Data publikacji:

Gry planszowe matematyczne: jakie wybrać?

W natłoku gier komputerowych warto zaproponować swojemu dziecku inną rozrywkę aniżeli tę przed ekranem. Jednym z takich pomysłów mogą być gry planszowe. Jeżeli jeszcze one będą, uczyć, to będzie ich dodatkowy atut. Tym samym gry planszowe matematyczne wydają się być dla naszych maluchów znakomitym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zwłaszcza że dziś na rynku mamy coraz więcej tego typu propozycji, stąd jest w czym wybierać.
gry planszowe

Gra planszowa matematyczna pomysłem na udany wieczór

Od pewnego czasu, zapomniane i wyparte przez gry komputerowe, planszówki przeżywają swój renesans. Jest organizowanych coraz więcej klubów, eventów z tego typu propozycjami. Starsi zaś z rozrzewnieniem wspominają wiele z tych gier, które w dzieciństwie dawały im tyle radości. Dziś producenci gier planszowy poszli o krok dalej i tworzą coraz więcej kreatywnych planszówek, które nie tylko bawią, ale i uczą. Wśród takich gier planszowych są również planszówki matematyczne tworzone zarówno dla większych dzieci jak i przedszkolaków.

Dlaczego właśnie matematyczne? Przede wszystkim dlatego, że matematyka nie jest najłatwiejszą nauką, jednak najbardziej potrzebną w dorosłym życiu. Uczy kreatywności oraz logicznego myślenia. Tym samym nie ma łatwiejszego sposobu uczenia dzieci tak trudnych zagadnień jak poprzez zabawę. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając gry matematyczne planszowe? O tym opowiemy w dalszej części artykułu. 

Gry planszowa matematyczna dla przedszkolaków

Gra planszowa matematyczna dla przedszkolaków to nie tylko doskonała zabawa dla malucha, ale również wyśmienite narzędzie, dzięki któremu dziecko przez zabawę będzie zdobywało wiedzę. Planszówki te pozwalają mu poznać pierwsze cyfry, liczby czy najprostsze mechanizmy, którymi kieruje się matematyka. Ponadto dzięki nim dzieci ćwiczą nie tylko pamięć, ale i wyobraźnię przestrzenną. Planszówka matematyczna będzie dobrym wyborem nie tylko dla przedszkoli, ale również do spędzania wolnego czasu z rodziną. Dobrym wyborem takiej gry będzie Liscianigiochi Mały Geniusz Quiz matematyka, jest to gra od lat 5, która przygotowuje nam dziecko już do szkoły podstawowej. Choć producent dedukuje ją dziewczynkom, to nic nie stoi na przeszkodzie, by świetnie w nią bawili się również chłopcy. Inną dobrą propozycją dla dzieci w tym wieku będzie BrainBox - Matematyka Dla Najmłodszych. Podobnie jak poprzednia gra świetnie przygotowuje dziecko do szkoły, dając mu podstawowe informacje z dziedziny matematyki. 

Planszowe gry matematyczne dla szkoły podstawowej

Planszówki dla dzieci w wieku szkolnym to jeszcze większy wybór gier. Wiąże się to z tym, że producenci mogą tworzyć coraz bardziej skomplikowane gry matematyczne o większym stopniu trudności. Tym samym mamy dużo większe możliwości urozmaicenia dziecku czasu wolnego i wyrwania go z monotonii, której tak nie lubi. Gry matematyczne dla dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj dzielone są na dwie kategorie. Pierwsza z nich jest dla dzieci z klas 1-3, natomiast druga grupa jest dla dzieci z klas 4-6.

Gra planszowa matematyczna dla klas 1-3

Dzieci w klasach 1-3 już mają większe przygotowanie matematyczne, zaczynają liczyć, tym samym i gra staje się dużo ciekawsza. Producenci doskonale rozumieją to zapotrzebowanie rynku, stąd starannie chcą je wypełnić. Gry matematyczne dla klas 1-3 są nie tylko ważnym elementem na półce z grami w każdej szkole, ale i domu. Podobnie jak i z przedszkolakami, może wspaniale czas spędzić cała rodzina. Świetnym wyborem będzie tutaj Adamigo Matematyka Na Wesoło Gra Planszowa. Jest to ciekawa gra logiczna, która oparta jest na programie szkolnym od 2 do 5 klasy. Dzięki temu dziecko może rozwiązywać różne zadania matematyczne, tym sam podnosząc swoją wiedzę oraz kształtując nabyte umiejętności. Dodatkowo ciekawe i staranne wykonanie wszystkich elementów gry przez producenta zachęca dziecko, by po nią sięgnęło. Kolejną propozycją, na którą warto zwrócić uwagę, jest Albi Brainbox - Matematyka Gra Logiczna. Świetna gra pobudzająca logiczne myślenie. Dzięki niej dziecko m.in. ćwiczy pamięć oraz rozwiązuje podstawowe zadnia matematyczne. 

Gra planszowa matematyczna dla klas 4-6

W tym wieku nasze pociechy swoją wiedzą wybiegają dużo dalej aniżeli podstawy algebry i geometrii, tym samym poziom i szeroki zakres gier, zarówno matematycznych, jaki z królową nauk związanych, jest bardzo duży. Dobrą propozycją jest tutaj Gra Planszowa Rekiny Biznesu, która uczy nie tylko liczyć, ale także operować pieniędzmi, co jest bardzo użyteczną umiejętnością w dzisiejszych czasach. 

Gry planszowe na lekcjach matematyki

Gra planszowa, matematyka, szkoła, lekcja - czy to wszystko można połączyć w jedną całość. Oczywiście, że tak! Aktywne formy nauczania już od wielu lat są zalecane nauczycielom. Pozwalają aktywizować uczniów do uczestnictwa w lekcji. Takimi aktywnymi metodami są m.in. różnego rodzaju quizy czy gry matematyczne. Na ten temat powstało już wiele fachowych publikacji, z których nauczyciele i pedagodzy czerpią wiedzę, tworząc gry na lekcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taką grę zakupić od sprawdzonego producenta. Zwłaszcza że wiele gier planszowych, w których w głównej roli występuje matematyka, tworzona jest jak nie przez samych nauczycieli, metodyków czy pedagogów, to przynajmniej w konsultacji z nimi. Planszówki te bardzo często oparte są na programie szkolnym, co nauczycielowi, który je wykorzystuje, pozwala ten program realizować. Stąd aktywizacja dzieci na lekcji matematyki poprzez gry planszowe wydaje się strzałem w dziesiątkę.
Autor: Beniamin Feliksiak