Data modyfikacji:

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Niedawno urodziłaś dziecko, a teraz z niepokojem odkrywasz, że twoje włosy po ciąży są osłabione i – co gorsza, wypadają garściami? Spokojnie – to nieprzyjemna dla oka, aczkolwiek zupełnie naturalna przypadłość. Sprawdź, skąd bierze się wypadanie włosów po ciąży i jak sprawić, żeby ten proces chociaż trochę spowolnił.
wypadanie wlosow po ciazy

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Jak pewnie wiesz, włosy wypadają nie tylko po ciąży – i wcześniej traci się ich codziennie całkiem spore ilości. Wszystko dlatego, że nie są one nam dane na zawsze. Każdy z nich żyje zaledwie kilka lat, przy czym to „życie” można podzielić na trzy fazy: anagenową (faza wzrostu), trwającą do siedmiu lat, katagenową (włos przestaje rosnąć) i telogenową (włos jest zrogowaciały, cebulka zanika, w końcu włos wypada).

Z powodu zmian hormonalnych w okresie ciąży włosy nie wchodzą w drugą fazę – dlatego nie wypadają. To również stanowi wyjaśnienie, dlaczego przyszłe mamy cieszą się bujnymi, pięknymi i bardzo błyszczącymi fryzurami.

Wypadanie włosów po ciąży zazwyczaj rozpoczyna się w 2-3 miesiące po porodzie. Wydaje się, że na szczotce zostaje ich szokująco dużo – niektóre mamy boją się, że niedługo zupełnie wyłysieją. W istocie jednak wypadają jedynie te włosy, które wcześniej nie wypadły, a także te, które wypadają na bieżąco.

Co na wypadanie włosów po ciąży? Ważna rola diety

Aby wypadające włosy po ciąży przestały być twoim problemem, musisz przede wszystkim zadbać o siebie „od środka”, czyli przejść na zdrową, pełną wartościowych składników dietę. Szczególnie wartościowe dla włosów są:
  • Witamina E

    Znajdziesz ją między innymi w oleju rzepakowym, papryce, oliwie z oliwek, natce pietruszki, marchwi, czosnku czy w sałacie.

  • Witamina H

    Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli zapewnisz organizmowi odpowiednią ilość biotyny, czyli właśnie witaminy H, wypadanie włosów po ciąży znacząco się zmniejszy. Witaminę tę znajdziesz w wątróbce, orzechach włoskich i migdałach, a także w kalafiorze.

  • Witamina B5

    Znajdziesz ją w kwasie chlebowym, pełnoziarnistym pieczywie i brązowym ryżu.

  • Żelazo

    Wypadające włosy po ciąży to problem, który nasila się w przypadku niedoborów żelaza. Bogatym źródłem żelaza są między innymi podroby.

  • Magnez

    Sporo magnezu znajduje się w gorzkiej czekoladzie, a także w orzeszkach nerkowca czy pestkach dyni.

  • Krzem

    Źródłem krzemu jest pokrzywa, którą możesz dodawać do sałatek i zup, a także chleb razowy.

Wypadanie włosów po ciąży – odpowiednia pielęgnacja

Jeśli twoje włosy wypadają garściami po ciąży, to pomóc może również odpowiednia pielęgnacja. Co dokładnie się sprawdza?
  • Olejowanie

    Olejowanie nawilży włosy i skórę głowy, dzięki czemu kosmyki zaczną wyglądać znacznie lepiej. Do olejowania możesz używać oliwy z oliwek, oleju rycynowego, oleju kokosowego czy łopianowego. Po wmasowaniu płynu w skórę głowy owiń ją ręcznikiem i poczekaj około 2-3 godziny. Następnie spłucz włosy i dokładnie je umyj. Na koniec nałóż odżywkę.

  • Domowe kosmetyki

    Wypadające włosy po ciąży przestaną być twoimi kłopotem, jeżeli zaczniesz stosować kisiel z siemienia lnianego. Świeżo zmielone siemię zalej ciepłą wodą, poczekaj kilkanaście minut na wytworzenie się papki, a następnie nałóż na skórę głowy. Jeśli chcesz, drugą szklankę takiego kisielu możesz zastosować wewnętrznie, czyli po prostu wypić.

  • Wcierki z soku z czarnej rzepy

    Na wypadające włosy po ciąży dobre są również wcierki z soku czarnej rzepy. Sok jest bardzo łatwy do przyrządzenia – wystarczy, że zetrzesz warzywa na tarce z małymi oczkami, a z powstałej papki wyciśniesz sok. Wlej go do miseczki, a potem nałóż na skórę głowy, delikatnie wcierając. Potem pozostaje ci tylko owinąć głowę folią i ręcznikiem. Po około trzech godzinach umyj włosy szamponem nawilżającym i nałóż odżywkę.

  • Żółtko jaja

    Dobrym sposobem na wypadanie włosów jest również wcieranie w skórę głowy i we włosy żółtka jaja. Taki zabieg przeprowadzaj dwa razy w tygodniu. Jeśli chcesz, żółtko możesz połączyć z oliwą z oliwek oraz witaminą E (bez problemu kupisz ją w internecie). Taka domowa maseczka nie zlikwiduje zupełnie problemu, ale znacząco go zmniejszy. Dodatkowo twoje włosy nabiorą wyjątkowego blasku i miękkości.

  • Odpowiednia pielęgnacja

    Jeśli dokucza ci wypadanie włosów po ciąży, bardzo ostrożnie podchodź do zabiegów pielęgnacyjnych. Nie czesz mokrych włosów (w ten sposób łatwo się one łamią), nie szoruj głowy ręcznikiem, staraj się zrezygnować z używania suszarki. Na pewien czas powstrzymaj się od używania lokówki lub prostownicy.

  • Kosmetyki z apteki

    W aptekach, zwłaszcza internetowych, znajdziesz mnóstwo specjalistycznych i skutecznych preparatów, które hamują wypadanie włosów po porodzie. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przeczytać ulotkę preparatu – nie wszystkie tego typu suplementy diety mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią.

Co na wypadanie włosów w czasie karmienia piersią?

Co, jeśli włosy wypadają garściami po ciąży, a ty nie powinnaś lub nie chcesz zażywać żadnych suplementów diety, ponieważ karmisz piersią? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się pełnowartościowa dieta.

Jednym z poważniejszych błędów, jakie popełniane są przez młode mamy, jest przejście na dietę eliminacyjną. Warto wiedzieć, że w świetle badań naukowych dieta eliminacyjna naprawdę jest niepotrzebna i przede wszystkim – nieskuteczna. Z badań wynika, że nie ma związku między tym, co je karmiąca mama, a np. kolką czy ryzykiem wystąpienia alergii u jej dziecka.

Podsumowując – nie musisz sobie niczego odmawiać, a nawet nie powinnaś, jeśli twoim problemem jest wypadanie włosów po porodzie. Jeżeli będziesz stosować się do wyżej opisanych zaleceń dietetycznych i kosmetycznych, z pewnością problem wkrótce zniknie.

Autor: Robert Wojtaś