Data publikacji:

Sprytne sposoby na przechowywanie zabawek

Dzisiejsze dzieci mają prawdziwe szczęście – ich pokoje są dosłownie przeładowane zabawkami, więc nie ma ryzyka nudy. Jest jednak i ciemna strona medalu: te zabawki trzeba jakoś sensownie poukładać, żeby w pomieszczeniu dało się funkcjonować. My wiemy, jak to zrobić! Oto kilka naprawdę sprytnych sposobów na przechowywanie zabawek.

przechowywanie zabawek

Wygodne przechowywanie zabawek – dlaczego jest tak ważne?

Na początek kilka słów odnośnie samego przechowywania zabawek – dlaczego właściwie jest to tak ważne? Dlaczego warto „bawić” się w pudełka i segregowanie, zamiast po prostu wrzucić wszystko na regały? Oto kilka powodów:
 1. Dziecko, które wie, że przedmioty mają swoje miejsce, szybciej uczy się organizowania swojej przestrzeni. To przyda mu się w przyszłości – ucząc się przestrzegania pewnych zasad i dbania o swoje otoczenie, ma szansę być np. lepszym pracownikiem.
 2. Liczne badania wskazują, że nieporządek zwiększa stres i niepokój. Nie wiadomo, w jakim stopniu dotyczy to dzieci, ale przecież zestresowani rodzice to także nic dobrego. Pojemniki do przechowywania, w których leżą posegregowane zabawki, podobnie jak i zadbany balkon czy czysta podłoga, poprawiają nam samopoczucie.
 3. Dziecko, które ma w pokoju bałagan, zazwyczaj nie bawi się żadnymi zabawkami – choćby dlatego, że znalezienie wszystkich potrzebnych elementów jest dla niego zbyt dużym wysiłkiem. Dlatego maluchy nie angażują się w zabawę, choć mają przecież „wszystko”.

Przechowywanie zabawek – sprytne sposoby na organizację dziecięcej przestrzeni

 • Rozkładany worek na klocki
Myśląc o organizacji dziecięcego pokoju, oczyma wyobraźni widzimy przede wszystkim pojemniki do przechowywania. Tymczasem w niektórych przypadkach – np. do przechowywania klocków Lego, o wiele wygodniejsze są specjalne worki, które po odwiązaniu stanowią powierzchnię do zabawy. Kiedy tylko dziecko zadecyduje, że nie chce już się bawić, wystarczy ściągnąć troczki i… gotowe, klocki są schowane.
 • Skrzynie do przechowywania
Jest bardzo pojemna, estetyczna i przede wszystkim trwała – drewniana skrzynia do przechowywania to naprawdę dobry zakup. Obecne na rynku modele są malowane w przeróżne wzory i stanowią niewątpliwą ozdobę pokoju, a do tego tworzą miejsce do siedzenie.
 • Plastikowe pojemniki
Plastikowe pojemniki do przechowywania można umieścić zarówno na tradycyjnych półkach, jak i w specjalnym, dopasowanym do nich regale. W tym drugim przypadku dziecko może wysuwać i wsuwać pojemniki niczym szuflady. Dodatkowa korzyść takiego rozwiązania to możliwość łatwego oznaczania, co znajduje się w środku pojemnika – wystarczy okleić go stosowną naklejką. Dzięki temu nawet maluch, który nie umie jeszcze czytać, z łatwością poradzi sobie z segregowaniem zabawek.
 • Pojemniki do przechowywania – wiszące
Jeśli nie masz już miejsca na kolejne pudełka i regały, a drażnią cię wciąż leżące na podłodze lub łóżku zabawki, pomyśl o pojemniku do przechowywania, który… powiesisz na suficie. To specjalne tunele – z siatki lub materiału, które mają wygodne otwory. Kiedy tylko dziecko będzie miało ochotę pobawić się konkretną zabawką, wystarczy, że wsunie rączkę i ją wyjmie.

Uwaga! W takich „pojemnikach” zaleca się trzymanie lekkich zabawek.
 • Ozdobna pufa
Idąc śladem naszych rodziców i dziadków, do przechowywania przedmiotów – w tym zabawek, możemy wykorzystać pufy. Takie siedziska dla dzieci występują obecnie w różnych wzorach i mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę. Nikt nawet nie będzie wiedział, że to równocześnie pojemnik do przechowywania!
 • Pojemnik pod łóżkiem
Zerknij pod łóżko swojego dziecka. Jeśli widzisz tam kurz i kilka zabłąkanych zabawek, oznacza to, że marnujesz świetną przestrzeń. Pudełka do przechowywania można kupić w różnych rozmiarach – niektóre bez problemu zmieszczą się właśnie pod łóżkiem. Dla wygody możesz też wybrać specjalne pojemniki na kółkach – wówczas nawet trzylatek poradzi sobie z robieniem porządku.
 • Szyty organizer na lalki Barbie
Wystarczy użyć odrobiny wyobraźni, aby kupić naprawdę świetny pojemnik do przechowywania lalek Barbie. Przejrzyj oferty organizerów na łóżeczko dziecięce – wszystkie mają doszyte kieszonki, które wydają się niemal idealne na małą laleczkę. Taki gadżet możesz powiesić np. na ścianie w pokoju dziecięcym. Dodatkowy plus jest taki, że wszystkie laleczki są doskonale widoczne.
 • Pojemnik do przechowywania kredek
Kolejny świetny pomysł na organizację dziecięcego pokoju to zamontowanie na ścianie specjalnych pojemników do przechowywania kredek. Najpierw należy przymocować specjalną szynę, a potem powiesić na niej kilka podłużnych pudełek. I już – wszystkie kolory świata można wygodnie przenosić na papier. Bez zbędnych poszukiwań!
 • Półeczki na książki
Czy w pokoju dziecka musi stanąć głęboki regał, aby móc ładnie przechowywać książki? Nic bardziej mylnego. Wystarczą proste organizery, które montuje się na ścianie, a które mają zaledwie kilka centymetrów głębokości. Na takich półkach książki układa się nie bokiem, a przodem, przez co wyglądają naprawdę ładnie.
 • Magnesowe listwy na auta
Jeśli niespecjalnie interesują cię pudełka do przechowywania, bo lubisz nowatorskie, oryginalne rozwiązania i cieszy się, gdy zabawki są wyeksponowane, sięgnij po magnesowe listwy. Dokładnie takie, które montuje się w kuchniach, żeby mocować na nich noże. Oczywiście dziecku będą służyły w innym celu – będzie mogło szybko i sprawnie umieścić na niej metalowe resoraki. Przy okazji będzie to „sztuczka magiczna”, którą będzie mogło zaprezentować wszystkim odwiedzającym go kolegom – choćby dlatego warto wypróbować to rozwiązanie.