Data modyfikacji:

Jaki rozmiar czapki i ubranek dla noworodka?

Przyjście na świat małego dziecka to wielka radość dla rodziny i przyjaciół, a przede wszystkim dla rodziców maluszka. Dla mamy i taty to jeden z najważniejszych momentów w ich życiu, na który przygotowują się przez wszystkie tygodnie ciąży. Owe przygotowania obejmują zarówno zdobycie obszernej wiedzy, jak i zakup wielu niezbędnych rzeczy. Wśród najważniejszych na liście wyprawkowej są ubranka na pierwsze miesiące życia niemowlaka. Dla osób, które spodziewają się pierwszego dziecka, bardzo ważnym pytaniem jest: jaki rozmiar dla noworodka należy wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem na ten temat.
jaki rozmiar dla noworodka

Jaki jest rozmiar noworodka na początku?

Każde dziecko tuż po narodzinach jest mierzone i ważone, to tymi informacjami zazwyczaj dzielą się z bliskimi świeżo upieczeni rodzice maluszka. Rozmiar noworodka określa się w centymetrach, czyli według długości ciała. Jeżeli dziecko urodziło się w terminie, zazwyczaj mierzy od około 50 cm do 55 cm, choć zdarzają się oczywiście w pełni zdrowe i narodzone o czasie niemowlaki mierzące mniej niż 50 cm lub więcej niż 55 cm. Znając te dane, wiemy, jaki rozmiar dla noworodka należy przygotować.

Ubranka niemowlęce produkowane są w wielkościach co 6 cm, mamy więc rozmiary dla noworodka 50, 56, 62 itd. Oczywiście na rynku są dostępne także mniejsze ubranka dedykowane wcześniakom, natomiast dla dzieci z urodzeniową długością ciała większą niż 62 cm nie ma kłopotu – korzystają wówczas z ubranek dla nieco starszych niemowlaków.

Jeżeli zastanawialiście się więc, jaki rozmiar ciuszków dla noworodka przygotować, skupcie się głównie na rozmiarach 56 i 62. Jeżeli w waszej najbliższej rodzinie były takie przypadki lub wy sami po urodzeniu mierzyliście około 50 cm, warto także naszykować ubranka w rozmiarze 50.

Rodzaje ubranek dla noworodków

Następnym pytaniem po tym, jaki rozmiar ubranek dla noworodka przygotować, jest: jakie ciuszki powinny to być? Rodzajów ubranek jest wiele, a niektóre nazwy mogą być dla was zupełnie obce, jednak nie przejmujcie się tym, szybko zorientujecie się w tym gąszczu haseł. Na początek, zanim sami przekonacie się, w co wam najwygodniej ubierać waszego maluszka, warto postawić na sprawdzone przez wielu rodziców zestawy, gwarantujące dziecku wygodę i odpowiednią temperaturę.

Komplety ubranek dobieramy w zależności od pory roku, w której przyszedł na świat niemowlak. Podstawowym i najbardziej popularnym ubrankiem jest body, na długi lub krótki rękaw, czyli przedłużona bluzka z zapięciem w kroku. Ten rodzaj ubranka zapewnia zawsze osłonięty korpus maluszka i podtrzymuje pieluszkę, by nie zsuwała się z pupy dziecka.

Do popularnego bodziaka można bobasowi ubrać spodenki z długą nogawką, krótkie spodenki, leginsy czy sukienkę i rajstopki, oczywiście w zależności od płci. To, jaki rozmiar dla noworodka dolnej części garderoby dobrać, zależy od proporcji maluszka, jednak zazwyczaj noworodki mają dłuższy korpus i krótsze kończyny, więc może się okazać, że na przykład body jest wam potrzebne w rozmiarze 62, ale spodenki czy leginsy w rozmiarze 56.

Można też sięgnąć po sprawdzone przez nasze mamy i babcie śpioszki, czyli spodnie ze stopami, zapinane na ramionach dziecka jak ogrodniczki. Zakładane na body dają maluszkowi drugą warstwę ubrania na tułowiu i jednocześnie zakrywają małe stópki, już bez konieczności zakładania skarpetek.

Skarpetki dla noworodka

Pytanie, jaki rozmiar skarpetek dla noworodka wybrać, jest kolejnym ważnym zagadnieniem, ponieważ rozmiary skarpetek nie zawsze są takie same, jak rozmiary ubranek zakładanych na ciało. Jeżeli macie do czynienia z rozmiarówką identyczną z tą dla ciuszków – sprawa jest prosta, wybierzcie po prostu ten sam rozmiar. Jeżeli korzystacie z dwóch wielkości ubranek lub jakiegoś zakresu – polecamy wybrać większe skarpetki, by maluszek nie miał ściśniętych paluszków u stóp, bo może to prowadzić do problemów zdrowotnych.

Rozmiar skarpetek dla noworodka może być też wyrażony zgodnie z rozmiarami obuwia. Spotkamy się na przykład z zakresem 0-15 czy też 11-13 i 14-16. Są to rozmiary skarpetek przeznaczonych dla noworodków i niemowlaków do 3. miesiąca życia. Można też zmierzyć stopę naszego maluszka i, znając jej długość w centymetrach, sprawdzić u producenta skarpetek, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla małej stópki waszego maluszka.

Czapka dla noworodka – obowiązkowa!

Niezbędnym ubrankiem w wyprawce noworodka jest czapeczka. Nowonarodzonemu dziecku należy jak najszybciej założyć czapeczkę na główkę i nie zapominać o niej przez cały pobyt z maluszkiem w szpitalu oraz obowiązkowo przy każdym wyjściu z maluszkiem na dwór. Jednak jaki rozmiar czapki dla noworodka jest właściwy?

Ponownie należy odnieść się do wartości urodzeniowych dziecka. Po przyjściu na świat maluszek ma także mierzony obwód główki, dzięki czemu wiadomo, w jakim zakresie rozmiarów można się poruszać. Przed narodzinami warto przygotować mniejsze i większe czapeczki, w rozmiarach od 38 cm do 42 cm. Rozmiar czapki dla noworodka może być także wyrażony w miesiącach życia, najczęściej 0-3, a także zgodnie z rozmiarem ubranek – wówczas wybieramy rozmiar 56 lub 62.

Podsumowując temat, jaki rozmiar ubranka dla noworodka wybrać, należy kierować się średnią długością ciała noworodków w Polsce oraz doświadczeniami w najbliższej rodzinie. Najczęściej dla nowego członka rodziny potrzebne są ubranka w rozmiarach 56-62, skarpetki w zakresie 0-15 oraz czapeczki w rozmiarach 38-42 cm. Kolejnym ważnym wyposażeniem wyprawki jest jaki rozmiar pieluch dla noworodka kupić, ale to już temat na kolejny poradnik.

Autor: Dorota Grzyb