Data modyfikacji:

Klocki konstrukcyjne dla dzieci – 5 polecanych zabawek

Szukasz nowej zabawki dla swojego dziecka? Znakomitym wyborem są klocki konstrukcyjne, które łączą w sobie zabawę z edukacją. Kolorowe modele o różnorodnych kształtach zostały docenione zarówno przez przez rodziców, jak i pedagogów. Dlaczego warto je kupić i który zestaw klocków konstrukcyjnych wybrać? Podpowiadamy!
klocki konstrukcyjne dla dzieci
  1. Klocki konstrukcyjne GEOMAG COLOR 127 EL. (GEO-264)
  2. Klocki konstrukcyjne IMPORTSTATOR PATYCZKI SŁOMKI 600 EL. STRAW BLOCKS Y69Z
  3. Klocki konstrukcyjne THINKERTOY 88 EL. WILD LIFE DZIKIE ZWIERZĘTA
  4. Klocki konstrukcyjne MARIOINEX MINI WAFLE KONSTRUKTOR 300 EL.
  5. Klocki konstrukcyjne MELI BASIC 1000 EL. (50015)

Zalety klocków konstrukcyjnych

Popularność klocków konstrukcyjnych nie jest przypadkowa. Zabawki mają liczne zalety, dzięki którym nie tylko bawią, ale także uczą, wspomagając prawidłowy rozwój dziecka. Nie od dziś wiadomo, że klocki rozwijają zdolności dziecka.

Jedną z największych korzyści, jakie niesie za sobą zakup kolorowych gadżetów, jest pozytywny wpływ na rozwój zdolności manualnych i zręczności już od najmłodszych lat. Podczas zabawy maluch ćwiczy motorykę małą, czyli mięśnie rąk, w szczególności nadgarstków i palców.

Klocki konstrukcyjne uczą cierpliwości i precyzji, pobudzają wyobraźnię oraz wspomagają rozwój kreatywności. U starszych dzieci zabawki dodatkowo pomagają w poznawaniu podstawowych zasad fizyki, co może okazać się szczególnie przydatne w wieku szkolnym i dorosłym życiu.

Na tym jednak nie koniec! Pozornie proste konstrukcje wymagają od dziecka chwili zastanowienia, umiejętności planowania oraz wyobraźni przestrzennej. Klocki konstrukcyjne to pełen frajdy trening i nauka koordynacji wzrokowo-ruchowej, budowania nowych struktur i realizacji planów.

Jakie klocki konstrukcyjne wybrać?

Na rynku znajdziesz trzy rodzaje klocków konstrukcyjnych – plastikowe, metalowe i drewniane. Które z nich będą odpowiednie? Sprawdź zalety każdego z typów zabawek!

Plastikowe klocki konstrukcyjne to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj zabawek, które sprawdzą się doskonale w przypadku i młodszych, i starszych dzieci. Proste w użyciu i montażu modele nie wymagają zbyt wiele siły – zazwyczaj są mocowane na tradycyjny wcisk lub magnes.

Metalowe klocki konstrukcyjne są polecane dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym. Dlaczego? Zabawki są dostępne w zestawach zawierających małe i często skomplikowane elementy, z którymi kilkunastomiesięczny maluch sobie nie poradzi.

Metalowe gadżety uczą cierpliwości i zapewniają dziecku zabawę na długie godziny.

Drewniane klocki konstrukcyjne nie są tak małe, jak ich metalowe odpowiedniki, dlatego z powodzeniem można wybierać je już dla małych pasjonatów zabawy. Gadżety są sprzedawane w komplecie z narzędziami i specjalnymi elementami mocującymi, np. śrubkami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klocki konstrukcyjne?

Wybierając klocki konstrukcyjne, większość rodziców zwraca głównie uwagę na ich wygląd. Oczywiście kolory i kształty są niezwykle ważne, ponieważ zabawka powinna zwrócić uwagę i wzbudzić zainteresowanie malucha.

Dzięki temu dziecko chętniej rozpocznie kreatywną i pełną frajdy edukację. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty. Klocki konstrukcyjne powinny być bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci, podobnie jak i materiały, z których zostały wykonane.

Równie ważny jest wybór zabawki dopasowanej do wieku malucha – za małe klocki mogą zostać połknięte przez kilkunastomiesięczną pociechę, podczas gdy zbyt łatwa konstrukcja może okazać się niewystarczająco ciekawa dla starszego dziecka.

Polecane klocki konstrukcyjne

Wiesz już, dlaczego warto kupić klocki konstrukcyjne. Nie wiesz, które z nich będą odpowiednie? Przygotowaliśmy dla ciebie 5 propozycji polecanych zestawów.

Klocki konstrukcyjne GEOMAG COLOR 127 EL. (GEO-264) to zestaw o średnim poziomie trudności, dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym, powyżej trzech lat. Znajdziesz w nim aż 127 elementów, które należy połączyć przy użyciu niklowanych kuleczek.

Klocki pozwalają na stworzenie dowolnej konstrukcji – od zbudowania prostego budynku, aż po odtworzenie jednego ze słynnych zabytków z całego świata.

Klocki konstrukcyjne IMPORTSTATOR PATYCZKI SŁOMKI 600 EL. STRAW BLOCKS Y69Z to komplet zawierający aż 600 elementów, wśród których znalazły się zarówno słomki, jak i dedykowane im łączniki. Elastyczne zabawki są łatwe w łączeniu, a po zbudowaniu konstrukcji zapewniają jej stabilność.

Niewątpliwą zaletą zabawki jest możliwość tworzenia własnych gadżetów w różnokolorowym wydaniu. Po zakończeniu budowy wszystkie elementy można schować do dołączonego do zestawu kuferka.

Klocki konstrukcyjne THINKERTOY 88 EL. WILD LIFE DZIKIE ZWIERZĘTA zawierają 88 elementów i są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym (powyżej 3 lat).

Producent stworzył zestaw, który może być dowolnie wykorzystany przez malucha, przy czym sama czynność konstruowania nie powinna sprawiać mu najmniejszego problemu. Wielokolorowe części można z łatwością chwytać i łączyć, tworząc mniejsze i większe budowle.

Klocki konstrukcyjne MARIOINEX MINI WAFLE KONSTRUKTOR 300 EL. to komplet 300 elementów, wśród których znalazły się tzw. wafle i części do ich łączenia.

Do produkcji zabawek wykorzystano miękki, przypominający gumę materiał, dzięki któremu tworzenie różnorodnych konstrukcji staje się nie tylko łatwiejsze, ale także bezpieczniejsze dla dziecka. Klocki konstrukcyjne o średnim poziomie trudności są przeznaczone dla dzieci powyżej 3 lat.

Klocki konstrukcyjne MELI BASIC 1000 EL. (50015) to niedrogi i mający średni poziom trudności zestaw przeznaczony zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek od 3. roku życia. Komplet 1000 elementów ma prosty i jednolity kształt, który przypomina klasyczne puzzle.

Oczywiście producent zadbał o to, aby poszczególne części zachwycały różnorodnością kolorów, a tym samym stały się ciekawą i pełną frajdy zabawą dla malucha. Klocki konstrukcyjne nie tylko sprawdzają się znakomicie w trakcie zabawy w pojedynkę lub w grupie, ale także uczą dzieci liczyć.

Autorka: Katarzyna Wendzonka