Data modyfikacji:

Jaki kojec dla dziecka?

Rodzice w sprawie użytkowania kojca dla dziecka są podzieleni. Jedni śmiało przyznają, że to absolutny hit, a inni do przedmiotu podchodzą sceptycznie. Zapoznaj się z rankingiem kojców dla dziecka oraz poznaj ich wady i zalety. Sprawdź, który kojec jest najlepszy. Przeczytaj.
kojec dla dziecka

Ranking kojców dla dziecka:

Kojec dla dziecka – opinie

Opinie na temat kojca dla dziecka są różne. Rodzice są podzieleni. Jedni uważają, że to znacznie ogranicza swobodę ruchów malucha i źle wpływa na jego rozwój, a inni chwalą – mówiąc, że wreszcie mają możliwość wykonania niektórych czynności w kuchni, powieszenia prania na suszarce czy umycia podłogi.

Opiekunowie, którzy używali kojca już od 4 miesiąca życia dziecka, zazwyczaj są zadowoleni z efektów, jakie osiągnęli – chwalą się, że dziecko jest samodzielne, potrafi się bawić w pojedynkę i chętnie spędza czas w środku kojca. Ci, którzy zakupili kojec, gdy maluch uczył się stawiać swoje pierwsze kroki, są zazwyczaj najbardziej zawiedzeni zakupem, bo ich pociecha nie jest nauczona spędzania czasu w środku i traktuje to, jak karę.

Rodzice zwracają szczególną uwagę na jakość materaca wewnątrz kojca. To szczególnie ważne, jeśli dziecko ma docelowo w nim drzemać w środku dnia. Opinie są także podzielone na temat bramki w kojcu – drzwiczek na zawiasach lub możliwości otworzenia jednej ze ścian kojca za pomocą zamka błyskawicznego. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, bo starsze dziecko może bezpiecznie wyjść z kojca, gdy znudziło się już zabawą w środku. Z drugiej jednak strony, decydując się na taki kojec, rodzic traci poczucie pewności, że dziecko znajduje się w bezpiecznej przestrzeni.


Przeczytaj także: Jak wybrać wózek dziecięcy? Rodzaje i przeznaczenie wózków


To, czy kojec jest ci faktycznie potrzebny, to kwestia indywidualna i zależy w dużej mierze od stylu życia rodziców, ich przyzwyczajeń i przestrzeni życiowej w domu czy mieszkaniu.

Po co kupić kojec? Zalety i wady kojca dla dzieci

Zalety kojca dla dziecka

  • Daje opiekunom większą swobodę
Wkładając dziecko do kojca, zyskujesz nie tylko dwie ręce, ale także dwoje oczu. Mając świadomość, że dziecko jest w bezpiecznym miejscu, masz możliwość ugotowania obiadu, pozmywania czy umycia się pod prysznicem. Te wszystkie czynności należy oczywiście wykonywać, zerkając co jakiś czas na malucha.

  • Dostarcza bodźców
Zamiast rozrzucać zabawki po całym domu, możesz przynajmniej część z nich włożyć do kojca. To miejsce będzie wówczas pełnić funkcję małego placu zabaw. Postaw na zabawki edukacyjne, które będą dostosowane do wieku pociechy.

Jeśli odpowiednio dostosujesz rodzaje zabawek do indywidualnych upodobań twojej pociechy, pobyt w kojcu będzie mu się kojarzył jako coś przyjemnego. 

  • Ma funkcję spania
Kojec może też pełnić rolę dodatkowego łóżeczka dla dziecka. Jest doskonały do drzemek w ciągu dnia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, jeśli mieszkasz w dużym domu, w którym przestrzeń dzienna jest na dole, natomiast na górze znajduje się pokoik dziecięcy.
  • Pomaga w zachowaniu czystości
Dziecko od małego uczy się, że może się bawić w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu, w teorii, nie powinno uczyć się rozrzucania zabawek w całym domu. 

  • Zapewnia bezpieczeństwo
Kojec jest niezastąpiony, gdy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, a opiekunowie nie są w stanie wydzielić bezpiecznej przestrzeni dla dziecka w domu. Chodzenie za maluchem krok w krok może być czasem niemożliwe, dlatego kojec staje się nieoceniony.  

Dziecko może w nim bezpiecznie robić postępy – ćwiczyć przewracanie się, siadanie, wstawanie i w końcu stawianie pierwszych kroków.

