Data modyfikacji:

Pieluchomajtki czy majtki treningowe? Czym się różnią i co wybrać?

Chcesz, by twoje dziecko zaczęło używać nocnika i korzystać z toalety? Zaopatrz się w dwa rodzaje pomocnych produktów: pieluchomajtki i majtki treningowe. Podpowiadamy, czym się różnią, i które wybrać na początku.

pieluchy

Pieluchomajtki a majtki treningowe

Masz dosyć pieluch? Jednorazowych czy tych bardziej ekologicznych – pieluch wielorazowych? To znak, że twoje dziecko jest gotowe, by zacząć naukę samodzielnego korzystania z toalety. Na szczęście na rynku jest obecnie wiele produktów, które mogą pomóc w tym trudnym czasie, takich jak pieluchomajtki czy majtki treningowe.

Każde dziecko indywidualnie przechodzi fazę żegnania się z pieluszkami, choć najczęściej przypada ona na wiek między drugim a trzecim rokiem życia. Warto wtedy mądrze wspierać malucha, pamiętając, by nie wywoływać negatywnych skojarzeń.

Np. gdy maluch już sygnalizuje potrzebę, warto unikać nagłego ciągnięcia w stronę łazienki, by siusianie nie kojarzyło się ze zdenerwowaniem. Nie wolno absolutnie stosować kar za nasiusianie w majtki. Pomogą za to książeczki, filmy oraz modelowanie, czyli pokazanie przez dorosłego, jak korzystać z toalety.

Pieluchomajtki – najlepsze w pierwszej fazie odpieluszkowania

Pieluchomajtki to jednorazowe pieluszki wyglądające jak majtki, dzięki czemu można także w razie konieczności używać ich wielokrotnie. Są bardzo pomocne, kiedy dziecko powolutku ma zacząć żegnać się ze zwykłą pieluszką.

Sprawdzają się podczas wyjść poza dom. Dają uczucie komfortu, ale nie stuprocentowego. Dziecko po pewnym czasie zaczyna czuć, że ma mokro – inaczej niż w przypadku zwykłych pieluch jednorazowych, które chłoną i utylizują wilgoć, dlatego jest szansa, że szybciej zacznie sygnalizować swoje potrzeby. Dziecko bardziej odbiera pieluchomajtki jak zwykłe majteczki, a nie pieluszki, dlatego jest szansa, że siusianie w nie będzie zdarzało się coraz rzadziej.

Wybierz zatem pieluchomajtki na samym początku nowej drogi – wtedy, gdy dopiero zaczynacie przygodę z nocnikiem. Popularne marki oferujące pieluchomajtki to oczywiście Pampers lub Huggies. Ale również wiele innych producentów pieluszek oferuje swoje modele pieluchomajtek.

Majtki treningowe – pierwsza poważna bielizna

Majtki treningowe dla dzieci to kolejny krok na drodze rozwojowej małego człowieka i ważna pomoc w uczeniu się sygnalizowania swoich potrzeb fizjologicznych. Po etapie pieluchomajtek możecie wypróbować majtki treningowe.

Gdy dziecko w nie nasiusia, czuje, że ma mokro, ale majtki te są dopasowane do figury i nóg dziecka, dlatego nie przeciekają od razu. I właśnie wilgoć i dyskomfort przyspieszają uczenie się korzystania z toalety. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów majtek treningowych.

Majtki treningowe wzmocnione warstwą chłonnej tkaniny z bawełny lub frotte

Na szczególną uwagę zasługuje amerykańska marka Zoocchini, której majtki treningowe są wyjątkowo przyjazne dla skóry dziecka i z powodzeniem mogą być traktowane jako pierwsza prawdziwa bielizna dziecka. Cena: około 100 zł za 3 sztuki.

Majtki treningowe z wymiennym wkładem

Działają jak ekologiczne pieluszki dla niemowląt. To dość naturalne rozwiązanie, bo wystarczy mieć komplet składający się z dwóch par majtek i np. dziesięciu wkładów, które szybko schną po praniu.

Są zdrowe dla skóry dziecka, ponieważ nie mają sztucznego wkładu chłonącego wilgoć i przepuszczają powietrze, nie podrażniając skóry. Majtki te nie zawierają też środków zbrylających i zapachowych, które często są obecne w jednorazowych pieluchomajtkach. Cena: od 50 zł.

Majtki treningowe zabezpieczone zwyczajną ceratą

Można w nie włożyć wkład lub pieluszkę tetrową. Nie wszyscy uznają je za majtki treningowe, ponieważ cerata sprawia, że są nieprzemakalne, więc gdy dziecko nasiusia, to od razu czuje dyskomfort tak, jakby nosiło zwykłą bieliznę. Cena: mniej niż 10 zł.

Pieluchomajtki dla dorosłych – ratunek dla seniorów i schorowanych

Pieluchomajtki występują także w wersji dla dorosłych. Są wielką pomocą dla opiekunów i osób niepełnosprawnych, leżących lub starszych lub tych cierpiących z powodu nietrzymania moczu. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb osoby. Pieluchomajtki dla dorosłych dostępne są w wielu rozmiarach, mają też różny poziom chłonności. Na uwagę zasługują produkty marki Molicare, Seni lub Tena.