Data modyfikacji:

Gry dla dwulatka. Edukacyjne i zręcznościowe. Dla chłopca i dziewczynki

Gry planszowe to świetna zabawa, a także doskonały pomysł na prezent dla malucha. Dzięki grom dzieci szybciej uczą się nowych rzeczy, a także rozwijają wiele cennych umiejętności, takich jak np. logiczne myślenie. Może się wydawać, że dwuletnie dziecko jest jeszcze za małe na takie zabawy, ale obecnie można spotkać wiele gier stworzonych z myślą o maluchach. Przed wami kilka propozycji.
gry dla dwulatka
Dużą zaletą takich zabawek jest fakt, że są to gry zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. W tym wieku zainteresowania dzieci są podobne, a gra musi być przede wszystkim kolorowa i ciekawa. Aby nie zniechęcić dziecka, warto wybrać opcję dostosowaną specjalnie do dwulatków, za trudna gra może zniechęcić dziecko do zabawy. Na tym etapie sprawdzi się zasada – im prościej, tym lepiej. 

Gry dla dwulatka edukacyjne

Gry planszowe to bardzo skuteczny sposób przekazywania dzieciom wiedzy. Dzięki nim możemy uczyć dziecko nowych słów, rodzajów i dźwięków zwierzątek, budowy ciała itd. Do takiej nauki bardzo dobrze jest wykorzystać np. memory i gry stworzone na podobieństwo memory, które polegają na dopasowywaniu kart do pól z takim samym obrazkiem. Dzięki temu dziecko uczy się logicznego myślenia, a także ćwiczy pamięć.

Przeczytaj także: Modne zabawki dla dziewczynek

Gry zręcznościowe dla dwulatka

W przypadku maluchów, bardzo fajnie sprawdzają się również różnego typu gry zręcznościowe, takie jak np. kręgle czy rybki. Rzucanie kulą w zestaw ułożonych kręgli lub łowienie rybek przy użyciu wędki wymaga skupienia i odpowiedniej koordynacji ruchowej.

Inną grą, która wspomaga kształtowanie zdolności manualnych, są tak zwane nawlekanki, czyli gry wymagające od dziecka nawlekania różnych elementów na sznurek. Taka zabawa uczy również cierpliwości.

Gry balansujące dla dwuletnich dzieci

Te gry są idealne dla 2-3-latków i sprawiają maluchom bardzo dużo frajdy. Zabawa polega na układaniu elementów na ruchomej podstawie w taki sposób, aby elementy z niej nie spadły. Dzieci uczą się dzięki temu balansować zabawką i wykonywać odpowiednie ruchy, które prowadzą do określonych skutków.

Gry dla dzieci dla chłopców

Chociaż większość gier dla dwulatków nadaje się dla dzieci obu płci, to oczywiście można znaleźć produkty stworzone konkretnie dla chłopców lub dziewczynek. Takie rozróżnienie najczęściej uzależnione jest od warstwy wizualnej zabawki. Gry dla chłopców będą posiadać przede wszystkim elementy kojarzone z chłopcami: samochody, statki itd. 

Gry dla dzieci dla dziewczynek

W przypadku gier dla dziewczynek, dominującym elementem będą lalki i motywy kojarzone z dziewczynkami. Sama forma gier często pozostaje taka sama. Dziewczynkom z pewnością spodobają się nawlekanki, a chłopcom gry balansujące.

Uniwersalne gry dla dzieci

Decydując się na zakup gry dla dwulatka, warto rozważyć kupno gry, która będzie atrakcyjna dla dziecka nawet jak trochę podrośnie. Dobrym przykładem gry uniwersalnej, odpowiedniej zarówno dla malucha, jak i dla kilkuletniego dziecka jest domino. Gra polega na dopasowywaniu elementów posiadających ten sam obrazek do siebie i tworzeniu długiego ciągu kostek.

Dla dwulatków polecamy domino obrazkowe, co w łatwy sposób pozwoli dziecku dobierać kostki. Kiedy maluch podrośnie, można wprowadzać kolejne zasady do rozgrywki, czyli np. losowanie konkretnej liczby kostek i dokładanie ich do konstrukcji, a w przypadk brak odpowiedniej kostki – losowanie kolejnej.