  • Uczy samodzielności
Pierwsze włożenie malucha do kojca może zakończyć się płaczem i krzykiem. To normalne, szczególnie jeśli pociecha wcześniej była często noszona na rękach lub w chuście i nie rozstawała się z rodzicem. Początki mogą zniechęcać świeżo upieczonych rodziców, ale warto próbować.

Dzięki pobycie przez kilkanaście minut dziennie w kojcu, dziecko uczy się samodzielności. To doskonały punkt wyjścia do nauki zabawy w pojedynkę.

Wady kojca dla dziecka

  • Zmniejsza kontakt z dzieckiem
Wkładając dziecko na kilkanaście minut do kojca, gdy musisz odcedzić ugotowane ziemniaki z garnka z wrzącą wodą lub skorzystać z toalety nie musisz się martwić o więź z maluchem. Ta kwestia wygląda inaczej, jeśli zostawiasz dziecko w kojcu przez kilka godzin w ciągu dnia.

  • Ogranicza wolność dziecka
Jest to miejsce bezpieczne, ale jednak uniemożliwia swobodne poruszanie się malucha po całym pokoju czy całym domu. Dziecko ma do dyspozycji niewielką przestrzeń i może się szybko znudzić tym, co znajduje się w zasięgu jego wzroku lub dłoni. Rodzic musi pamiętać o częstych urozmaiceniach. Czas spędzony w kojcu powinien dostarczać pociesze przeróżne interesujące bodźce.

Cechy dobrego kojca dla dziecka:

  • bezpieczny dla dziecka;
  • miękki, z wodoodpornym materacem;
  • łatwy i szybki w składaniu oraz rozkładaniu;
  • z możliwością zamontowania w nim zabawek;
  • z opcją zamontowania w nim rączki do nauki podnoszenia się.

Kojec z siatki czy drewniany – co wybrać?

Oba rodzaje kojców są bardzo dobre – zapewniają dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy lub odpoczynku i umożliwiają mu wykonywanie ćwiczeń. To, jaki kojec jest najlepszy, zależy przede wszystkim od oczekiwań rodziców.

Drewniana konstrukcja sprawia, że kojec jest bardziej stabilny. Jest też cięższy, dlatego dziecko nie jest w stanie go przesunąć. Jego główną wadą jest to, że zazwyczaj nie da się go złożyć.

Kojce z siatki są lekkie, dlatego doskonale sprawdzą się także w podróży. Można je zazwyczaj z łatwością składać i rozkładać. Siatka i plastikowe elementy konstrukcji są mniej odporne na brud i zniszczenia, niż kojec drewniany. Pamiętaj, że funkcję kojca może z powodzeniem pełnić także łóżeczko turystyczne.

Jak przyzwyczaić dziecko do kojca?

Wkładanie do kojca dziecka, które jeszcze nie potrafi samo siadać, nie sprawia rodzicom zazwyczaj większego problemu. Maluchy, które skończyły 4-5 miesięcy i śpią w łóżeczku, powinny czuć się w nim dobrze.

Trudności mogą się pojawić, gdy chcesz przyzwyczaić do niego starsze dziecko, które już wstaje lub stawia pierwsze kroki. Malec może wtedy dotkliwie odczuć separację od przestrzeni, do której został przyzwyczajony. Niektóre starsze dzieci mogą to odebrać jako karę, bo przecież wiedzą już, że w salonie jest mnóstwo interesujących zakamarków, których jeszcze dokładnie nie poznały. 

Zadaniem opiekuna jest zadbanie, by taki kojec był dla dziecka atrakcyjny. Dlatego niezastąpione będą zabawki edukacyjne dostosowane do wieku malucha. Mogą to być drewniane klocki, grające zabawki czy duże puzzle do układania. Ważne, by były dla niego bardzo atrakcyjne i potrafiły go zająć przynajmniej na kilka minut na początek. 

Warto zgromadzić w kojcu większość zabawek, którymi dziecko się aktualnie interesuje. Dzięki temu kojec będzie dla niego źródłem bodźców i istnieje szansa, że się do niego przekona.

Staraj się nie interweniować, jeśli dziecko samo się ładnie bawi w kojcu – nie pomagaj mu i nie przeszkadzaj, daj mu możliwość, by nauczyło się samodzielności. Chodzi o to, że dziecko powinno w końcu przekonać się, że pobyt w kojcu może być ekscytujący.