Data publikacji:

Opryszczka w ciąży - przyczyny, objawy leczenie

Jej pierwszym objawem niemal zawsze jest męczące swędzenie i pieczenie skóry nad ustami. Ci, którzy mieli już z nią do czynienia, dobrze wiedzą, że kolejnym etapem będzie pojawienie się małych pęcherzyków wypełnionych płynem. I o ile opryszczka – bo to o niej mowa, zwykle jest po prostu nieładną dolegliwością, o tyle w okresie ciąży problem może bardzo niepokoić. Czy jednak opryszczka w ciąży naprawdę zagraża dziecku? I jak się jej pozbyć w bezpieczny dla maluszka sposób?
kobieta

Opryszczka w ciąży – przyczyny

Opryszczka to bardzo powszechna dolegliwość – niemal każdy z nas zna kogoś, u kogo raz na jakiś czas w okolicy ust czy nawet nosa pojawiają się charakterystyczne zmiany. Jakie są przyczyny jej występowania ?

Za powstanie specyficznych pęcherzyków na ustach i w ich okolicy odpowiada wirus o nazwie HSV1. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową – na przykład poprzez całowanie się z osobą, która takiego wirusa już w sobie nosi albo używanie tych samych sztućców. Warto nadmienić, że jeśli raz dojdzie do zakażenia, wirus będzie w naszym organizmie już przez całe życie. Przez większość czasu będzie on jednak uśpiony – do aktywacji dochodzi najczęściej w okresie osłabienia organizmu, czyli np. w czasie przeziębienia, niewyspania albo… ciąży.

Czy opryszczka jest groźna w ciąży?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy opryszczka w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka. Przede wszystkim należy tutaj podkreślić, że o wiele groźniejsza jest choroba wywoływana przez inny rodzaj wirusa, czyli HSV2 – wywołuje on opryszczkę okolic intymnych. Opryszczka narządów płciowych w ciąży może skutkować zakażeniem wewnątrzmacicznym oraz wystąpieniem groźnych powikłań u płodu.
Niestety nie oznacza to, że opryszczka wargowa w ciąży nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka. O szczególnie niebezpiecznej sytuacji mówimy zwłaszcza, gdy do zakażenia dochodzi dopiero już po zapłodnieniu. Intensywne mnożenie się wirusa może sprawić, że pojawią się poważne komplikacje (np. zakażenie w obrębie jamy macicy), które mogą skutkować nawet poronieniem. Dlatego przyjmuje się, że szczególnie groźna jest opryszczka w pierwszych tygodniach ciąży (zakładając cały czas, że chodzi o świeże zarażenie). Jeśli natomiast do kontaktu z wirusem dojdzie w trzecim trymestrze, może on skutkować przedwczesnym porodem.
Niestety należy zauważyć, że pierwotne zarażenie opryszczką może nie wywoływać żadnych objawów – dzieje się tak nawet w 90% przypadków. Dlatego lekarze zalecają przede wszystkim profilaktykę – unikanie pocałunków z osobami zarażonymi (nawet takich w policzek), regularne mycie rąk z używaniem środków antybakteryjnych i unikanie dotykania twarzy czy ust dłońmi.

Z o wiele mniejszym zagrożeniem wiąże się zakażenie wirusem jeszcze przed ciążą (według szacunków specjalistów dotyczy to aż 20% przyszłych mam). Oznacza to, że w organizmie są już wytworzone przeciwciała i nawet nawracająca opryszczka w ciąży nie będzie niebezpieczna – a warto podkreślić, że u wielu kobiet w okresie ciąży problem występuje częściej niż raz.

Uwaga! Każda świeża opryszczka – zarówno wtórna, jak i związana z pierwotnym zakażeniem, stanowi zagrożenie dla dziecka bezpośrednio po porodzie. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których mama całuje noworodka albo przenosi wirusy poprzez dotykanie go. Takie zakażenie może skutkować nawet śmiercią dziecka.

Opryszczka w ciąży – co robić?

Jeśli odczuwasz pierwsze objawy opryszczki (swędzenie i pieczenie w okolicy ust, nosa czy brody) i zauważasz pojawienie się małych pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem, a do tej pory nie miałaś do czynienia z taką dolegliwością – jak najszybciej umów się na wizytę u swojego ginekologa, najlepiej jeszcze tego samego dnia. Jak już wiesz, pierwsza opryszczka w ciąży stanowi duże zagrożenie dla twojego dziecka.
Chociaż do tej pory nie wynaleziono żadnego skutecznego leku zabijającego wirusy, to ginekolog może przepisać ci środek zmniejszający ich poziom. Bardzo ważny jest jednak w tym przypadku czas – opryszczka w ciąży wymaga błyskawicznego działania.

Jeśli wiesz z kolei, że od dawna jesteś nosicielką wirusa, a w czasie ciąży opryszczka powróciła, to i tak udaj się do lekarza – zaleci ci stosowanie odpowiednich dla przyszłym mam maści czy kremów. Dzięki nim objawy nie będą tak dokuczliwe, a pęcherzyki szybciej się zasuszą.

Uwaga! Warto pamiętać, że opryszczka w ciąży, jak każda inna dolegliwość, wymaga konsultacji z lekarzem w zakresie zażywanych czy stosowanych leków. Nie używaj maści czy kremów i nie bierz żadnych leków, jeśli nie masz pewności, czy wolno stosować je w twoim stanie.

Domowe sposoby na opryszczkę w ciąży

Domowe leczenie opryszczki sprowadza się do łagodzenia jej objawów. Innymi słowy, nie sprawisz, że infekcja szybciej zniknie, ale przynajmniej jej symptomy staną się mniej dokuczliwe. Co dokładnie możesz zrobić?
  • Okład z plastra cebuli.
    Świeży plaster cebuli przyłóż do zmiany i trzymaj przez około 10 minut. Cebula ma działanie antybakteryjne, więc zmniejszy swędzenie i mrowienie skóry.
  • Okład z rumianku.
    Jeżeli akurat nie masz przy sobie dobroczynnego, łagodzącego rumianku, możesz też użyć szałwii. Najpierw przygotuj napar, a kiedy ostygnie, mocz w nim wacik i przykładaj go do ust.
  • Okład z plasterka czosnku.
    Czosnek nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem – ma wszechstronne działanie i naprawdę niezwykłe właściwości. Jeśli pokroisz go na plasterki i będziesz regularnie przykładać do zmiany, istnieje spora szansa, że opryszczka w ciąży szybko stanie się tylko przykrym wspomnieniem.
Autorka: Karolina Wojtaś