarmami to ważny moment. Dziecko zaczyna poznawać nowe smaki – w tym momencie kształtują się jego pierwsze upodobania kulinarne. Intensywnie rozwija się również aparat mowy. Aby wszystkie te procesy przebiegały prawidłowo, ważne jest nie tylko jedzenie, które podajesz swojemu maluszkowi. Ogromną rolę odgrywają właściwe sztućce, a dokładniej – łyżeczka do karmienia.

Właściwie dobrana łyżeczka do karmienia usprawnia rozwój aparatu mowy malucha. Analogicznie, łyżka o nieodpowiednich cechach może przyczynić się do wykształcenia wad wymowy, w tym np. seplenienia.

Czemu należy kupić specjalną łyżeczkę dla niemowlaka?

Z pewnością niejeden rodzic rozważał karmienie maluszka zwykłą, małą łyżeczką metalową. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ jest ona zbyt ciężka i ostra dla delikatnej jamy ustnej niemowlaka. Zwykła łyżka jest również zbyt głęboka – dziecko będzie miało trudność ze zbieraniem z niej pokarmu. Każdy maluch powinien mieć własną łyżeczkę, dopasowaną ściśle do jego potrzeb.

Jaką łyżeczkę do karmienia niemowląt wybrać?

Wybór łyżeczki dla dziecka na szczęście nie jest trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka detali, aby trafić z odpowiednim modelem.

Twarda czy miękka łyżeczka dla niemowlaka?

To pierwszy dylemat, z którym zetknie się rodzic poszukujący łyżeczki do karmienia niemowlaka. Na rynku dostępne są bowiem zarówno twarde, jak i miękkie sztućce dla bobasów. Choć mogłoby się wydawać, że miękka łyżeczka będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem, koniecznie zdecyduj się na twardą. Dlaczego?

To proste – twarda łyżeczka wywiera mocniejszy nacisk na język bobasa i daje mu jasną informację o zbliżającym się jedzeniu. Miękka łyżka może kojarzyć się dziecku z gryzakiem, smoczkiem lub innym gadżetem, który nie ma wiele wspólnego z posiłkiem. Nie musisz martwić się o to, że twarda łyżeczka podrażni jamę ustną dziecka. Sztućce niemowlęce są zaprojektowane tak, aby odpowiadać potrzebom bobasów.

Rozmiar łyżeczki dla niemowlaka

Pierwsza łyżeczka powinna być nieprofilowana, nieduża i niezbyt głęboka. To pozwoli ci podawać dziecku małe porcje jedzenia, które będą dla niego łatwe do przełknięcia. Zwróć jednak uwagę na długość trzonka łyżeczki; lekko wydłużony ułatwi ci wydobywanie posiłku ze słoiczka.

Metalowa, gumowa, plastikowa?

Najlepszą pierwszą łyżeczką będzie ta wykonana z metalu. Innym rozwiązaniem jest łyżeczka dla niemowlaka wytworzona z twardego kauczuku lub sztywnego silikonu. Przed zakupem upewnij się, że dany model łyżki można bez obaw myć w zmywarce.

Jaka pierwsza łyżeczka do samodzielnego jedzenia?

Gdy maluch zacznie korzystać ze sztućców samodzielnie, podaruj mu jego własny zestaw, w tym oczywiście odpowiednią łyżeczkę. Ta do samodzielnego stosowania powinna mieć krótszy trzonek, dopasowany do maleńkich rączek. Sztućce dla niemowlaka nie mogą mieć również bardzo ostrych krawędzi.

Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka – to ważne!

Nie bagatelizuj zakupu pierwszej łyżeczki. Ma ona wielkie znaczenie dla wygody jedzenia, a także prawidłowego rozwoju mowy malucha. Najlepszym rozwiązaniem będzie sugerowanie się opiniami innych rodziców. Wybierz jeden z modeli łyżeczek, które cieszą się najlepszymi recenzjami.
Autorka: Joanna Stanuch