Data modyfikacji:

Jak działa termometr owulacyjny?

Starasz się o dziecko, lecz nie wiesz, kiedy spodziewać się „tego najlepszego” momentu? Pomocny okaże się termometr owulacyjny, który bez żadnych przeszkód możesz stosować w domowym zaciszu. Podpowiadamy, gdzie go kupić i jak stosować go prawidłowo, aby wkrótce zobaczyć na teście ciążowym upragnione dwie kreseczki.
termometr owulacyjny

Monitorowanie cyklu – dlaczego warto?

Naturalne planowanie rodziny jest związane z ciągłym monitorowaniem cyklu miesiączkowego. Oczywiście najistotniejszym jego momentem jest owulacja, czyli moment szczytowej płodności kobiety. Z reguły występuje ona między 13, a 15 dniem cyklu – to właśnie idealny moment na podjęcie starań o spłodzenie dziecka.

Przeczytaj także: Solarium w ciąży - czy jest zdrowe dla ciebie i dziecka?

Niestety, wcale nierzadko dochodzi do sytuacji, w której kolejne cykle nie przebiegają „książkowo” – mało która kobieta może cieszyć się idealnym, 28-dniowym cyklem. Wówczas, aby określić moment nastąpienia owulacji, należy bacznie obserwować swoje ciało; objawami dojrzałości jajeczka są m.in. obfitszy niż zwykle śluz, ale i podwyższona temperatura ciała.

Czym jest termometr owulacyjny?

Termometr owulacyjny to nic innego, jak akcesorium służące do sprawdzania ciepłoty ciała. Od zwykłego termometru różni się on o wiele większą czułością. Jest to koniecznie, ponieważ wahania temperatury w okolicach owulacji mogą być naprawdę nieznaczne; tuż przed jajeczkowaniem podnosi się ona o jedynie około 0,2 stopnia Celsjusza. Bezpośrednio po zakończeniu owulacji temperatura ciała może wzrosnąć do 37 stopni Celsjusza, a więc do stanu podgorączkowego.

Termometr owulacyjny – jak używać?

Termometru owulacyjnego należy używać dokładnie tak, jak zwykłego – a więc umieścić go pod pachą i sprawdzić wynik po około 5 minutach. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach pomiarów, które pozwolą na precyzyjne określenie momentu owulacji.

  • Temperaturę ciała mierz codziennie przez cały miesiąc i zapisuj wyniki. W ten sposób stworzysz własny kalendarz cyklu, który pokaże, w którym momencie szansa na poczęcie dziecka będzie największa.
  • Pamiętaj, aby każdego dnia dokonywać pomiaru o tej samej porze, w tych samych warunkach i w tej samej pozycji (najlepiej zaraz po przebudzeniu).

Jaki termometr owulacyjny wybrać?

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje akcesoriów do monitorowania cyklu: termometry owulacyjne szklane oraz elektroniczne. Te pierwsze do 2009 roku występowały w formie rtęciowej; później zostały zamienione na bezpieczniejsze, choć zdaniem wielu osób mniej dokładne, termometry galowo-indowe.
Elektroniczne termometry owulacyjne wyróżniają się przydatnymi funkcjami, takimi jak np. zapamiętywanie wyników czy sygnał dźwiękowy informujący o zakończonym pomiarze. Jeśli chcesz kupić dobry termometr owulacyjny, pamiętaj, że nie warto na nim oszczędzać – tanie urządzenia bywają zawodne i mogą przekłamywać wyniki.

Termometr owulacyjny – cena

Ceny termometrów owulacyjnych wahają się od kilkunastu do około 70 złotych. Jeśli zależy ci na skutecznym urządzeniu, które pozwoli na precyzyjny pomiar, warto zainwestować w wysokiej jakości termometr; gdy staranne monitorowanie płodności zakończy się upragnioną ciążą, będziesz mogła wykorzystać go np. do mierzenia temperatury w gorączce. Dobrych termometrów owulacyjnych poszukuj najlepiej w renomowanych internetowych aptekach – kupując urządzenie w sieci, możesz liczyć na bardziej atrakcyjną cenę.

Jeśli chcesz dokładnie poznać rytm swojego cyklu i wybrać idealny moment na zajście w ciążę, warto zainwestować w termometr owulacyjny – opinie kobiet wskazują, że to bardzo cenna pomoc w staraniach o upragnione dziecko.