Dziecko na przednim siedzeniu: tak czy nie?
Ogólnoeuropejskie badanie postaw rodziców wobec kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży (Britax Safe Society) wskazuje, że aż 45% rodziców przewozi swoje dzieci na przednim siedzeniu samochodu. Powodem takiego wyboru jest przede wszystkim wygoda – wówczas rodzic może mieć stale oko na swoją pociechę i utrzymywać z nią kontakt. Co o przewożeniu dzieci na przednim siedzeniu mówi polski kodeks drogowy?
Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, polski kodeks drogowy zezwala na przewożenie dziecka na przednim siedzeniu samochodu. Musi się to odbywać pod dwoma warunkami:
- Dziecko w foteliku musi być ustawione tyłem do kierunku jazdy.
- W samochodzie musi zostać wyłączona poduszka powietrzna.
Poduszka powietrzna zagraża dziecku na przednim siedzeniu
Czy wiesz, że poduszka powietrzna w trakcie kolizji otwiera się z prędkością 300 km/h? Aktywny airbag jest poważnym zagrożeniem dla twojego dziecka. Jego włączenie może wiązać się np. ze wstrząsem mózgu, urazami kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Niestety, statystyki są przerażające – w wielu przypadkach aktywacji poduszki powietrznej dzieci, które siedziały na przednim siedzeniu tyłem po prostu umierały.
Konieczność wyłączenia poduszki pojawia się, gdy z przodu chcesz posadzić niemowlaka, ale i starsze dziecko. Reguła obowiązuje nawet w przypadku fotelików z grupy 9-18 kg. Zagrożenie mija dopiero, gdy dziecko jest na tyle duże, by korzystać z fotelików z grupy 15-36 kg.
Warto pamiętać również o innej istotnej rzeczy: dla żadnego z rodziców pośpiech przed podróżą samochodem nie jest rzeczą obcą. Niestety, może być on tragiczny w skutkach – w roztargnieniu łatwo zapomnieć o wyłączeniu poduszki powietrznej, a gdy będziesz podróżować samotnie – o jej ponownym włączeniu. W obydwu tych sytuacjach, w razie kolizji drogowej, może dojść do tragedii.
Na tyłach jest bezpieczniej
Jak nietrudno się domyślić, wyłączenie poduszek powietrznych niesie ze sobą poważne konsekwencje. W razie ewentualnej kolizji, dziecko siedzące z przodu nadal nie jest odpowiednio chronione przed urazami. Wyłączony airbag to także śmiertelne zagrożenie dla ciebie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się… rezygnacja z posadzenia malucha na przednim siedzeniu.
Najbezpieczniejszą opcją umieszczenia malucha w samochodzie jest ustawienie fotelika na tylnej kanapie – najlepiej na samym jej środku. Wówczas maluch będzie mniej narażony na urazy podczas kolizji bocznych.
Jeśli jednak twój samochód nie umożliwia ci bezpiecznego ustawienia fotelika na środku tylnej kanapy, możesz posadzić dziecko za kierowcą lub za fotelem pasażera. Wielu rodziców obawia się skorzystania z drugiej opcji – popularna teoria mówi, że kierowca w razie kolizji instynktownie skręca tak, aby nie odnieść obrażeń, a uszkodzeniu ulega właśnie strona pasażerów. To jednak nic innego jak miejska legenda, niepoparta statystykami z wypadków drogowych.
Lusterka do obserwacji dziecka w samochodzie
Jeśli chcesz mieć oko na swoją pociechę, istnieje na to prosty sposób: zamontuj na tyle samochodu specjalne lusterko. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, jak zachowuje się maluch oraz utrzymywać z nim ciągły kontakt.