Jakie łóżko do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

Aranżacja pokoju dziecięcego to jedno z największych wyzwań w stylizacji całego mieszkania. Przecież to pomieszczenie podlega ocenie najsurowszego sędziego, czyli twojego dziecka. Dziś weźmy na tapet łóżko dziecięce – jaki mebel wybrać, aby był wygodny i jednocześnie sprostał dziecięcym oczekiwaniom? Sprawdźmy.

Łóżko do pokoju dziecięcego to nie tylko miejsce do spania

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się łóżkom do pokoju dzieciecego.

Maluchy lubią się bawić czy czytać książki na legowiskach gęsto usłanych poduszkami. Co więcej, poszukując idealnego rozwiązania do pokoju dziecięcego, warto mieć na uwadze również walory dekoracyjne i wygląd mebla. Bo łóżko z baldachimem, namiot dla dzieci czy wreszcie mebel o konstrukcji w kształcie domku może być dodatkowa inspiracją do zabawy.

Jakie powinno być łóżko dziecięce

Przede wszystkim – wygodne. Jeśli kupujesz łóżko dziecięce dla pociechy, która jest już nieco starsza, warto postawić na model sporo większy – maluchy rosną w zawrotnym tempie, a nie chcesz przecież już po roku czy dwóch szukać nowego mebla. W przypadku maluchów, które wyrosły już z łóżek dla niemowlaków, ale wciąż są za małe na modele dla starszaków, dobrą opcją będzie łóżko dziecięce z barierką  – najlepiej jest postawić na model, w którym z czasem barierkę można usunąć, dzięki czemu łóżko będzie wciąż przydatne, gdy dziecko podrośnie. 

Składane łóżko dziecięce

Składane łóżko dziecięce jest świetnym rozwiązaniem, jeśli pokój twojego dziecka jest niewielki. W takim przypadku łóżko po złożeniu będzie pełnić rolę wygodnego siedziska a w pokoju znajdzie się więcej miejsca do zabawy. Dobrą opcją tego typu są łóżka w formie szuflad – ich rozkładanie jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku klasycznych tapczanów.

Składane łóżko dziecięce może też sprawić, że w pokoju znajdzie się miejsce na inne elementy wystroju, o których twój maluch marzy. W efekcie nawet w niewielkim pokoiku możesz wygospodarować przestrzeń np. na namiot tipi dla dzieci, który będzie idealnym miejscem zabaw.

Łóżko dziecięce z baldachimem

To świetna opcja do pokoju małej księżniczki. Jeśli szukasz ciekawego sposobu na aranżację łóżka dziecięcego, postaw na klasyczny model i dodaj do niego baldachim. W najmodniejszym wydaniu tkanina powinna mieć barwę brudnego różu, szarą lub musztardową. Dodatek tego typu sprawi, że łóżko będzie prezentować się jak niemal wyciągnięte z jednej z bajek o księżniczkach.

Ponadto baldachim obok pościeli, poduszek dekoracyjnych czy pledów, jest kolejnym tekstylnym dodatkiem do stylizacji pokoju. A tekstylia, jak żadne inne ozdoby, dodają wnętrzu przytulności. Nie obawiaj się, że łóżko z baldachimem będzie niefunkcjonalne np. podczas zabawy – materiał można upiąć lub podwiązać w górnej części, aby nie przeszkadzał dziecku w trakcie harcowania.

Metalowe łóżko w stylu retro

Łóżko w metalowej ramie np. czarnej czy białej może być świetnym odwołaniem do stylu vintage. W sprzedaży znajdziesz też łóżka tego typu wykończone emaliami w najróżniejszych kolorach, dlatego możesz dodatkowo zyskać kolejny akcent kolorystyczny w stylizacji pokoju malucha. Najczęściej łóżka tego typu pozbawione są szuflad w dolnej części czy schowków na pościel. Przed zakupem łóżka dziecięcego utrzymanego w omawianej stylistyce, warto zatem przemyśleć, czy znajdziesz w pokoiku odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Alternatywą mogą być specjalne pojemniki w formie pudełek, które po postu wsuniesz pod łóżko.

Łóżko-domek

Łóżko dziecięce, którego konstrukcja przypomina zarys domku, to świetny sposób na to, aby miejsce do spania stało się też domowym placem zabaw. Modele tego typu najczęściej są dość nisko osadzone, więc ryzyko bolesnego upadku na podłogę jest zminimalizowane. Największą zaletą łóżek dziecięcych w formie domku są walory dekoracyjne. Górną część konstrukcji, która przypomina dach, możesz opleść sznurem lampek i dekoracyjnie rozświetlić wnętrze.

To też dobry pomysł, jeśli maluch boi się zasypiać w ciemności. Zamiast lampek możesz też postawić na tkaninę, która będzie pełnić rolę baldachimu, girlandy proporczyków czy inne ozdoby – łóżko w kształcie domku da duże pole do popisu. 

Niestety najczęściej taka konstrukcja sprawia, że w łóżku brakuje schowków czy szuflad, chyba że postawisz na bardziej rozbudowany model, wyposażony właśnie w takie dodatki. Łóżko dziecięce w kształcie domku wyposażone w dodatkowe szuflady będzie droższym rozwiązaniem.

Łóżko dziecięce piętrowe

Łóżko piętrowe z biurkiem dla młodzieży to świetne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy musisz znaleźć miejsce do spania dla dwójki dzieciaków. W sprzedaży znajdziesz też bardzo rozbudowane konstrukcje, gdzie tylko w jednej części jest łóżko, a np. dolna to miejsce do zabawy, nauki lub przestrzeń do przechowywania dziecięcych szpargałów.

Te najciekawsze modele są bogato zdobione i przypominają np. domki na drzewie, statki czy samochody. W takim przypadku upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – zagospodarujesz efektowne miejsce do spania i do zabawy dla malucha.

A jeśli nie chcesz, aby łóżko było miejscem szalonych zabaw, po którym dzieciaki skaczą i dokazują, bo boisz się, że może się to skończyć upadkiem, warto zaaranżować dodatkowy kącik z leżanką. Jak to zrobić? Postaw np. na namiot tipi dla dzieci czy baldachim pod którym wyłożysz koc lub narzutę i stos poduszek. Takie miejsce może być dodatkowym elementem wyposażenia pokoju, gdzie zabawa będzie bezpieczna i przyjemna. 

Jak widzisz, poszukując łóżka dziecięcego do wyboru masz wiele opcji. Łóżko dziecięce z barierką, dwupiętrowe, w konstrukcji domku czy wreszcie namiot tipi dla dzieci – które z tych rozwiązań najbardziej ci się podoba?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny