Data modyfikacji:

Jak wybrać najlepszą kaszkę dla niemowląt?

Gdy maluszek kończy 6 miesiąc życia, zwykle przychodzi czas na powolne rozszerzanie jego diety. Poza warzywnymi papkami i musami z owoców, wielu rodziców decyduje się na podawanie kaszek dla niemowląt. Które z nich warto wybierać, a których unikać? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Kiedy zacząć podawać kaszki dla niemowląt?

Zastanawiasz się co może jeść 6-miesięczne dziecko? Dieta niemowlaka nie jest skomplikowana. Wprowadzanie produktów stałych do diety dziecka uzależnione jest od jego wieku. Z reguły zaleca się, aby pokarmy inne, niż mleko mamy lub mleko modyfikowane pojawiły się w dziecięcym jadłospisie po 6 miesiącu życia. Wtedy układ pokarmowy malucha jest już przygotowany do spróbowania czegoś zupełnie nowego.

Zalety kaszek dla niemowląt

Dlaczego kaszki dla dzieci od dekad są tak chętnie stosowane? Przede wszystkim jest to lekkostrawny i bezpieczny posiłek dla większości dzieci. Można łączyć je z różnymi dodatkami (np. z owocami), a ponadto są błyskawiczne w przygotowaniu. Nadają się idealnie na śniadanie i kolację, ale także jako przekąska w ciągu dnia.

Jakie kaszki dla niemowląt wybierać?

Najlepiej, aby pierwsze kaszki z jakimi maluszek ma styczność były bezglutenowe, a więc np. kukurydziane lub ryżowe. Są one delikatniejsze dla układu pokarmowego. Możesz przygotowywać je na różne sposoby: z własnym pokarmem, mlekiem modyfikowanym lub po prostu z wodą. Jeśli dziecko je już owoce, do kaszki możesz dodać np. przetarte jabłko, które uatrakcyjni smak posiłku.

Po pewnym czasie możesz spróbować podawać dziecku kaszki pochodzące z różnego rodzaju zbóż.

Kaszki dla niemowląt z glutenem. Tak czy nie?

Gluten to połączenie dwóch roślinnych białek występujących w zbożach takich, jak jęczmień, żyto, pszenica, owies, orkisz. Należy podkreślić, że mimo powszechnej mody na bezglutenowe produkty, związek ten sam w sobie nie jest szkodliwy – zdrowe osoby mogą spożywać go bez żadnych obaw.

Kaszki wielozbożowe, pszenne, kaszka manna czy owsianka mogą pojawić się w diecie malucha zaraz po kaszkach bezglutenowych. Podczas ich podawania, należy uważnie obserwować malucha – wszelkie skórne objawy alergiczne czy kłopoty trawienne mogą wskazywać na to, że twoje dziecko cierpi na celiakię – czyli nietolerancję glutenu.

Jeśli, mimo podawania kaszek z zawartością glutenu, maluch czuje się dobrze, nie rezygnuj z nich! Zboża to cenne źródła minerałów, które wspierają zrównoważony rozwój dziecka.

Jak wybrać najlepszą kaszkę dla niemowląt?

Wybierając kaszkę dla dziecka zwracaj uwagę na jej skład. Jeśli jest krótki i zrozumiały, możesz być spokojna o to, że dana kaszka jest bezpieczna dla twojej pociechy. Unikaj kaszek ze sztucznymi dodatkami smakowymi i zapachowymi.
Wybieraj kaszki dla niemowląt bez cukru.

Maluchy bardzo szybko wyrabiają w sobie smakowe upodobania; wczesny kontakt z produktami słodzonymi sprawi, że dziecko przyzwyczai się do nich i w przyszłości może mieć problem z nadużywaniem słodyczy. Aby poprawić smak kaszki, możesz dodać do niej owoce.

Kupując kaszkę dla niemowląt zwracaj uwagę, w jakim przedziale wiekowym może być stosowana. Różnice między dzieckiem półrocznym, a dziewięciomiesięcznym mogą być naprawdę spore.

