10 ponadczasowych historii Disneya

Bajki Walta Disney'a umilały dzieciństwo większości z nas. Wśród najpopularniejszych bajek wciąż królują niezapomniane produkcje z XX wieku. Jakie tytuły trafiły do naszego zestawienia? Czy znalazły się w nim twoje ulubione filmy animowane? Sprawdź.
disney

Bajki Disneya lista najlepszych

Specjalnie dla ciebie zebraliśmy w jednym miejscu 10 najlepszych historii, które stworzyli ludzie z wytwórni Walta Disneya. Opisaliśmy je w kolejności chronologicznej, licząc od pierwszej powstałej produkcji pełnometrażowej.

  1. Królewna Śnieżka
  2. Pinokio
  3. Dumbo
  4. Bambi
  5. Kopciuszek
  6. Piotruś Pan
  7. Śpiąca Królewna
  8. 101 Dalmatyńczyków
  9. Król Lew
  10. Pocahontas

1. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków to animacja powstała już w 1937 roku. Była to pierwsza pełnometrażowa produkcja Disneya, która bardzo szybko zdobyła niewiarygodną popularność. Inspiracją do tej bajki, była rzecz jasna baśń braci Grimm. Disney jednak stworzył Królewnie nieco lepsze warunki bytowe i zredukował okrucieństwo oryginału. Na prośbę widzów bajka była wielokrotnie wyświetlana w kinie, a w latach 90. zagościła na kasetach VHS. Co ciekawe, United States National Film Registry zagwarantowało Królewnie Śnieżce miejsce w topowej setce amerykańskich filmów w 1989 roku.

2. Pinokio

Rok 1940 to czas uroczego kłamczuszka Pinokia. Bajka Disneya została oparta na książce Carlo Collodiego. Animacja wyreżyserowana przez Bena Sharpsteena została entuzjastycznie przyjęła publiczność i zgarniała fantastyczne recenzje, finalnie zdobywając dwa Oscary.

3. Dumbo

Sympatyczny słonik Dumbo to kolejna bajka, która pierwszy raz na ekranach pojawiła się w 1941 roku. Dumbo to pierwotnie książka Helen Aberson, która zyskała w popularność dzięki animacji Disneya. Każdy słyszał o latającym słoniu!

4. Bambi

Rok 1942 to czas jelonka Bambi. Mało pozytywna fabuła bajki na tle szalejącej drugiej wojny światowej okazała się niezbyt trafiona. Animacja powstała na podstawie opowieści Felixa Saltena. Pierwsze opinie krytyków, również tych najmłodszych, nie należały do najlepszych. Bajkę skrytykowała sama córka Walta Disneya. Obecnie jednak Bambi to klasyka gatunku, a Amerykański Instytut Filmowy pokusił się o opinię, że jest to jedna z najlepszych produkcji amerykańskiego filmu.

5. Kopciuszek

Dokładnie połowa XX wieku to historia Kopciuszka. Animacja bazująca na popularnej baśni podbiła serca widzów. Kopciuszek to opowieść sięgająca starożytności, pierwszy raz spisana w Chinach w 860 roku n.e. Globalnie spopularyzowana w XIX wieku przez Braci Grimm, często mylnie określanych jej autorami. Kopciuszek animowany przez wytwórnię Walta Disneya otrzymał wiele nagród w tym dwie oscarowe nominacje za najlepszą piosenkę i najlepszą muzykę w roku 1951.

6. Piotruś Pan

Lata 50. to czas wiecznie młodego Piotrusia Pana. Ta pełnometrażowa animacja familijna to produkcja bazująca na historii autorstwa Jamesa Matthewa Barriea. Piotruś Pan i Dzwoneczek szybko zdobyli serca widzów i ekranizacja została okrzyknięta filmem roku 1953. Niejednokrotnie zarzucano bajce niepoprawność polityczną. Dotyczyło to stereotypowego przedstawienia rdzennych amerykanów. Jednak mimo krytycznych opinii w tym obszarze i tak cieszyła się ogromną popularnością.

7. Śpiąca Królewna

Końcówka lat pięćdziesiątych to czas Śpiącej Królewny. Piękna, romantyczna historia, bazująca na baśni Charlesa Perraulta, to klasyk. Walka dobra ze złem, królewicz, piękny rumak i dobre zakończenie. Śpiąca Królewna w Stanach Zjednoczonych kategoryzowana jest jako animowany musical. Ta szesnasta produkcja wytwórni Disneya była nominowana do nagrody Grammy za najlepszą ścieżkę dźwiękową.

8. 101 Dalmatyńczyków

Rok 1961 to czas dla szczeniaków. Światło dzienne ujrzała ekranizacja 101 Dalmatyńczyków, bazująca na powieści Dodie Smith "The One Hundred and One Dalmatians". Była to pierwsza animacja Disneya zrealizowana techniką szkicową. W latach 90. powstał film o czarno-białych pieskach. Jednak ta fabularna produkcja również pod skrzydłami Disneya spotkała się z dużo mniejszym entuzjazmem krytyków. Głównie zagwarantowała sławę niezapomnianej Cruelli De Mon, w którą wcieliła się Glenn Close.

9. Król Lew

Król Lew - nic dodać, nic ująć. Ta produkcja wszechczasów, powstała już 1994 roku. Fantastyczna animacja reżyserii Rogera Allersa bazuje na ponadczasowym "Hamlecie" Williama Szekspira. Miłość i zbrodnia. W produkcję zaangażowani byli światowej sławy muzycy, Elton John i niemiecki kompozytor Hans Zimmer. Króla Lwabezwarunkowo kochają duzi i mali. Co tu więcej mówić – Hakuna matata!

10. Pocahontas

Trzydziesta trzecia animacja Disneya to Pocahontas. Cudowna ciemnoskóra księżniczka i jej miłosne uniesienia. Czyżby to ukłon w stronę Indian po zarzutach z Piotrusia Pana? Niestety nie, bajka również spotkała się z licznymi zarzutami dotyczącymi konfliktu na tle rasowym. Produkcja z 1995 roku zasłynęła wspaniałą ścieżką dźwiękową, piosenka Colors of the Wind trafiła na pierwsze miejsce listy Bilboard 2000 w USA. Wspaniała bajka o Pocahontas to tak naprawdę XVII-wieczna opowieść o Indiance imieniem Matoaka, która poznała przystojnego Johna Smitha gdy miała 11 lat.Oczywiście ile osób tyle preferencyjnych rankingów bajek Disneya. Jak można było nie wspomnieć o Herkulesie, Mulan, Alladynie, Pięknej i Bestii, Toy Story, Alicji w Krainie Czarów, Tarzanie i… wielu, wielu innych. Ponadczasowość tych bajek polega na tym, że niemal każdemu kojarzą się z dzieciństwem. Dziękujemy braciom Disney za start tej cudownej machiny!
Autor: Redakcja Świata Rodziców