Data publikacji:

Gry matematyczne planszowe pomocne w nauce matematyki

Od dawna wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę – rozrywka sprawia, że wiedza i nowe umiejętności wchodzą do głowy zupełnie „przy okazji”. Tylko jak wykorzystać tę wiedzę, chcąc przekazać smykowi trochę z „królowej nauk”, czyli matematyki? Pomogą w tym gry planszowe, a dokładniej – gry matematyczne dla dzieci.
gry matematyczne

„Rummikub”

Czyli znany wszystkim klasyk. Gra polega na odpowiednim ułożeniu kostek – „odpowiednim”, czyli według schematu cyfr. Aby wziąć udział w zabawie, trzeba naprawdę wytężyć umysł i mocno się skupić. Dla dzieci od 7 roku życia.

„Liczne pszczoły”

Fantastyczna gra edukacyjna, która uczy nie tylko matematyki, ale jest również wprowadzeniem do świata przyrody. Zasady są dość jasne: należy doprowadzić pszczółki do plastra miodu. Problem w tym, że trzeba w tym celu ruszyć głową – czyli odejmować i dodawać. Warto zauważyć, że gra jest świetnie wykonana i ma piękną grafikę. Dla dzieci od 6 roku życia.

„Kingdomino”

Jeśli chodzi o gry matematyczne – planszowe, to ta jest jedną z najlepszych. To gra kafelkowa – dziecko musi ułożyć swoje własne królestwo, trzymając się przy tym kilku ważnych zasad. Po pierwsze – królestwo musi mieć 5 na 5 pól, a każde powinno mieć jak najwyższą wartość. Dziecko uczy się nie tylko matematyki, ale też logicznego myślenia, a przy okazji trenuje koncentrację uwagi. Wciągająca rozrywka dla całej rodziny – o ile uczestnicy mają więcej niż 7 lat.

„Superfarmer”

Zdaje się, że już każdy słyszał o tej grze – grają w nią nawet najmłodsi, choć oni nie do końca trzymają się zasad. A te polegają na wymianie zwierząt – należy mieć po jednym z każdego rodzaju, co wcale nie jest takie proste. Aby dziecko wygrało, musi sporo liczyć i dbać o to, by zyskać jak najwięcej punktów – ważna jest zatem nie tylko umiejętność kalkulowania, ale też spryt, logiczne myślenie i kreatywność. Już po kilku rozgrywkach liczenie będzie dla dziecka bajecznie proste. Gra dla dzieci od 7 lat.

„Akcje i reakcje”

Dzieci zazwyczaj marzą o tym, aby zostać strażakami albo policjantami – bycie maklerem giełdowym nie wydaje się aż tak interesujące. Jeśli jednak powiemy smykowi, że będzie mógł szybko się „wzbogacić”, na pewno z chęcią weźmie udział w rozgrywce. Zabawa wymaga nie tylko liczenia, ale i logicznego myślenia. To świetna porcja wiedzy i dowód na to, że gry matematyczne dla dzieci nie muszą być nudne.

„Supermatematyk”

Gry matematyczne – planszowe wcale nie muszą być przeznaczone tylko dla dzieci. „Supermatematyk” jest tego najlepszym przykładem – to rozrywka dla całej rodziny i okazja do odświeżenia wiedzy. Zadaniem uczestnika jest losowanie płytki ze specjalnego woreczka (na płytce znajdują się cyfry i znaki), a następnie ułożenie równania. Kto ułoży więcej działań, ten wygrywa. Warto dodać, że gra uczy nie tylko dodawania i odejmowania, ale również mnożenia i dzielenia. Jest przeznaczona dla dzieci od 7 roku życia.

„Zakręcona matematyka”

Czy ucząc się matematyki, można co chwilę wybuchać śmiechem? Tak, i udowadniają to właśnie gry matematyczne dla dzieci. „Zakręcona matematyka” to propozycja, przy której nikt nie będzie się nudził. Na każdej z ponad stu stron znajduje się łamigłówka albo zagadka – każda zawiera sporą dawkę dobrego humoru. Dziecko ma szansę nauczyć się dodawania, odejmowania, ale również dzielenia i mnożenia. Przy okazji ostrej rywalizacji skupi też uwagę i poćwiczy logiczne myślenie. Krótko mówiąc: mnóstwo wspaniałej zabawy i spora porcja wiedzy w jednym. Z grą poradzą sobie dzieci siedmioletnie i ośmioletnie.