Data publikacji:

Zabawki typu kendama oraz rzucaj i łap - przegląd


Kendama, frisbee, a może dyskopiłka? Przedstawiamy przegląd zabawek typu rzucaj i łap, które nadają się do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz ćwiczenia refleksu.
frisbee
Ruch na świeżym powietrzu nie zawsze musi ograniczać do gry ze zwykłymi piłkami lub biegania. W sprzedaży znajdziemy bogatą ofertę różnego typu zabawek typu rzucaj i łap, które nadają się dla wszystkich zainteresowanych w dowolnym wieku, w szczególności dla rodziców spędzających czas z dzieckiem. W naszym krótkim przeglądzie przyjrzymy się tego typu gadżetom, które przeznaczone są dla jednej, jak i wielu osób.

Zabawki typu rzucaj i łap – przegląd


Kendama
Kendama jest klasyczną japońską zabawką, której geneza nie jest do końca jasna. Pierwsze egzemplarze pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku. Dzięki swojej prostocie szybko stały się jedną z ulubionych form rozrywki małych Japończyków z różnych klas społecznych. Duże zainteresowanie kendamą na Zachodzie to dopiero fenomen ostatnich kilkunastu lat.

Kendama jest niezwykle prostą konstrukcją wykonana w całości z drewna. Zabawka składa się z kilku części. Jej podstawę tworzy długi na kilkanaście centymetrów trzonek (jap ken). Przymocowany do niego jest tzw. młotek (jap. sarado), który posiada wąski szpic (jap. kensaki), na który wkłada się drewnianą kulę (jap. tama) przywiązaną za pomocą sznurka do trzonka.

Zabawa z kendamą nie posiada z góry ustalonych reguł, tak więc każdy wyznacza sobie własne reguły. Głównym celem gry będzie jednak wielokrotne podrzucanie drewnianej kulki i naprzemienne łapanie jej na szpic lub którąś z trzech „miseczek”, które są wgłębieniami umieszczonymi w podstawie trzonka, a także po obu stronach młotka.

Mimo bardzo prostej konstrukcji osiągnięcie nawet podstawowej wprawy w operowaniu kendamą wymaga długiego treningu. Zabawka ćwiczy refleks, spostrzegawczość oraz szybkość, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zachęca też do własnych eksperymentów i opracowania własnych sztuczek. Zaznaczmy, że możliwości wyczynowej zabawy są tutaj praktycznie nieskończone. Od lat na świecie odbywają się międzynarodowe zawody oraz mistrzostwa, w których najlepsi zawodnicy prezentują swoje ruchy i triki.

Frisbee
Frisbee to jedna z najpopularniejszych zabawek ruchowych używanych na świeżym powietrzu. Pierwsze dyski tego typu pojawiły się w sprzedaży w latach 30. ubiegłego wieku w USA i z miejsca stały się przebojem, który po zakończeniu II wojny światowej rozprzestrzenił się po całym świecie, w dużej mierze dzięki amerykańskim filmom i serialom.

Klasyczne frisbee wykonane jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego o średnicy od 20 do 25 centymetrów. Jego zaokrąglone brzegi ułatwiają łapanie dysku oraz umożliwiają długi lot. W zależności od przeznaczenia frisbee mogą różnić się swoim rozmiarem, ciężarem oraz wykonaniem, co również bezpośrednio wpływa na ich zachowanie podczas rzucania.

Podobnie jak w przypadku kendamy, nie ma żadnych określonych zasad zabawy z frisbee. Dyskiem można podrzucać samodzielnie, w parach lub w większych grupach. Dzięki swojej konstrukcji nie zawsze łatwo przewidzieć tor lotu zabawki, a więc uczestnicy gry nie mogą stać w miejscu. Co ciekawe, na świecie organizowane są również zawody frisbee, w których uczestnicy konkurują ze sobą, wykonując z dyskiem jak najbardziej widowiskowe sztuczki i triki.

Dyskopiłki
Dyskopiłki to popularna zabawka, która jest bardziej zaawansowanym wariantem frisbee. Jej zasada działania jest bardzo prosta. Gadżet przypomina zwykłą piłkę, którą można jednak spłaszczyć i zamienić w latający dysk. Uczestnicy zabawy przerzucając pomiędzy sobą dyskopiłkę, która podczas lotu zmienia swój kształt, utrudniając tym samym jej złapanie.

Dyskopiłki występują w wielu kolorach oraz rozmiarach, różnią się także ciężarem oraz sposobem zachowywania w locie. Bez problemu kupimy zarówno modele przeznaczona dla przedszkolaków, jak i dla dorosłych oraz nastolatków. Podczas zakupów warto jednak dopłacić nieco więcej, by kupić wyższej jakości produkt, który bez widocznych uszkodzeń wytrzyma długie godziny zabawy.

Zabawki typu Catch Ball
Zabawek tego typu nie można mylić ze sportem o tej samej nazwie. Mamy tu do czynienia z kilkoma rodzajami gadżetów opartych na podobnej zasadzie. Najpopularniejszym z wariantów zabawki, który znajdziemy w wielu sklepach, są okrągłe paletki o szerokości kilkunastu centymetrów, które chwytamy dzięki regulowanemu paskowi. Ich kolorowa powierzchnia jest pokryta w całości rzepem. Umożliwia to chwytanie dołączonej w zestawie piłeczki pokrytej filcem, która jest rzucana przez drugiego gracza. Zabawa pozwala ćwiczyć u dziecka refleks oraz precyzję.

Zośka
Popularna zośka, znana też poza granicami naszego kraju jako footbag, to zręcznościowa gra polegająca na podbijaniu stopą i kolanem niewielkiego pęczka włóczki lub woreczka (o rozmiarze 4-5 cm) wypełnionego żwirkiem, granulatem lub innym drobnoziarnistym materiałem. Woreczki możemy wykonać niskim kosztem także samodzielnie.

Istnieje wiele metod zabawy z zośką, w tym warianty sportowe, w których gra się drużynowo na boisku przedzielonym siatką. Najpopularniejszy pozostaje jednak tzw. freestyle, w pojedynkę lub w kilka osób. Uczestnicy rozgrywki podbijają jak najdłużej woreczek, w taki sposób, by nie spadł on na ziemię, lub konkurują ze sobą na wykonywane triki.

Opanowanie zośki nie należy do najłatwiejszych i nawet jej kilkukrotne bezbłędne podbicie może być dużym sukcesem. Najlepsi gracze na świecie zaskakują nie tylko opanowaniem i refleksem, ale także kreatywnością przy obmyślaniu wykonywanych sztuczek.
Autor: Michał Kułakowski