Data publikacji:

Jak wybrać wózek dziecięcy? Rodzaje i przeznaczenie wózków

Spodziewasz się dziecka? A może szukasz nowego wózka, ponieważ twoje dziecko wyrosło już z dotychczasowego? Dla wszystkich rodziców, którzy planują kupić wózek dziecięcy przygotowaliśmy kompleksowy poradnik. Znajdziesz w nim rodzaje wózków i warunki, które powinny spełniać, aby każdy spacer był dla was prawdziwą przyjemnością.
Jeśli poszukujesz pierwszego wózka dla swojej pociechy musisz wiedzieć, że będzie to prawdopodobnie najdroższy element wyprawki. Na wózku dziecięcym nie warto oszczędzać – dobrze dobrany model posłuży wam przez lata bez konieczności naprawy. Poza tym w grę wchodzi bezpieczeństwo oraz komfort twojego malucha.

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Wózki można podzielić na różne rodzaje, ze względu na ich przeznaczenie. Przy kupnie każdego z nich warto jednak zwracać uwagę na konkretne parametry.

 • Rozmiar wózka. Dobierz go przede wszystkim do wieku i wzrostu dziecka. To ważne, aby maluch mógł komfortowo siedzieć lub leżeć w wózku – nieodpowiednio dobrany rozmiar może mieć zły wpływ m.in. na rozwój kręgosłupa. Poza tym odpowiednio pojemny wózek pozwoli ci wygodnie przewozić wszystkie niezbędne akcesoria dla dziecka.
 • Dopasowanie do pogody. Sprawdź, do jakich warunków dostosowany jest wózek. Wersje typowo „letnie” nie nadają się do stosowania zimą i odwrotnie.
 • Jakość wózka. Wózek dziecięcy musi być przede wszystkim solidny. Dzięki temu posłuży przez naprawdę długi czas i zapewni twojemu dziecku bezpieczne spacery. Sprawdź, czy łączenia są właściwie zabezpieczone, czy wózek nie posiada ostrych krawędzi zagrażających maluchowi i czy koła są porządnie przymocowane.
 • Funkcje wózka dziecięcego. Wiele wózków takich, jak np. wózek 3w1, może służyć dodatkowo jako spacerówka i nosidełko. Jeśli poszukujesz wózka, który zastąpi ci kilka innych akcesoriów, wielofunkcyjne modele sprawdzą się idealnie.
 • Waga wózka. Ma znaczenie zwłaszcza, jeśli będziesz musiał znosić i wnosić go po schodach.
 • Dodatkowe akcesoria. Do wózków dziecięcych dołączane są dodatki, takie jak kurtyny chroniące przed deszczem, moskitiery, torby na drobiazgi.

Zanim kupisz wózek dziecięcy, odpowiedz sobie na kilka pytań

 • Gdzie będziesz nim jeździć? Jeśli mieszkasz w mieście, lekki „miejski” wózek w zupełności wystarczy. Podróże po wyboistym (np. leśnym) terenie wymagają wózka z większymi kołami i dobrą amortyzacją.
 • Gdzie będziesz trzymać wózek dziecięcy? Jeśli masz duże mieszkanie lub garaż przy domu, problem nie istnieje. Jeśli jednak nie dysponujesz sporą przestrzenią, najlepiej wybierz wózek najbardziej kompaktowy.
 • Czy będziesz wnosić wóżek po schodach? Jeśli nie masz wyjścia, wybierz możliwie lekki wózek z funkcją pozwalającą na wciągnięcie go po schodach.
 • Na jak długo ma starczyć? Ekonomicznym wyjściem jest wózek wielofunkcyjny, który rośnie wraz z dzieckiem. Z drugiej strony, konkretne typy wózków pozwalają na lepsze przystosowanie ich do twojego malucha w przyszłości.
 • Czy planujesz więcej dzieci? Niektóre wózki umożliwiają doczepienie dodatkowego siedziska, dzięki czemu dwoje maluchów w różnym wieku może siedzieć koło siebie.
Czytaj również: Opinie o wózkach Mutsy

Rodzaje wózków dziecięcych

Dobór wózka dziecięcego nie jest prosty, dlatego przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznaj się z cechami poszczególnych modeli.

Wózek dziecięcy głęboki – gondola

Wózek typu gondola nazywany jest wózkiem głębokim. To model przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia do 6 miesiąca – czyli do momentu, w którym maluch z reguły zaczyna siadać.Wybierając gondolę zwróć uwagę, aby była odpowiednio szeroka.

