W dobie globalizacji i powszechnego dostępu do internetu, siła języka angielskiego nieustannie rośnie, dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć się nowych słówek po angielsku oraz gramatyki, żeby móc bez problemu komunikować się z ludźmi z innych krajów. W tym przypadku największą rolę powinna odgrywać szkoła oraz edukacja, lecz niestety bywa z tym różnie. Dlatego warto wspierać swoje dzieci w nieco inny, bardziej niekonwencjonalny sposób. Nauka jest najbardziej efektywna, gdy połączymy ją z dobrą zabawą. A co potrafi dostarczać masę frajdy? Oczywiście gry wideo – w tym zestawieniu przedstawimy kilka tytułów, dzięki którym wasze pociechy doszlifują swoje umiejętności językowe.
Co prawda, ten tytuł przeznaczony jest dla osób, które mają co najmniej dwanaście lat, ale i tak uważam, że jest to dobra propozycja do nauki języka angielskiego dla dzieci. Dlaczego? Ponieważ w Sid Meier’s Civilization VI to gracz decyduje, w jakim tempie będzie rozgrywała się akcja, więc może na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi na ekranie, w międzyczasie zerkając do słownika, żeby poznać znaczenie nowych słówek. Ponadto jest to produkcja, dzięki której wasze pociechy mogą zainteresować się historią naszego świata.
Tym razem mam już dla was propozycję gry fabularnej, w którą mogą grać siedmiolatki. Tytuł dostępny jest też na przenośną konsolę Nintendo Switch, dzięki czemu dzieci mogą grać (jednocześnie ucząc się angielskiego) nawet w podróży. Historia w Monster Hunter Stories 2 jest naprawdę ciekawa, a bohaterowie prowadzą ze sobą dużo dialogów, używając przy tym stosunkowo niezbyt skomplikowanego słownictwa. Użytkownicy mogą też sami przeklikiwać ekrany z rozmowami, gdy już stwierdzą, że wszystko dokładnie przeczytali.
Studio Frontier Developments od lat dostarcza graczom świetne strategie ekonomiczne, w których budujemy park rozrywki, ogrody dla dinozaurów oraz inne atrakcyjne miejsce. Zgodnie z tytułem, w Planet ZOO zajmujemy się tworzeniem własnego ogrodu zoologicznego, przygotowując zagrody dla najróżniejszych gatunków zwierząt z całego świata. Jest to jednocześnie dobry sposób na naukę pojęć związanych z przyrodą i geografią, co z pewnością przyda się później w dorosłym życiu.
Dzieło niezależnego studia Ex Nihilo to mocno nietypowy projekt, który nie tylko ma ogromną wartość edukacyjną, ale również jest bardzo przydatny podczas nauki języka angielskiego. Twórcy Type:Rider postanowili w atrakcyjny sposób opowiedzieć o rozwoju typografii oraz technik rozpowszechniania pisma, co oczywiście prowadzi do szybkiej nauki nowych wyrazów w obcym języki. Dużym atutem jest też niski poziom trudności, dzięki czemu dzieci nie powinny mieć problemów z przejściem gry.
Bugsnax to zabawna gra przygodowa, w której gracze wcielają się w ciekawskiego detektywa. Główny bohater dociera do tajemniczej wyspy, zamieszkiwanej przez hybrydy zwierząt i owadów z jedzeniem. Rozgrywka w dużej mierze sprowadza się do łapania nowych stworków, ale w międzyczasie trzeba także prowadzić rozmowy z napotkanymi bohaterami – NPC-e nie tylko zlecają nowe zadania, ale również odkrywają tajemnice wyspy Snaktooth.
W tym przypadku mamy do czynienia z tytułem, który nie doczekał się polskiej wersji językowej – oznacza to, że dzieci nie mają możliwości włączenia rodzimych napisów. W Psychonauts 2 fabuła odgrywa ogromną rolę, co jednocześnie sprowadza się do nieustannych dialogów pomiędzy postaciami. Produkcja orbituje wokół tematów związanych z psychologią, emocjami i umysłem człowieka, dzięki czemu dzieci mogą nauczyć się zwrotów, o jakich nigdy nie usłyszałyby w szkole na lekcji języka angielskiego.
Czwarta odsłona The Sims oczywiście dostępna jest w polskiej wersji językowej, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przełączyć się na wersję angielską. W ten sposób dzieci mają możliwość opanowania do perfekcji słownictwa związanego m.in. z przedmiotami codziennego użytku, architekturą, ogrodnictwem lub budownictwem. Są to więc tematy, z jakimi wasze pociechy będą stykały się w przyszłości, dlatego wiedza zaczerpnięta z The Sims 4 na pewno ułatwi im podstawową komunikację za granicą.
To dzieło studia Mojang zostało wręcz stworzone z myślą o rozwoju dzieci. Młodsi gracze nie tylko mogą dać upust swojej kreatywności, ale na dodatek mają możliwość komunikowania się z innymi użytkownikami, żeby wspólnie tworzyć niesamowite konstrukcje. Polscy użytkownicy dodatkowo otrzymali szansę poznania ludzi z zagranicy, żeby wspólnie z nimi miło spędzić czas na eksploracji świata, craftingu oraz budowaniu nowych obiektów.