Kendama jest klasyczną japońską zabawką, której geneza nie jest do końca jasna. Pierwsze egzemplarze pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku. Dzięki swojej prostocie szybko stały się jedną z ulubionych form rozrywki małych Japończyków z różnych klas społecznych. Duże zainteresowanie kendamą na Zachodzie to dopiero fenomen ostatnich kilkunastu lat.
Kendama jest niezwykle prostą konstrukcją wykonana w całości z drewna. Zabawka składa się z kilku części. Jej podstawę tworzy długi na kilkanaście centymetrów trzonek (jap ken). Przymocowany do niego jest tzw. młotek (jap. sarado), który posiada wąski szpic (jap. kensaki), na który wkłada się drewnianą kulę (jap. tama) przywiązaną za pomocą sznurka do trzonka.
Zabawa z kendamą nie posiada z góry ustalonych reguł, tak więc każdy wyznacza sobie własne reguły. Głównym celem gry będzie jednak wielokrotne podrzucanie drewnianej kulki i naprzemienne łapanie jej na szpic lub którąś z trzech „miseczek”, które są wgłębieniami umieszczonymi w podstawie trzonka, a także po obu stronach młotka.
Mimo bardzo prostej konstrukcji osiągnięcie nawet podstawowej wprawy w operowaniu kendamą wymaga długiego treningu. Zabawka ćwiczy refleks, spostrzegawczość oraz szybkość, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zachęca też do własnych eksperymentów i opracowania własnych sztuczek. Zaznaczmy, że możliwości wyczynowej zabawy są tutaj praktycznie nieskończone. Od lat na świecie odbywają się międzynarodowe zawody oraz mistrzostwa, w których najlepsi zawodnicy prezentują swoje ruchy i triki.
Frisbee