Data modyfikacji:

Przewijak na łóżeczko: jaki wybrać?

Zdecydowałaś, że chcesz zaopatrzyć się w przewijak. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, kupując przewijak na łóżeczko lub komodę? Sprawdź, jakie są rodzaje przewijaków dla dziecka i dostosuj wybór do potrzeb swoich i swojego malucha.
przewijak na łóżeczko
Przewijak to część wyposażenia pokoju dziecięcego, bez którego wielu młodych rodziców nie wyobraża sobie życia. Łatwiej i przyjemniej przewijać dziecko w odpowiednio przygotowanym miejscu. Przewijak wyznacza przestrzeń zarezerwowaną tylko dla pielęgnacji malucha. Jednocześnie często nie zajmuje dodatkowego miejsca, gdyż jest nakładką na inny mebel lub sprzętem, który po prostu łatwo się składa. 

Przewijaki zapewniają komfort zarówno dziecku, jak i rodzicowi:

  • dzięki nim maluch ma wydzielone schludne miejsce o odpowiednich wymiarach;
  • przenośne przewijaki lub nakładki na przewijaki stałe pokryte są ceratką, którą łatwo utrzymać w czystości;
  • umieszczenie przewijaka na odpowiedniej wysokości (na łóżeczku, komodzie, specjalnej półce, na ścianie) to dbałość o kręgosłup rodzica.

Na co zwrócić uwagę, kupując przewijak dla dziecka?

Pamiętaj, że przewijak powinien mieć atest. Zazwyczaj produkty dla dzieci posiadają odpowiednie certyfikaty, jednak warto mieć pewność, że posiada go także przewijak, który zamierzasz kupić. Na przewijaku rozkłada się pieluszkę lub ręcznik. Jednak nie jest to koniecznością - dziecko może leżeć także na samej ceratce. Kilkumiesięczne dziecko, które (szczególnie podczas przewijania!) w jednej chwili obraca się na brzuszek, będzie często ocierało się gołym ciałem o przewijak. Maluch poznający świat wszystkimi zmysłami będzie przewijak ślinił, wycierał rączkami - a potem ręce wkładał do buzi. Ważne więc, aby materiał, z którego zrobiony jest przewijak, był bezpieczny.


Przeczytaj także: Proszek do prania dla niemowląt

Jak dobrać wielkość przewijaka?

Dobierz odpowiednią wielkość przewijaka. Jeśli kupujesz przewijak na łóżeczko, sprawdź, jaki przewijak będzie odpowiedni. Gdy łóżeczko twojego dziecka ma wymiary 120 x 60 cm, wybierz mały przewijak, kiedy wymiary łóżeczka to 140 x 70 cm, zdecyduj się na przewijak duży. Zwróć także uwagę na maksymalne obciążenie przewijaka.

Jakie są systemy mocowania przewijaków?

Sprawdź system mocowania. Przewijaki są bezpieczne. Nakładane na łóżeczka, opierają się na nóżkach lub mają wbudowany specjalny system mocowania. Przewijak na ścianę zamontowany jest na stałe w konkretnym miejscu. Przewijaki na półki i komody także są stabilne. Wybierz przewijak, który ma podwyższone boki. A zagłówek? Jest ważny przede wszystkim dla tych, których łóżeczko nie stoi pod ścianą. Jednak nie tylko dla nich - zagłówek ochroni główkę malucha, który w pewnym momencie pewnie będzie lubił odpychać się od ciebie nogami. Pamiętaj, nigdy nie zostawaj dziecka samego na przewijaku.

Rodzaje przewijaków:

  • przewijak na łóżeczko;
  • półko-przewijak;
  • komoda z przewijakiem;
  • przewijak ścienny;
  • przewijak turystyczny;
  • wanienka z przewijakiem.

Przewijak na łóżeczko. Dostępny w wersji twardej i miękkiej. Często przewijak "twardy" jest określany jako "miękki", gdyż tak naprawdę nie ma przewijaków stricte twardych. Właściwie mogą być one miękkie lub bardzo miękkie. Tego typu przewijak umocuj na przeciwległych bokach łóżeczka dziecięcego. 
Półko-przewijak. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy w dziecięcym pokoju mają nieco więcej miejsca. Przewijak tego typu jest bardzo praktyczny, gdyż na jego dolnych półkach można umieścić akcesoria potrzebne do pielęgnacji maluszka. Wszystko masz pod ręką - to udogodnienie, które naprawdę warto brać pod uwagę. Pamiętaj, że sam przewijak jest tylko górną półką konstrukcji. Jeśli zdecydujesz się na jego kupno, być może będziesz musiała zaopatrzyć się także w matę lub klasyczny przewijak na łóżeczko, które umieścisz potem na górnej części półko-przewijaka.
Komoda z przewijakiem. Producenci sprzedają go w komplecie z komodą. Wygląda bardzo estetycznie, gdyż sam przewijak idealnie komponuje się z meblem. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość przechowywania akcesoriów do pielęgnacji dziecka oraz ubranek "na wyciągnięcie ręki". A wszystko w zamkniętej szufladzie - co pozytywnie wpływa na aranżację wnętrza. I oczywiście pomaga zapanować nad bałaganem.
Przewijak ścienny. Zaletą takiego przewijaka jest oszczędność miejsca. Przymocowany do ściany, składa się (jak popularny kiedyś "półkotapczan"). Producenci oferują wiele wariantów przewijaka tego typu. Są wersje pionowe i poziome. Miękkie i twarde. Drewniane i z tworzyw sztucznych. Tego typu przewijaki często można spotkać w miejscach użyteczności publicznej. Ich cena nie jest niska. Tańszy przewijak ścienny kupisz, płacąc od 350 do 1000 PLN. Za droższy zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych.
Przewijak turystyczny. Dostępny w wersji "mata" oraz "na stojaku". Przewijak ten jest nieocenioną pomocą w podróży i na wakacjach. 
Wanienka z przewijakiem. To zestaw do kąpieli oraz przewijania. Wysokość stojaka można regulować, dostosowując go do wzrostu rodzica. Półeczki na akcesoria są bardzo przydatne. Zestawy mogą mieć wmontowane kółka, dzięki czemu przewijak łatwo przesuwa się w odpowiednie miejsce.