Data publikacji:

Zabezpieczenie szafek przed dziećmi. Jakie blokady do szuflad i drzwiczek?

Twój maluch uwielbia zaglądać do szafek i szuflad? Obawiasz się, aby nie zrobił sobie krzywdy? Sprawdź, jakie zabezpieczenia do mebli wybrać, aby twój dom był bezpiecznym miejscem dla twojego dziecka.

Rozwój dziecka napędzany jest ciekawością. Maluch musi empirycznie sprawdzić wszystko, co dookoła, aby w następnym kroku łączyć fakty i samodzielnie wysnuwać wnioski. Trzeba zajrzeć do szuflady, skoro wiadomo, że otworzyć się ją da! Warto spojrzeć, co jest w szafce, do której codziennie sięga mama! 

Wydaje się, że istnieją trzy drogi postępowania. Pierwsza - bezustannie pilnować dzieci i zabraniać im zaglądaćć w określone miejsca albo konsekwentnie towarzyszyć w eksploracji terenu. Druga - opróżnić szafki, by być pewnym, że nawet jeśli dziecko je otworzy, nie znajdzie w środku żadnych niebezpiecznych przedmiotów. I droga trzecia - stosować blokady. Zabezpieczenie szafek przed dziećmi jest opcją wartą rozważenia, ponieważ sprzyja swobodzie zachowań w obrębie mieszkania – zachowań dziecka oraz rodziców.
 
Weź pod uwagę, że zabezpieczenia na szafki dodatkowo pobudzają ciekawość malucha. To nowość, to arcyciekawy mechanizm, z którym przecież warto wziąć się na bary. Zamontuj zabezpieczenia szafek stosunkowo wcześnie. Ich pojawienie się na meblach, nie powinno być dla twojego malucha czymś, co wzbudza intensywniejsze emocje . 

Rodzaje zabezpieczeń na meble

Blokady na meble dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób mocowania: 
  • Mocowanie na przylepiec;
  • Mocowanie na magnes;
  • Mocowanie na rzep.

Zabezpieczenia na meble to systemy blokujące różnego rodzaju. Różnicuje się je w zależności od typu blokady – jest to haczyk, sprężyna, trytka,  „blokada na klik”.

Zabezpieczenia mogą mieć formę elastycznej taśmy, którą połączysz ruchome elementy mebla lub nieelastycznego, jedno albo wieloczęściowego mechanizmu.

Wykonane są z tworzyw sztucznych, najczęściej atestowanych. Łatwo się je myje. Producenci zapewniają wybór kolorów, by łatwo można było dopasować je do mebli.

Wybierając blokadę, zwróć uwagę na jakość jej wykonania. Niedopuszczalne jest, aby czas użytkowania zabezpieczenia mógł wpłynąć na trwałość plastiku, a tym samym bezpieczeństwo twojego dziecka. Miej ten aspekt na względzie zanim wybierzesz konkretny produkt. 

Blokady na meble kupisz w komplecie i jako pojedyncze sztuki. Komplety często składają się z elementów, którymi zabezpieczysz różnego rodzaju meble. 

Elastyczna blokada szafek i szuflad – dlaczego warto kupić

Nieelastyczne zabezpieczenia szafek i szuflad są świetne, ale przeznaczone zostały do konkretnego zastosowania, w dokładnie określonych warunkach.

Elastyczna blokada ma za to ten dodatkowy plus, że można stosować ją w miejscach, które nie są sztywno obwarowane instrukcją. Mechanizm blokujący zabezpieczy więc i szafkę, i szufladę. Szczep ze sobą drzwi szafki, taśma niech będzie naprężona. Drzwiczki otworzysz jedynie precyzyjnym kliknięciem blokady.

Szufladę owiń taśmą. Zadziała podobnie. A jeśli masz problem z tym, że twój maluch łapie kable i zrzuca z szafek sprzęt - radio, lampkę nocną, małe głośniki stojące przy monitorze - przytwierdź kabel do blatu mebla. Postawisz zaporę i dziecko nie będzie w stanie ściągnąć niczego na podłogę.

Warto zdecydować się na montaż zabezpieczeń do mebli. Oszczędzi to wielu stresów zarówno tobie, jak i twojemu dziecku. Dom powinien być bezpieczny. Zabezpiecz go na tyle, na ile jesteś w stanie.