Data modyfikacji:

Depresja poporodowa: objawy i leczenie

Depresja poporodowa dotyka 5-25% wszystkich kobiet po porodzie. Na jej wystąpienie nie ma wpływu liczba urodzonych wcześniej dzieci czy status materialny. Narastające poczucie utraty sensu życia, wątpliwości związane z przyjęciem nowej życiowej roli - mamy, powodują, że kobiety czują się coraz gorzej. Chcesz wiedzieć, czy depresji poporodowej da się zapobiec? Sprawdź, jakie są objawy depresji poporodowej i jak pomóc kobiecie z depresją poporodową. Przeczytaj.
depresja poporodowa objawy

Co to jest depresja poporodowa?

Niestety, często tuż po porodzie, zamiast wszechobecnego szczęścia, którego wszyscy się spodziewają, dominuje smutek i wątpliwości dotyczące nowej roli, w jakiej znalazła się kobieta. Pierwsze dni, a nawet tygodnie, wymagają od kobiety wielu poświęceń. Jej potrzeby schodzą na dalszy plan i najważniejsza staje się opieka nad noworodkiem.

Depresja poporodowa to specyficzny rodzaj depresji, który jest związany z połogiem. Dotyka kobiety, które urodziły dziecko. Może pojawić się nagle, gdy pierwsza fala ekscytacji nowo narodzonym maleństwem minie i mamę dopadną pierwsze wątpliwości i trudności, z którymi nie będzie w stanie sobie poradzić. Schorzenie może też narastać stopniowo, z dnia na dzień. Nie ma tutaj reguły.
Bardzo ważny jest fakt, że depresja dotyka nie tylko kobiety, których dziecko ma kłopoty ze zdrowiem po porodzie. Dotyczy też tych, które wydały na świat zdrowe dzieci i same fizycznie dobrze się czują w połogu.

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Nie ma jednoznacznych przyczyn, które są odpowiedzialne za występowanie tego schorzenia. Można jednak wyróżnić cechy u kobiet, które predysponują je do depresji po porodzie. Są to między innymi:

  • predyspozycje do zapadania na choroby psychiczne;
  • przebyte schorzenia o podłożu psychicznym w przeszłości, np. nerwica czy depresja;
  • brak wsparcia ze strony partnera i bliskich.

Depresja poporodowa - objawy

Depresji poporodowej nie widać na pierwszy rzut oka. Nowo upieczona mama karmi i przewija swoją pociechę, wstaje też do niej w nocy i wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się być w porządku. Zmęczenie, niedosypianie i utrata sił witalnych dobrze maskują i tłumaczą objawy depresji. 

Najczęstsze objawy depresji poporodowej:

  • stopniowa, narastająca utrata sensu życia;
  • niechęć do wychodzenia z domu, często też z łóżka;
  • przekonanie o byciu niepotrzebnym i niewartościowym;
  • poczucie bycia złą matką;
  • obniżony nastrój i niska samoocena;
  • brak wiary w swoje możliwości;
  • poczucie osamotnienia i niezrozumienia;
  • przeszywające poczucie winy;
  • niezdolność do okazywania uczuć rodzinie;
  • zaburzenia snu, apatia;
  • trudności w podejmowaniu decyzji;
  • przesadne zamartwianie się o dziecko;
  • osłabienie więzi z dzieckiem;
  • myśli samobójcze.

Depresja poporodowa - jak długo trwa?

Schorzenie występuje w ciągu trzech miesięcy po porodzie. Oznacza to, że może pojawić się już kilka dni lub tygodni po porodzie lub dopiero po kilku miesiącach. Trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Nieleczona, silna depresja poporodowa, może przyjąć charakter niezwiązany z macierzyństwem. Wówczas mowa już nie o depresji poporodowej, a po prostu o depresji. 

Depresja poporodowa - jak sobie radzić?

Nie chowaj uczuć w sobie. Porozmawiaj ze swoim partnerem i rodziną. Poinformuj ich o swoich wątpliwościach i poproś o pomoc i wyrozumiałość. Nie obwiniaj dziecka o swoje problemy i daj sobie czas, by odnaleźć się w nowej roli. Możesz też porozmawiać o swoim samopoczuciu ze specjalistą.

Depresja poporodowa - jaki lekarz pomoże?

Jeśli czujesz, że ani ty, ani twoja rodzina nie są w stanie ci pomóc, nie wstydź się porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem lub lekarzem rodzinnym. Możesz też pomówić o swoich problemach z pediatrą dziecka, który na pewno doda ci otuchy w tych trudnych chwilach i skieruje do odpowiedniego specjalisty. Pamiętaj, że nie jesteś sama i na pewno otrzymasz stosowną pomoc, jeśli tylko o nią poprosisz.

Możesz też od razu zgłosić się psychiatry, który poprowadzi twoje leczenie i prawdopodobnie skieruje cię do równolegle do psychologa, z którym będziesz mogła rozpocząć pracę. Pamiętaj, że nie potrzebujesz skierowania do psychiatry, jeśli chcesz odbyć wizytę w ramach NFZ. Wystarczy, że zapiszesz się na refundowaną wizytę do przychodni zdrowia psychicznego.

Leczenie depresji poporodowej

W zależności od nasilenia objawów depresji poporodowej, stosuje się różne metody leczenia. Jedną z nich jest psychoterapia i próba zacieśnienia więzi z dzieckiem oraz pozostałą rodziną. Chora musi czuć, że jest akceptowana, że ma na kim polegać. To bardzo ważne, wręcz najważniejsze w całym procesie leczenia.

Psychiatra może zdecydować o włączeniu leków antydepresyjnych na receptę, ale w wielu przypadkach oznacza to konieczność zakończenia laktacji. Niektóre substancje z leków mogą przedostawać się z krwi do mleka matki i stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego decyzja o prowadzeniu leczenia farmakologicznego jest podejmowana ostrożnie, w porozumieniu z pacjentką.

Musisz jednak wiedzieć, że schorzenie nie zawsze wymaga leczenia. W wielu przypadkach mama sama dochodzi do siebie. Mimo wszystko, depresji poporodowej nie należy bagatelizować. To poważne schorzenie, które uniemożliwia cieszenie się w pełni urokami macierzyństwa i jest niebezpieczne dla zdrowia psychicznego każdej mamy.


Przeczytaj także:

  1. Ile kosztuje wychowanie dziecka?
  2. Jak leczyć niepłodność? Jakie szanse na dziecko?
  3. L4 w ciąży: od kiedy?

Autor: Natalia Ciszewska