Dziecko powinno bez problemu zmieścić się do niej zarówno w letnich, jak i zimowych ubraniach. Dobrze, jeśli gondola zawiera materacyk, dzięki któremu maluchowi będzie wygodnie.
Do dobrego wózka głębokiego powinny zostać dołączone warstwy chroniące przed deszczem i słońcem oraz moskitiera. Przydatną funkcją w gondoli okaże się regulacja oparcia – gdy maluch rozpocznie pierwsze próby siadania, będzie mógł podziwiać świat z wózka.

Wózek dziecięcy spacerowy

Spacerówka to wózek, którego zadaniem jest rosnąć wraz z dzieckiem. Z reguły może być stosowany już od pierwszych dni życia, jeśli tylko posiada funkcję ustawienia wygodnej, płaskiej pozycji. Spacerówki mają regulowane oparcie, podnóżek, zagłówek i uprząż z pasami. Cechują się również przekładaną rączką, dzięki której możesz zmienić sposób prowadzenia wózka i uchronić dziecko np. przed rażącym słońcem.

Po spacerówkę sięgają najczęściej rodzice dzieci samodzielnie siedzących i raczkujących. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wózek posiadał odpowiednie zabezpieczenia przed wypadnięciem maluszka z wózka. Spacerówka powinna posiadać barierkę oraz pasy bezpieczeństwa, które nie uciskają dziecka.

Wózek dziecięcy typu parasolka

Parasolka jest odmianą spacerówki – jest lżejsza, mniejsza, ale i mniej solidna. Jej atutem jest to, że bardzo szybko się składa, dlatego dobrze nadaje się np. na wakacyjny wyjazd. Parasolka będzie dobrym wyborem również wtedy, gdy posiadasz dobrej jakości gondolę, a wózek spacerowy ma służyć jedynie jako dodatek.

Wózki dziecięce wielofunkcyjne

Największym zainteresowaniem rodziców cieszą się wózki wielofunkcyjne. To dobry sposób na to, by zaoszczędzić na kupnie kilku dziecięcych akcesoriów.
 • Wózek dziecięcy 2w1
To wózek, który łączy w sobie gondolę oraz spacerówkę. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na jakość: wózek powinien cechować się bardzo solidnym stelażem, a zarazem łatwo się rozkładać.
 • Wózek dziecięcy 3w1
Wózek dziecięcy 3w1 to gondola, spacerówka i fotelik samochodowy (nosidełko). Jeśli zamierzasz korzystać z funkcji nosidełka, zwróć baczną uwagę na atesty i jakość wykonania wózka.
 • Wózek dziecięcy 4w1
Do tego rodzaju wózka dziecięcego dodano również bazę do fotelika samochodowego, dzięki której ten jest jeszcze lepiej stabilizowany i nie przesuwa się w trakcie jazdy.

Wózki dziecięce dla bliźniaków

Jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem bliźniaków, możesz zdecydować się na jeden wózek. Wózki bliźniacze występują w dwóch odmianach – pierwsza to „tandem” (dzieci siedzą jedno za drugim), zaś w drugiej maluchy ustawione są koło siebie.

Wózki bliźniacze występują właściwie we wszystkich wspomnianych już rodzajach wózków dziecięcych, a więc w gondolach, spacerówkach i wózkach wielofunkcyjnych. Wadą wózków bliźniaczych jest ich większa waga, która wynika z większych rozmiarów.

Wózek dziecięcy biegowy (jogger)

Aktywni rodzice niemowląt dziś nikogo już nie dziwią. Z myślą o nich powstał jogger, czyli wózek przystosowany do biegania. Cechuje się opływowym kształtem, dużymi kołami (zwykle trzema) i dobrą amortyzacją. Dziecko w joggerze zabezpieczone jest solidnymi pasami. Wózek biegowy przeznaczony jest dla dzieci od 6 miesiąca życia.

Jakie akcesoria do wózka dziecięcego?

Do każdego z wózków dziecięcych warto dokupić akcesoria, które uczynią podróże bezpieczniejszymi i bardziej wygodnymi. To np. parasolka chroniąca przed słońcem, moskitiera, uchwyt na kubek czy dodatkowy materac.

Wyborowi wózka dziecięcego warto poświęcić dużo uwagi – jeśli zdecydujesz się na dobry model, posłuży ci on co najmniej przez kilka lat. Poza tym - wysokiej jakości wózek możesz zachować, jeśli planujesz kolejne dziecko.