Data modyfikacji:

Jaki teleskop dla dziecka kupić? Jaki teleskop będzie najlepszy?

Obserwacja konstelacji gwiazd, planet, mgławic, komet, a także słońca i księżyca może być świetną pasją. Można zarazić nią swoje dziecko i wspólnie obserwować gwieździste niebo. Oczywiście, zanim zakupi się pierwszą lunetę czy też teleskop, warto zabrać dziecko do planetarium czy Centrum Nauki Kopernik, by rozbudzić jego zainteresowanie astronomią. Decydując się na zakup sprzętu do obserwacji, należy zastanowić się, jaki teleskop dla dziecka będzie najlepszy, tak by budził jego zainteresowanie przez dłuższy czas.
teleskop dla dzieci

Jaki teleskop dla dziecka wybrać?

Przeglądając ofertę lunet i teleskopów, warto dopasować sprzęt do wieku dziecka, a także jego umiejętności manualnych. Już kilkulatek wspólnie z rodzicem może obserwować fazy księżyca przez niewielką lunetę. Taki sprzęt jest niedrogi, co sprawia, że nawet jeśli będzie to krótkotrwałe zainteresowanie dziecka, to nic nie szkodzi, gdyż wydatek nie będzie bardzo odczuwalny.

Oczywiście to w dużej mierze od rodziców zależy, w jakim stopniu dziecko zainteresuje się astronomią. Opowieści o promach kosmicznych, kosmonautach, planetach i ich specyfice, a nawet opowiadanie legend i opowieści związanych z astronomią – wszystko to sprawia, że dziecko bardziej zaczyna interesować się tematem, tym bardziej jeśli może spędzić czas z rodzicem na wspólnej obserwacji gwiazd.
Luneta świetnie sprawdza się w warunkach miejskich, gdzie widoczność nieba zwykle nie jest tak dobra jak na terenach wiejskich. Można jednak zobaczyć planety, a także księżyc czy słońce. W ostatnim przypadku do obserwacji trzeba używać specjalnych filtrów na obiektyw, które chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Teleskop dla dzieci czy luneta powinny być stabilne i wykonane z solidnych materiałów.

Droższy teleskop dla dziecka już zainteresowanego astronomią

Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym i interesuje się astronomią, można zainwestować w droższy teleskop. Najlepiej wybrać model, który jest mobilny. Taki sprzęt dziecko będzie mogło zabierać nawet w plener i wspólnie z rodzicami obserwować konstelacje gwiazd, komety czy też mgławice.

Oczywiście największe wrażenie robią ciała niebieskie, które wyróżniają się w jakiś sposób. Tu można wymienić chociażby największe i najjaśniejsze planety, czyli Jowisz, Saturn, Uran, Wenus, Mars czy Merkury. Warto zlokalizować na mapie nieba Wielką Mgławicę Andromedy M31, czy gromadę kulistą M13 w Herkulesie. Odpowiednie warunki pogodowe pozwalają na obserwację tego, jak zmienia się księżyc w ciągu swojego 28-dniowego cyklu.

Jaki teleskop dla dziecka kupić? Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej średnicy lustra. Można zdecydować się na refraktor o średnicy od 80 do 150 mm. Warto sprawdzić, czy w zestawie znajdują się dodatkowe okulary. Szukając pierwszego teleskopu dla dziecka, należy także zweryfikować, czy jest wyposażony w stabilny stelaż, dzięki któremu dziecko będzie mogło prowadzić obserwację w wielu miejscach.

Kiedy teleskop to dobry pomysł na prezent?

Jeśli dziecko samo wyraża zainteresowanie gwiazdami czy astronomią i chętnie zgłębia wiedzę na ten temat, na pewno będzie zachwycone ze swojego pierwszego teleskopu. Dobry model można kupić już za kilkaset złotych.
Jeśli pasję do astronomii będzie przejawiać także w wieku nastoletnim, prowadząc już bardziej poważne obserwacje czy nawet badania, na pewno będzie można zainwestować w sprzęt typowo astronomiczny o znacznym zakresie, który kosztuje kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o pierwszy model dla całej rodziny i małego odkrywcy, warto wybrać Teleskop Opticon Horizon EX, który umożliwi między innymi obserwację kraterów, mórz i gór księżycowych przy użyciu specjalnych filtrów kontrastowych. Kupując taki teleskop, masz do dyspozycji także mapy nieba, programy komputerowe czy poradniki praktyczne, a także filmy dokumentalne, a wszystko po zeskanowaniu kodu QR, umieszczonego na ulotce dołączonej do zestawu.
Każde dziecko może zostać małym odkrywcą struktury słońca i księżyca, a wystarczy odpowiednia luneta lub teleskop. Planety również nie będą miały przed nim tajemnic i znacznie lepiej pozna Układ Słoneczny, a także sąsiednie galaktyki.
Autorka: Justyna Kol