Rozszerzanie diety niemowlaka – 5.-6. miesiąc życia
Wprowadzaj nowe produkty pojedynczo i obserwuj reakcje dziecka. Nie zmuszaj maluszka do jedzenia – zacznij od minimalnej ilości. Jeśli będzie chciał zjeść więcej, na pewno to zauważysz.
- Na początek – warzywa i owoce
Rozszerzanie diety niemowlaka po 4. miesiącu (średnio w 6. miesiącu) życia rozpocznij od podawaniu dziecku gotowanych warzyw oraz miękkich owoców. Na pierwszy rzut mogą pójść np. dynia, ziemniak, mus z jabłek. Pamiętaj, aby obrabiać posiłki stosownie do umiejętności maluszka (rozdrabniać, gotować) i nie podawać mu kilku produktów jednocześnie. Pozwól dziecku na dokładne zapoznanie się z każdym nowym jedzeniem.
Najwcześniej w 6. miesiącu życia możesz podawać dziecku gotowane jajko lub posiłki mięsne. Zwracaj uwagę na to, by mięso i jaja pochodziły z możliwie najlepszych źródeł.
Kaszki to cenne źródło węglowodanów, które są dla dziecka głównym źródłem energii. Bez obaw możesz podawać je już półrocznemu maluchowi.
Rozszerzanie diety niemowlaka -7.-12. miesiąc życia
W tym okresie niemowlak powinien spożywać 2-3 posiłki uzupełniające dziennie. Dziecku w okolicach 7. miesiąca życia można zacząć podawać produkty z glutenem.
Między 7., a 12. miesiącem życia proponuj maluszkowi dobrej jakości nabiał, np. naturalne jogurty, kefir, sery. Niemowlak już może również próbować pieczywa.
Po 6. miesiącu życia dziecko może zaznajamiać się z produktami rybnymi. Są one cennym źródłem kwasów omega, znakomicie wpływających na rozwój mózgu.
Rozszerzanie diety niemowlaka – 13.-36. miesiąc życia
Dziecko po 1. roku życia może spożywać złożone posiłki, w których znajdują się różne grupy produktów. Podawaj maluchowi 5 posiłków dziennie (3 główne, 2 uzupełniające) i zawieraj w nich wszystkie wcześniej wprowadzone produkty – nabiał, mięso, ryby, kasze, pieczywo. Do diety starszych niemowląt warto wprowadzić przyprawy i zdrowe oleje.