Data publikacji:

Jakie są sposoby na kaszel w ciąży? Przyczyny i leczenie

Ciąża to cudowny stan dla ducha, ale bardzo wymagający dla ciała. W organizmie dochodzi do wielu zmian, czego skutkiem może być spadek odporności oraz większa podatność na infekcje – także na te, których objawem jest uporczywy kaszel. Przeczytaj, czy kaszel w ciąży jest groźny dla dziecka i co robić, by pozbyć się tej dolegliwości.

Czytaj również: Domowe sposoby na kaszel

Kaszel w ciąży: przyczyny

Istnieją różne przyczyny kaszlu w ciąży. Czasem jest on skutkiem zwykłego podrażnienia błon śluzowych – to prawdopodobne, jeśli nie masz żadnych innych objawów stanu zapalnego, a ciągle przebywasz w ogrzewanym pomieszczeniu. Oczywiście kaszel w ciąży może być też powodem poważniejszych infekcji – takich jak zapalenie oskrzeli czy nawet płuc. Dlatego zawsze, gdy dolegliwość się przedłuża, przyszłą mamę musi zbadać lekarz. 

Kaszel w ciąży – zagrożenia

Pytaniem, które zadaje sobie niemal każda przyszła mama przechodząca infekcję, jest to, czy kaszel w ciąży jest groźny dla dziecka. Na szczęście w większości przypadku tak nie jest. Jedynie bardzo uporczywy kaszel w zaawansowanej ciąży może wywołać skurcze macicy, a tym samym akcję porodową. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. 

Groźne dla dziecka mogą być natomiast niektóre infekcje, w przebiegu których występuje kaszel. Dlatego jeżeli dolegliwość nie mija przez kilka dni albo jeśli towarzyszą jej objawy takie jak gorączka, bóle w klatce piersiowej czy twardnienie brzucha, wówczas należy już zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach jedynym skutecznym lekiem na infekcję i kaszel w ciąży jest antybiotyk. Lekarz dobierze go w taki sposób, aby z pewnością nie zaszkodził dziecku.

Co na kaszel w ciąży?

Większość dostępnych na rynku medykamentów może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku, dlatego przyszła mama w pierwszej kolejności powinna sięgać po łagodne, naturalne metody leczenia. Domowe sposoby na kaszel w ciąży różnią się oczywiście w zależności od tego, jakiego typu jest to dolegliwość.

Suchy kaszel w ciąży

Jeśli dokucza ci suchy kaszel, to przede wszystkim musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – dzięki temu śluzówki będą wystarczająco wilgotne. Pij dużo wody, a poza tym:
  • codziennie pij herbatę imbirową,
  • możesz sięgać po napar z siemienia lnianego (2 razy dziennie),
  • w aptece możesz zakupić syrop z prawoślazem (koniecznie bez podbiału, który nie jest wskazany dla kobiet w ciąży),
  • stosuj inhalacje z soli fizjologicznej – w ten sposób dodatkowo nawilżysz śluzówkę,
  • jeśli masz taką możliwość, kup nawilżacz powietrza do sypialni; jeśli nie, powieś na grzejnikach mokre ręczniki.

Mokry kaszel w ciąży

Jeśli twoim problemem jest mokry kaszel w ciąży, to pomóc ci mogą:
  • inhalacje z olejków eterycznych (mięta, eukaliptus),
  • picie herbaty miętowej,
  • syrop z cebuli i miodu – dodatkowo działa przeciwbakteryjnie,
  • tabletki zawierające ambroksol (po uzgodnieniu z lekarzem).

Kaszel w ciąży – czego nie wolno stosować?

Niestety, bez konsultacji z lekarzem nie wolno ci stosować większości środków na kaszel. Oto, co dokładnie jest zakazane:
  • ibuprofen (jeśli czujesz się gorzej, weź paracetamol i udaj się do lekarza),
  • preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (mogą spowodować zarośnięcie przewodu tętniczego u płodu),
  • syropy wykrztuśne,
  • tabletki do ssania na kaszel.
Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zażyć jakiś środek i czy nie zaszkodzi on twojemu dziecku, to dokładnie przeczytaj ulotkę. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące zażywania danego preparatu przez kobiety spodziewające się dziecka. Jeśli dany lek jest bezpieczny, zwróć uwagę na jego prawidłowe dawkowanie. 

Autor: R. Wojtaś