Układ pokarmowy niemowlaka stopniowo dopasowuje się do nowych produktów, dlatego do rozszerzania diety podchodź bardzo ostrożnie.

Jak wybrać najlepszą kaszkę dla niemowląt?

  • Wybierając kaszkę dla dziecka zwracaj uwagę na jej skład. Jeśli jest krótki i zrozumiały, możesz być spokojna o to, że dana kaszka jest bezpieczna dla twojej pociechy. Unikaj kaszek ze sztucznymi dodatkami smakowymi i zapachowymi.
  • Wybieraj kaszki dla niemowląt bez cukru. Maluchy bardzo szybko wyrabiają w sobie smakowe upodobania; wczesny kontakt z produktami słodzonymi sprawi, że dziecko przyzwyczai się do nich i w przyszłości może mieć problem z nadużywaniem słodyczy. Aby poprawić smak kaszki, możesz dodać do niej owoce.
  • Kupując kaszkę dla niemowląt zwracaj uwagę, w jakim przedziale wiekowym może być stosowana. Różnice między dzieckiem półrocznym, a dziewięciomiesięcznym mogą być naprawdę spore. Układ pokarmowy niemowlaka stopniowo dopasowuje się do nowych produktów, dlatego do rozszerzania diety podchodź bardzo ostrożnie.

Rodzaje kasz i ich właściwości

Kaszki stricte dedykowane niemowlętom nie są jedynym rozwiązaniem. Bez jakichkolwiek obaw możesz kupić zwykłą kaszę i podać ją swojemu dziecku – warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych rodzajów kasz oraz tym, w jakim wieku można zaserwować je maluszkowi. Dobrze, jeśli wypróbujesz różne rodzaje kasz i sprawdzisz, która z nich najbardziej odpowiada twojemu brzdącowi.

1. Kaszka manna

Drobna kaszka pochodząca ze zmielonych ziaren pszenicy. Jest lekkostrawna, zawiera spore ilości jodu oraz skrobi. Nadaje się do podawania dzieciom od 6 miesiąca życia.

2. Kaszka krakowska

Wyprodukowana z ziaren gryki, bogata w kwas foliowy doskonale wpływający na układ nerwowy dziecka. Polecany niemowlętom od 7 miesiąca życia.

3. Kasza kuskus

Pochodzi z pszenicy durum i jest bogata w białko oraz węglowodany. Mogą spożywać ją niemowlęta od 9 miesiąca życia.

4. Kasza jęczmienna

Jest bogata w niacynę (witaminę PP), doskonale wspomaga procesy trawienne. Polecana do podawania niemowlętom po 8 miesiącu życia.

5. Kaszka ryżowa

Jest bardzo delikatna, dlatego poleca się podawać ją dzieciom na początku rozszerzania diety. Ma duże właściwości wiążące, dlatego warto wzbogacać ją o dodatki owocowe – inaczej może powodować zaparcia.

6. Kasza gryczana

Uważana za jedną z najzdrowszych kasz. Jest bogata w łatwo przyswajalne białko oraz minerały. Jako, że jej drobiny są dość spore, można podawać ją po 1 roku życia maluszka.

7. Kaszka kukurydziana

Podobnie jak ryżowa, nadaje się do podawania najmłodszym dzieciom. Jest lekkostrawna i bogata w witaminę E.

Kaszki dla niemowląt: przepisy

Na początku rozszerzania diety niemowlaka, nie warto zbytnio eksperymentować. Najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Podając dziecku posiłki z niewielką ilością składników, łatwiej ustalisz, co ewentualnie mu szkodzi, a za czym przepada.
Kaszki możesz przygotowywać na bazie własnego mleka, mleka modyfikowanego lub wrzątku. Dla urozmaicenia, możesz dodać do nich owoce w postaci papki lub wiórków (np. jabłko) bądź odrobinę naturalnego owocowego soku.

Kaszki dla niemowląt to produkty, które sprawdzą się znakomicie na początku rozszerzania diety dziecka. Należy pamiętać, że im kaszka bardziej naturalna, tym lepsza – unikaj produktów wzbogacanych o cukier i sztuczne aromaty.