Data publikacji:

Rolki dla dzieci

Rolki, czyli buty z kółkami ułożonymi w jednej linii, to sprzęt przeznaczony do jazdy. Jak dobrać odpowiednie rolki dla dziecka? Poznaj kilka naszych rad.
rolki dla dzieci
Jazda na rolkach to bardzo popularna forma aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu. Sport ten jest chętnie uprawiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wybór odpowiednich rolek oraz akcesoriów może znacząco skrócić czas nauki i pozwolić czerpać większą radość z jazdy.

Od kiedy dziecko może jeździć na rolkach?

Tak jak w przypadku innych sportu, tak i w jeździe na rolkach – wiek, w którym rodzic powinien uczyć dziecko jazdy na rolkach, to kwestia indywidualna. Nie ma jednej uniwersalnej recepty. Dużo zależy od formy, koordynacji ruchowej malucha oraz przede wszystkim od chęci. Do jazdy na rolkach nie wolno zmuszać, a dziecko musi opanować chodzenie i być w stanie skupić się na nauce, dlatego rekomendowany wiek na pierwszy kontakt z rolkami to więcej niż 4 lata.


Przeczytaj także: Rower dla 10 latka

Pierwsze rolki

Pierwsze rolki nie powinny być drogim sprzętem, ponieważ małe dziecko szybko rośnie i być może w przyszłym sezonie będzie trzeba kupić buty o rozmiar większe. Powstrzymanie się od rozrzutności nie oznacza jednak, że powinieneś skrajnie oszczędzać i wybrać najtańszy sprzęt, ponieważ dobrze dobrany i jakościowy sprzęt często wpływa na bezpieczeństwo użytkownika, a także ułatwia naukę. Obecnie popularne są rolki wielofunkcyjne, które można przemienić na łyżwy lub wrotki. Takie rozwiązania nie są jednak rekomendowane dla małych dzieci. Odczepiane kółka wpływają na stabilność butów, dlatego warto wybrać sprzęt o konkretnym przeznaczeniu. 

Wygoda przede wszystkim

Wybierając rolki dla swojej pociechy, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest but oraz konstrukcję buta. Wadliwe ułożenie kółek może powodować wady ustawienia stóp, a w konsekwencji ból. Ważne też, aby but był wykonany z oddychającej tkaniny, która zapobiegnie poceniu się stóp.

Rolki regulowane

Dla małych dzieci, którym szybko rośnie noga, rekomendujemy rolki z możliwością regulowania wkładki, czyli rozmiaru buta. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększanie i zmniejszanie rolek w zakresie do nawet trzech numerów. Dzięki temu sprzęt będzie mógł posłużyć twojemu maluchowi nawet przez kilka sezonów.


Wygląd rolek

Dla dziecka wygląd sprzętu do nauki ma wielkie znaczenie. Z tego powodu warto dobrać rolki, które będą zachęcać twoją pociechę do jazdy. Rolki w ulubionym kolorze lub z wizerunkiem idola z bajki z pewnością będą strzałem w dziesiątkę.

Jak dobrać rolki?

Standardowo można podzielić rolki na dwa główne rodzaje: rolki z miękkim oraz z twardym butem. Dla dzieci bardziej rekomendowane są te miękkie, ponieważ zapewniają większą elastyczność ruchów. But powinien być dobrze dopasowany i dokładnie związany, tak aby język dokładnie przylegał do przodu łydki.

Kupując rolki dla dziecka, wielu rodziców zastanawia się nad zakupem większego rozmiaru, który będzie odpowiedni w przypadku, gdy dziecku urośnie stopa. Takie rozwiązanie, niestety, może przyczynić się do braku stabilności i kontuzji, dlatego rolki muszą być dobrane do aktualnego rozmiaru stopy dziecka. Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę to tworzywo, z którego wykonane są kółka. Bardziej miękkie doskonale amortyzują.

Twarde natomiast stworzone są z myślą o bardziej zaawansowanych adeptach sztuki jeżdżenia na rolkach, ponieważ pozwalają osiągnąć większą prędkość i są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Istotnym elementem rolek są także łożyska, czyli mechanizm na którym obraca się kółko  – dokonując zakupu, warto wybrać rolki z takimi łożyskami, które można łatwo rozebrać i nasmarować smarem, aby upłynnić jazdę.

W tańszych modelach rolek zdarza się, że łożyska nie da się rozebrać, przez co ich nasmarowanie jest niemożliwe. W budowie rolek ważną rolę odgrywa również szyna, zwana inaczej płozą, czyli część łącząca kółka z butem. Im twardsza, tym rolka może osiągnąć większą szybkość. Dzieciom jednak najlepiej dobrać rolki z miękkimi szynami, które stanowią dobrą amortyzację podczas jazdy po nierównych terenach.


Ochraniacze

Ochraniacze to niezbędny element wyposażenia każdego dziecka, pragnącego nauczyć się jazdy na rolkach. Najważniejszy jest oczywiście kask, który ochroni głowę jeżdżącego w przypadku przewrócenia się. Dodatkowo dziecko powinno chronić kolana, łokcie i nadgarstki.

Pierwsza jazda na rolkach

Naukę jazdy na rolkach warto rozpocząć w domu od założenia rolek i przyzwyczajenia się do posiadania tego sprzętu na nogach. Najpierw rekomendujemy poćwiczyć wstawanie, które najłatwiej wykonać o uklęknięcia na jednej nodze, a następnie dostawieniu kolejnej nogi. Po opanowaniu podstawowych ruchów, a przede wszystkim umiejętności hamowania można wybrać się na zewnątrz. Do jazdy na rolkach najlepiej nadają się płaskie powierzchnie, takie jak ścieżki rowerowe lub parkowe alejki. Aby nie zniechęcić dziecka, polecamy zacząć od kilkunastominutowych przejażdżek.

Wspólna jazda na rolkach z dzieckiem

Wspólna jazda na rolkach z dzieckiem może być wspaniałą przygodą i pomysłem na aktywne spędzanie czasu dla całej rodziny. Pamiętaj, że jeśli wcześniej nie jeździłeś/nie jeździłaś  na rolkach, to wybierając sprzęt dla siebie, musisz kierować się podobnymi kryteriami, jak w przypadku rolek dla dzieci i oczywiście pamiętać o kasku oraz ochraniaczach.


Przeczytaj także:

  1. Wybieramy łyżwy dla dziecka
  2. Rower na komunię - przegląd
  3. Wybieramy hulajnogę dla 3-latka


Autor: Oliwia Stradowska