Data modyfikacji:

Rozszerzanie diety niemowlaka – praktyczny poradnik

Rozszerzanie diety niemowlaka to bardzo ważny i emocjonujący moment zarówno dla maluszków, jak i ich rodziców. Jednocześnie jest to temat, który obrósł licznymi mitami. Kiedy wprowadzić pokarmy stałe? Ile powinno jeść dziecko i skąd mamy mieć pewność, że aby na pewno się najada? Przygotowaliśmy poradnik, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane przez rodziców pytania.
rozszerzanie diety niemowlaka

Cel rozszerzenia diety niemowlaka

Zanim przejdziemy do tłumaczenia, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka, krok po kroku warto uświadomić sobie, co tak naprawdę jest jego przeznaczeniem. Nie trzeba być rodzicem by wiedzieć, że podstawę diety kilkumiesięcznego dziecka stanowi mleko – to wprost od mamy lub modyfikowane. To właśnie ono dostarcza niemowlakowi niezbędnych składników odżywczych. W takim razie, po co rozszerzanie diety niemowlaka?
  • Rozszerzenie diety niemowlaka służy stopniowemu przyzwyczajaniu dziecka do pokarmów stałych i zaspokajania nimi głodu.
  • To sposób na zapoznanie dziecka z nowymi smakami, konsystencjami.
  • Rozszerzenie diety niemowlaka jest konieczne po to, by pobudzić prawidłowy rozwój żuchwy i szczęki poprzez naukę żucia, gryzienia.
  • Wprowadzenie nowych pokarmów do menu dziecka ma również funkcję społeczną – poprzez to maluch uczy się spożywania posiłków przy rodzinnym stole.
Rozszerzanie diety niemowlaka po 6. miesiącu życia jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się okres w życiu maluszka, w którym staje się on bardzo wrażliwy na nowe smaki i zapachy. To najlepszy moment na zainteresowanie go nowymi produktami spożywczymi oraz rozpoczęcie nauki gryzienia oraz żucia.

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią

Należy zaznaczyć, że wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety niemowlaka nie trzeba, a nawet nie należy rezygnować z karmienia go mlekiem. To ono wciąż powinno stanowić podstawę jego diety. Podając rozpoczynającemu przygodę z nowym jedzeniem maluszkowi mleko, będziesz spokojna o to, że dziecko ciągle jest najedzone. Poznawanie nowych smaków początkowo ma być ciekawym doświadczeniem – niekoniecznie sposobem na najadanie się do syta.

Rozszerzenie diety niemowlaka – kiedy pierwszy posiłek?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzanie nowych produktów do diety niemowlaka należy rozpocząć nie wcześniej niż w 4. miesiącu i nie później niż w 7. miesiącu życia niemowlaka. Jednocześnie pojawia się zalecenie, aby do 6. miesiąca życia maluszka zrobić wszystko, by karmić go wyłącznie piersią. Nie oznacza to jednak, że aby podać dziecku pierwszą łyżeczkę nowego jedzenia musisz z kalendarzem w ręku oczekiwać na 6. miesiąc jego życia.

Rozszerzenie diety niemowlaka: sygnały, że możesz zaczynać

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i każde z nich osiąga gotowość do nabywania nowych umiejętności we własnym tempie. Tak jak chodzenie czy mówienie, jedzenie wymaga od malucha pewnego przygotowania psychofizycznego. Jeśli zauważysz u swojej pociechy poniższe sygnały, możesz spróbować proponować mu nowe produkty spożywcze – nawet, jeśli ma nieco mniej niż 6 miesięcy.
  • Umiejętność siedzenia
Do wygodnego i bezpiecznego jedzenia maluch musi nabyć umiejętność siedzenia – samodzielnie lub z niewielkim podparciem.
  • Umiejętność chwytania
Jeśli maluch potrafi złapać jedzenie i włożyć je sobie do ust, możesz rozpocząć karmienie go lub rozszerzanie diety niemowlaka BLW.
  • Zainteresowanie jedzeniem
Maluch jest zaciekawiony tym, co jedzą inny członkowie rodziny, a nawet próbuje podbierać jedzenie.

Ile posiłków powinien zjadać niemowlak?

