Data publikacji:

Stolik do rysowania dla dzieci: kreatywny kącik dla dziecka

Twoje dziecko lubi zabawy plastyczne? Chcesz stworzyć dla niego kącik do rysowania? Sprawdź, jaki stolik do rysowania warto kupić, aby twój maluch w przyjaznej i twórczej atmosferze rozwijał plastyczne zdolności.
stolik do rysowania dla dzieci
Rysowanie i malowanie to sposób na wyrażanie głęboko skrywanych emocji. Dzieci opisują świat słowami. Jednak to, co tkwi w nich głęboko, a czego nie potrafią opowiedzieć, wkładają w obrazy. Warto zapewnić maluchowi miejsce, w którym będzie mógł wyciszyć się, skupić i po prostu rysować. Zarówno szczęśliwą rodzinę, jak i wystraszonego kotka w kocim przedszkolu. 

Rysowanie z jednej strony rozwija wyobraźnię, z drugiej – zmysł obserwacji. Zwróć uwagę na rysunki swojego dziecka, bo dzięki nim zauważysz, jakie ma predyspozycje. Dokładne odwzorowanie rzeczywistości świadczy o tym, że maluch jest dobrym obserwatorem i chętnie skupia się na otaczającym go świecie. Obrazy, w których dominuje nierealność, świadczą o rozwoju „sfery wewnętrznej”. Obserwuj, czy na rysunkach zaznaczone są związki przyczynowo – skutkowe. Sprawdź dokładność kreski. Bo rysunki naszych pociech naprawdę potrafią powiedzieć o nich więcej niż niejedna opinia nauczyciela. 

Na co zwrócić uwagę kupując stolik do rysowania?

Ważne, aby stolik łatwo było czyścić. To prawie pewne, że twój maluch w pewnym momencie nie będzie chciał rysować jedynie na kartce papieru, a w sferze jego planów pojawi się idea: pomalować blat. Od ciebie zależy, czy decydujesz się na stolik lekki, czy ciężki. Plastikowe stoliki są lżejsze niż drewniane. Lekki stolik jest bardziej mobilny – kącik do rysowania będzie można łatwo przenosić w inne miejsce. Jednak stoik drewniany jest stabilniejszy. Często lepiej też komponuje się z odpowiednio zaaranżowanym wnętrzem. 


Przeczytaj także: Nauka ortografii - jak pomóc dziecku nie popełniać błędów


Najbardziej istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając stolik, jest jego wysokość. Stolik musi być dopasowany do wysokości krzesełka. Gdy dziecko siedzi na krześle, jego stopy mają dotykać podłogi, a nogi, zgięte w kolanach, tworzyć kąt prosty. Siedząc przy stoliku, maluch nie powinien się schylać. Wiesz, że wysokość stolika jest prawidłowa, gdy dziecko siedzi przy nim prosto i jest w stanie położyć na blacie przedramiona (z łokciami).  

Rodzaje stolików do rysowania dla dziecka

Stoliki do rysowania można podzielić na kilka rodzajów. Są to więc tradycyjne stoliki – drewniane lub plastikowe i stoliki przeznaczone tylko do rysowania – z akcesoriami. Ze względu na miejsce, w którym dziecko może rysować, stoliki dzielimy na tradycyjne (umieszczane w domu lub w ogrodzie) lub podróżne. 

Stolik przeznaczony przede wszystkim do rysowania – dlaczego warto go kupić?

Zakup takiego stolika zachęca do rysowania i malowania. To dobry pomysł, jeśli chcesz, aby w kąciku, który tworzysz, maluch oddawał się przede wszystkim zajęciom plastycznym. Stoliki do rysowania posiadają szuflady i półeczki, w których przechowuje się akcesoria malarskie. Często jest w nie wbudowana tablica do rysowania. A co powiesz na blat, który w całości jest tablicą suchościeralną? Producenci oferują i to! 

Ciekawą opcją jest też stolik z wmontowanym uchwytem na papier do rysowania. 
Stoliki do rysowania dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Na pewno wybierzesz taki model, który świetnie wkomponuje się w pokój dziecka. 


Przeczytaj także:

  1. Wyprawka do przedszkola: co kupić i ile to kosztuje?
  2. Domowa galeria: 4 pomysły na przechowywanie prac dziecka
  3. Jakie kredki dla rocznego dziecka wybrać?


Autor: Barbara Szega