Przewijak to część wyposażenia pokoju dziecięcego, bez którego wielu młodych rodziców nie wyobraża sobie życia. Łatwiej i przyjemniej przewijać dziecko w odpowiednio przygotowanym miejscu. Przewijak wyznacza przestrzeń zarezerwowaną tylko dla pielęgnacji malucha. Jednocześnie często nie zajmuje dodatkowego miejsca, gdyż jest nakładką na inny mebel lub sprzętem, który po prostu łatwo się składa.
Przewijaki zapewniają komfort zarówno dziecku, jak i rodzicowi:
- dzięki nim maluch ma wydzielone schludne miejsce o odpowiednich wymiarach;
- przenośne przewijaki lub nakładki na przewijaki stałe pokryte są ceratką, którą łatwo utrzymać w czystości;
- umieszczenie przewijaka na odpowiedniej wysokości (na łóżeczku, komodzie, specjalnej półce, na ścianie) to dbałość o kręgosłup rodzica.
Na co zwrócić uwagę, kupując przewijak dla dziecka?
Pamiętaj, że przewijak powinien mieć atest. Zazwyczaj produkty dla dzieci posiadają odpowiednie certyfikaty, jednak warto mieć pewność, że posiada go także przewijak, który zamierzasz kupić. Na przewijaku rozkłada się pieluszkę lub ręcznik. Jednak nie jest to koniecznością - dziecko może leżeć także na samej ceratce. Kilkumiesięczne dziecko, które (szczególnie podczas przewijania!) w jednej chwili obraca się na brzuszek, będzie często ocierało się gołym ciałem o przewijak. Maluch poznający świat wszystkimi zmysłami będzie przewijak ślinił, wycierał rączkami - a potem ręce wkładał do buzi. Ważne więc, aby materiał, z którego zrobiony jest przewijak, był bezpieczny.
Przeczytaj także: Proszek do prania dla niemowlątJak dobrać wielkość przewijaka?
Dobierz odpowiednią wielkość przewijaka. Jeśli kupujesz przewijak na łóżeczko, sprawdź, jaki przewijak będzie odpowiedni. Gdy łóżeczko twojego dziecka ma wymiary 120 x 60 cm, wybierz mały przewijak, kiedy wymiary łóżeczka to 140 x 70 cm, zdecyduj się na przewijak duży. Zwróć także uwagę na maksymalne obciążenie przewijaka.
Jakie są systemy mocowania przewijaków?
Sprawdź system mocowania. Przewijaki są bezpieczne. Nakładane na łóżeczka, opierają się na nóżkach lub mają wbudowany specjalny system mocowania. Przewijak na ścianę zamontowany jest na stałe w konkretnym miejscu. Przewijaki na półki i komody także są stabilne. Wybierz przewijak, który ma podwyższone boki. A zagłówek? Jest ważny przede wszystkim dla tych, których łóżeczko nie stoi pod ścianą. Jednak nie tylko dla nich - zagłówek ochroni główkę malucha, który w pewnym momencie pewnie będzie lubił odpychać się od ciebie nogami. Pamiętaj, nigdy nie zostawaj dziecka samego na przewijaku.
Rodzaje przewijaków:
- przewijak na łóżeczko;
- półko-przewijak;
- komoda z przewijakiem;
- przewijak ścienny;
- przewijak turystyczny;
- wanienka z przewijakiem.
Przewijak na
łóżeczko. Dostępny w wersji twardej i miękkiej. Często przewijak "twardy" jest określany jako "miękki", gdyż tak naprawdę nie ma przewijaków stricte twardych. Właściwie mogą być one miękkie lub bardzo miękkie. Tego typu przewijak umocuj na przeciwległych bokach łóżeczka dziecięcego.