Częstym błędem rodziców jest proponowanie dziecku zbyt dużych ilości pokarmów stałych w ciągu dnia. Ponownie warto podkreślić, że to mleko jest podstawowym źródłem składników odżywczych dla kilkumiesięcznego niemowlaka, dlatego nie warto sadzać malucha przed talerzem co 3, 4 godziny. Pierwsze posiłki mogą przyjąć postać testowania i zabawy – to zupełnie normalne!

Co po kolei wprowadzać do diety niemowlaka?

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? W razie wątpliwości warto sugerować się schematem rozszerzania diety niemowlaka. Warto dodać, że rozszerzenie diety niemowlaka karmionego sztucznie i naturalnie powinno przebiegać w ten sam sposób.

Rozszerzanie diety niemowlaka – 5.-6. miesiąc życia

Wprowadzaj nowe produkty pojedynczo i obserwuj reakcje dziecka. Nie zmuszaj maluszka do jedzenia – zacznij od minimalnej ilości. Jeśli będzie chciał zjeść więcej, na pewno to zauważysz.
  • Na początek – warzywa i owoce
Rozszerzanie diety niemowlaka po 4. miesiącu (średnio w 6. miesiącu) życia rozpocznij od podawaniu dziecku gotowanych warzyw oraz miękkich owoców. Na pierwszy rzut mogą pójść np. dynia, ziemniak, mus z jabłek. Pamiętaj, aby obrabiać posiłki stosownie do umiejętności maluszka (rozdrabniać, gotować) i nie podawać mu kilku produktów jednocześnie. Pozwól dziecku na dokładne zapoznanie się z każdym nowym jedzeniem.
  • Produkty mięsne i jaja
Najwcześniej w 6. miesiącu życia możesz podawać dziecku gotowane jajko lub posiłki mięsne. Zwracaj uwagę na to, by mięso i jaja pochodziły z możliwie najlepszych źródeł.
  • Kaszki zbożowe
Kaszki to cenne źródło węglowodanów, które są dla dziecka głównym źródłem energii. Bez obaw możesz podawać je już półrocznemu maluchowi.

Rozszerzanie diety niemowlaka -7.-12. miesiąc życia

W tym okresie niemowlak powinien spożywać 2-3 posiłki uzupełniające dziennie. Dziecku w okolicach 7. miesiąca życia można zacząć podawać produkty z glutenem.
  • Nowe produkty nabiałowe
Między 7., a 12. miesiącem życia proponuj maluszkowi dobrej jakości nabiał, np. naturalne jogurty, kefir, sery. Niemowlak już może również próbować pieczywa.
  • Czas na ryby
Po 6. miesiącu życia dziecko może zaznajamiać się z produktami rybnymi. Są one cennym źródłem kwasów omega, znakomicie wpływających na rozwój mózgu.

Rozszerzanie diety niemowlaka – 13.-36. miesiąc życia

Dziecko po 1. roku życia może spożywać złożone posiłki, w których znajdują się różne grupy produktów. Podawaj maluchowi 5 posiłków dziennie (3 główne, 2 uzupełniające) i zawieraj w nich wszystkie wcześniej wprowadzone produkty – nabiał, mięso, ryby, kasze, pieczywo. Do diety starszych niemowląt warto wprowadzić przyprawy i zdrowe oleje.

Rozszerzanie diety niemowlaka – dodatkowe informacje

  • Jeśli występują zaparcia przy rozszerzaniu diety niemowlaka, może być to znak, że maluch spożywa zbyt mało płynów. Pamiętaj, że 6-miesięczny niemowlak, poza mlekiem mamy, może pić również niegazowaną, mineralną wodę, która zmniejszy problemy trawienne.
  • Nie musisz ograniczać się do „papek”. Bardzo modną praktyką jest rozszerzanie diety niemowlaka BLW, a więc pozwalanie mu na jedzenie rączkami. To świetna metoda, dzięki której dziecko szybciej „zaprzyjaźnia się” z jedzeniem i nabywa świadomość tego, co je.
  • Jeśli dziecko nie chce jeść podanych przez ciebie produktów, nie zmuszaj go. Zaproponuj coś innego!
  • Dziecięcych potraw nie przyprawiaj nadmiernie. Zadbaj o to, by maluch mógł poznać naturalny smak produktów. Jeśli już decydujesz się na przyprawy, niech będą to delikatne zioła. Nigdy sól i ostre dodatki!