Data modyfikacji:

Szorstka skóra u dziecka. Przyczyny i sposoby leczenia

 Zauważyłaś u swojego maluszka suchą, łuszczącą się skórę? To jeszcze nie powód do paniki – w większości przypadków taki stan jest jedynie wynikiem błędów pielęgnacyjnych. Powinnaś być jednak czujna, ponieważ nieustępująca z czasem suchość skóry u niemowlaka może zwiastować poważniejsze problemy. Sprawdź, czego efektem może być szorstka skóra u dziecka i jak w prosty sposób ją ukoić.
szorstka skóra u dziecka

Szorstka skóra u niemowlaka: przyczyny

Bardzo wiele mam zauważa u swoich maluszków suchą, a nawet lekko łuszczącą się skórę. Niekiedy zdarza się, że tym objawom towarzyszą zaczerwienienie, świąd oraz tkliwość. Suchej skóry u bobasa nie wolno bagatelizować, gdyż zawsze stanowi ona symptom alarmujący.

Należy pamiętać, że niemowlęca skóra nie posiada dostatecznie wykształconej warstwy hydrolipidowej, która chroniłaby ją przed nadmierną utratą wilgoci. Z tej przyczyny jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Co może powodować szorstką skórę u dziecka?
  • Szorstka i swędząca skóra u dziecka – błędy pielęgnacyjne
Najczęstszą przyczyną przesuszenia i szorstkości skóry malucha jest niewłaściwa jej pielęgnacja (stosowanie niedopasowanych kosmetyków, zbyt częsta lub zbyt długa kąpiel itp.).
  • Nieprawidłowa technika przewijania
Szorstka skóra na pośladkach u dziecka? To niemal na pewno sygnał, że robisz coś źle podczas przewijania. Drażniące chusteczki nawilżane, zbyt mało kremu na odparzenia lub zbyt rzadkie zmienianie pieluchy mogą powodować, że skóra staje się szorstka i tkliwa.
  • Czynniki atmosferyczne, a szorstka skóra dziecka
Innym częstym powodem przesuszenia dziecięcej skóry jest pogoda. Upał, mróz, duże nasłonecznienie lub wiatr mogą odbijać się negatywnie na nawilżeniu naskórka. Skóra maluszka może zareagować podobnie na klimatyzację lub ogrzewanie w domu.
  • Odwodnienie – poważna przyczyna szorstkiej skóry
Szorstkość skóry u dziecka może pojawić się także w stanie odwodnienia. Dochodzi do niego najczęściej podczas problemów żołądkowych, gdy dziecko boryka się z biegunką. Jednak wraz z powrotem do zdrowia, skóra niemowlęcia odzyskuje gładkość.
  • Szorstka skóra – czy to alergia?
Lokalnie pojawiająca się szorstkość i suchość może mieć związek z uczuleniem. Jeśli widzisz krostki oraz szorstką skórę u dziecka na brzuchu, nogach lub ramionach, należy zastanowić się nad tym, czy maluch nie cierpi na alergię kontaktową lub pokarmową.

Sucha, szorstka skóra u dziecka, a choroby

Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko ma bardzo suchą skórę, obserwuj ją bacznie. Może okazać się, że jest to objaw jednej z chorób.
  • AZS (Atopowe zapalenie skóry) to dolegliwość, którą zgłasza coraz więcej mam niemowląt. Objawia się szorstkością, suchością oraz łuszczeniem skóry. Niestety, jest to choroba nieuleczalna. Z reguły jednak odpowiednia pielęgnacja i farmakoterapia pozwalają na znaczną poprawę stanu skóry.
  • Łuszczyca jest chorobą, której towarzyszą objawy w postaci wyraźnie odgraniczonych, suchych i łuszczących się plam. Uwagę rodzica powinna przykuć szorstka skóra na twarzy, za uszami, w pachwinach i pod pachami.
  • Dziecko z bardzo szorstką skórą może cierpieć również na tzw. rybią łuskę. To grupa chorób wiążących się z nadmiernym rogowaceniem i szorstkością skóry. Podobnie jak AZS, wymaga dedykowanej pielęgnacji i terapii lekowej.

Jak leczyć szorstką skórę u niemowlaka?

Wiesz już, że szorstkość i suchość dziecięcej skóry najczęściej spowodowane są niegroźnymi sytuacjami. Zmieniając kilka nawyków, uchronisz swoje dziecko przed tym problemem.
  • Szorstka skóra u dziecka? Podstawa to pielęgnacja
Pamiętaj, aby stosować wyłącznie delikatne kosmetyki do mycia ciała bobasa, najlepiej posiadające rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Niemowlę powinno być kąpane ostrożnie i niezbyt długo w wodzie o maksymalnej temperaturze 37 stopni. Dodatkowo pamiętaj, że mały bobas wcale nie musi być kąpany codziennie! Pediatrzy podkreślają, że zbyt częste kąpiele mogą powodować naruszenie kształtującej się dopiero warstwy hydrolipidowej na skórze dziecka.
Po kąpieli, skóra malucha zawsze powinna być smarowana delikatnym produktem natłuszczającym, najlepiej na bazie emolientów. Dobry balsam lub olejek zapobiegnie utracie wilgoci i zadziała na skórę jak tarcza.
  • Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi
 Przed wyjściem na wiosenny lub letni spacer, nie zapomnij posmarować swojego dziecka kremem z wysokim filtrem UV. Nie tylko nawilży on jego skórę, ale również zapobiegnie utracie wilgoci. Ponadto, warto mieć w zanadrzu parasol do wózka, który zabezpieczy maleństwo przed słońcem. Jesienne i zimowe spacery powinna poprzedzać aplikacja kremu chroniącego przed wiatrem i zimnem.
Pamiętaj także, aby zawsze ubierać malucha stosowanie do pogody. Zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie organizmu jest dla niego bardzo groźne. Skrajne temperatury nie są łaskawe dla skóry dziecka. 
  • Dbaj o nawodnienie niemowlaka
Jeśli wciąż karmisz piersią lub butelką, twoje dziecko z pewnością jest odpowiednio nawodnione. Rodzice kilkulatków, które borykają się z suchą skórą, powinni pamiętać o regularnym podawaniu napojów swoim pociechom. Najzdrowszym rozwiązaniem będzie oczywiście woda mineralna.

Szorstka skóra u dziecka: kiedy do lekarza?

Jeśli pomimo starannej pielęgnacji szorstkość skóry u dziecka nie mija, należy skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem. Lekarz zleci testy laboratoryjne, które wykluczą lub potwierdzą chorobę skóry.

Sucha, szorstka skóra u dziecka – nie lekceważ jej

 Szorstkość skóry u niemowlaka zazwyczaj nie oznacza nic ponad nieprawidłową pielęgnację lub reakcję na czynniki pogodowe. Pielęgnuj skórę bobasa z użyciem najlepszych produktów i bacznie ją obserwuj. Jeśli dolegliwości nie miną, warto zgłosić się do lekarza.
Autorka: Joanna Stanuch