Data modyfikacji:

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu? Aktualne przepisy

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu to wygoda dla rodziców – w razie konieczności zawsze mogą zareagować na potrzeby maluszka lub po prostu utrzymywać z nim kontakt. Niestety – brzdąc na przednim siedzeniu to nie najlepsze rozwiązanie. Sprawdź, jak odnoszą się do tego aktualne przepisy i jak przewozić dziecko bezpiecznie.

Dziecko na przednim siedzeniu: tak czy nie?

Ogólnoeuropejskie badanie postaw rodziców wobec kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży (Britax Safe Society) wskazuje, że aż 45% rodziców przewozi swoje dzieci na przednim siedzeniu samochodu. Powodem takiego wyboru jest przede wszystkim wygoda – wówczas rodzic może mieć stale oko na swoją pociechę i utrzymywać z nią kontakt. Co o przewożeniu dzieci na przednim siedzeniu mówi polski kodeks drogowy?

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, polski kodeks drogowy zezwala na przewożenie dziecka na przednim siedzeniu samochodu. Musi się to odbywać pod dwoma warunkami:
  1. Dziecko w foteliku musi być ustawione tyłem do kierunku jazdy.
  2. W samochodzie musi zostać wyłączona poduszka powietrzna.

Poduszka powietrzna zagraża dziecku na przednim siedzeniu

Czy wiesz, że poduszka powietrzna w trakcie kolizji otwiera się z prędkością 300 km/h? Aktywny airbag jest poważnym zagrożeniem dla twojego dziecka. Jego włączenie może wiązać się np. ze wstrząsem mózgu, urazami kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Niestety, statystyki są przerażające – w wielu przypadkach aktywacji poduszki powietrznej dzieci, które siedziały na przednim siedzeniu tyłem po prostu umierały.

Konieczność wyłączenia poduszki pojawia się, gdy z przodu chcesz posadzić niemowlaka, ale i starsze dziecko. Reguła obowiązuje nawet w przypadku fotelików z grupy 9-18 kg. Zagrożenie mija dopiero, gdy dziecko jest na tyle duże, by korzystać z fotelików z grupy 15-36 kg.

Warto pamiętać również o innej istotnej rzeczy: dla żadnego z rodziców pośpiech przed podróżą samochodem nie jest rzeczą obcą. Niestety, może być on tragiczny w skutkach – w roztargnieniu łatwo zapomnieć o wyłączeniu poduszki powietrznej, a gdy będziesz podróżować samotnie – o jej ponownym włączeniu. W obydwu tych sytuacjach, w razie kolizji drogowej, może dojść do tragedii.

Na tyłach jest bezpieczniej

Jak nietrudno się domyślić, wyłączenie poduszek powietrznych niesie ze sobą poważne konsekwencje. W razie ewentualnej kolizji, dziecko siedzące z przodu nadal nie jest odpowiednio chronione przed urazami. Wyłączony airbag to także śmiertelne zagrożenie dla ciebie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się… rezygnacja z posadzenia malucha na przednim siedzeniu.

Najbezpieczniejszą opcją umieszczenia malucha w samochodzie jest ustawienie fotelika na tylnej kanapie – najlepiej na samym jej środku. Wówczas maluch będzie mniej narażony na urazy podczas kolizji bocznych. 

Jeśli jednak twój samochód nie umożliwia ci bezpiecznego ustawienia fotelika na środku tylnej kanapy, możesz posadzić dziecko za kierowcą lub za fotelem pasażera. Wielu rodziców obawia się skorzystania z drugiej opcji – popularna teoria mówi, że kierowca w razie kolizji instynktownie skręca tak, aby nie odnieść obrażeń, a uszkodzeniu ulega właśnie strona pasażerów. To jednak nic innego jak miejska legenda, niepoparta statystykami z wypadków drogowych.

Lusterka do obserwacji dziecka w samochodzie

Jeśli chcesz mieć oko na swoją pociechę, istnieje na to prosty sposób: zamontuj na tyle samochodu specjalne lusterko. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, jak zachowuje się maluch oraz utrzymywać z nim ciągły kontakt.

Dziecko na przednim siedzeniu? Stosuj się do tych zasad

Jeśli z jakiegoś powodu będziesz musiał przewieźć malucha na przednim siedzeniu, pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej i maksymalnym odsunięciu fotela w tył. To jasne, że bez włączonych poduszek powietrznych musisz zachować na drodze podwójną ostrożność. Dobrze, jeśli podróże z dzieckiem na przednim siedzeniu – mimo, że są legalne – będą ograniczone do niezbędnego minimum.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakich sytuacjach dziecko nie musi już korzystać z fotelika samochodowego. Czy wtedy może bezpiecznie zająć miejsce obok kierowcy? Okazuje się, że nawet, jeśli maluch nie musi już siedzieć w foteliku, tylna kanapa samochodu nadal pozostaje najbezpieczniejszym dla niego miejscem.

Najnowsze przepisy prawa dopuszczają taką możliwość, jeśli dziecko osiągnęło wzrost 135 cm i siedzi na tyłach samochodu. Z fotelików można zrezygnować, jeśli na tyłach podróżuje trójka małych dzieci (od 3 roku życia), a w samochodzie nie ma możliwości instalacji trzech fotelików. Warto zaznaczyć, że w każdej z tych sytuacji dziecko musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Nowe przepisy regulują również kwestie dzieci, które mają zdrowotne przeciwwskazania do stosowania fotelika samochodowego – wówczas nie ma obowiązku jego używania.

Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

Tak, lecz istnieje wiele argumentów przeciwko takiemu wyborowi. Warto pamiętać, że rodzice często nadmiernie obawiają się o samopoczucie swoich pociech i to dlatego nie chcą zostawiać ich na tylnych siedzeniach samochodu. Trzeba jednak przyznać, że chwilowe znudzenie czy płacz maluszka to koszty, które warto ponieść w trosce o jego maksymalne bezpieczeństwo w czasie podróży.