Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko czytać?

Zastanawiasz się, kiedy twój maluch zacznie czytać? Najlepiej, jeśli odrobinę mu w tym pomożesz – oczywiście poprzez dobrą zabawę. Twoje dziecko może nauczyć się składać literki jeszcze zanim rozpocznie naukę w przedszkolu. Sprawdź kilka naszych porad, jak nauczyć dziecko czytać.
Spis treści:
  1. Nauka czytania dla dzieci – kiedy zacząć?
  2. Najlepsze metody nauki czytania
  3. Codzienne czytanie książek
  4. Jak nauczyć dziecko literek?
  5. Nauka czytania metodą sylabową
  6. Nauka czytania prostych zdań

Nauka czytania dla dzieci – kiedy zacząć?

Niewielu rodziców wie, że program nauczania w przedszkolu nie obejmuje czytania i pisania, a raczej podstawowe przygotowanie do nabycia tych umiejętności. Dopiero w pierwszej klasie szkoły podstawowej maluch rozpoczyna „poważną” naukę literek.

Jak wiadomo, dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę, dlatego przygodę z czytaniem możesz rozpocząć jeszcze zanim twoja pociecha zasiądzie w szkolnej ławce. Dzięki temu, pierwsze lekcje języka polskiego będą dla niej o wiele łatwiejsze.

Warto zapamiętać, że nie każde z dzieci uczy się czytania jednakowo szybko. Niektóre maluchy potrzebują więcej czasu i uwagi na to, by przyswoić literki. Pamiętaj więc, aby nie traktować początków czytania „serio” – niech będzie to raczej sposób na kreatywne spędzenie czasu. Wybierając atrakcyjne sposoby nauki czytania dla dzieci sprawisz, że maluch na pewno zaprzyjaźni się z książkami.

Najlepsze metody nauki czytania

Codzienne czytanie książek

To udowodnione, że regularne czytanie dziecku polepsza jego kreatywne myślenie oraz wyobraźnię. Ułatwi mu to także naukę literek – wystarczy, że czytając książeczkę będziesz wskazywać dziecku palcem miejsce, w którym czytasz. Dzięki temu, maluch zapamięta chociażby to, że czytać należy od strony lewej do prawej.

Jak nauczyć dziecko literek?

Gdy maluch zacznie przejawiać zainteresowanie czytaniem (np. pytając, co jest napisane na ulicznym szyldzie), warto rozpocząć naukę literek.

Pomocne mogą okazać się np. puzzle lub mata z literkami do nauki czy magnetyczna tablica, na której dziecko samo będzie mogło układać wyrazy. Szybszą naukę literek wspomogą również będą odpowiednie gry planszowe.

Nauka czytania metodą sylabową

Po oswojeniu z literkami, czas na naukę czytania sylabami. Ta metoda uważana jest za jedną z najlepszych, jeśli chodzi nie tylko o naukę czytania i pisania, ale i rozwój aparatu mowy dziecka.
  • Najpierw należy nauczyć dziecko samogłosek – przedstaw maluchowi wzór graficzny literek (A a, ą, E e, ę, I i, O o, U u, Ó ó, Y y), a następnie wspólnie je wymawiajcie. Pozwól maluchowi wymawiać litery tak długo, aż je zapamięta.
  • Po utrwaleniu samogłosek, naucz dziecko spółgłosek – gdy zapamięta je wszystkie, będzie mogło tworzyć sylaby otwarte (np. PE, TY, ME itp.).
  • Nietrudno się domyślić, że długotrwałe powtarzanie sylab może się znudzić. Aby uatrakcyjnić naukę, możesz sięgnąć po czytanki do nauki czytania, które trenują właśnie umiejętność sylabowania.
  • Gdy dziecko opanuje czytanie sylab otwartych, należy przejść do łączenia ich w proste wyrazy (mama, tata, lala itp.) – tutaj pomocne mogą okazać się obrazki.

Nauka czytania prostych zdań

Następnym etapem w nauce czytania powinno być konstruowanie prostych zdań (np. Ala ma kota). Dobrą zabawą może być stworzenie rozsypanek wyrazowych, z których dziecko samodzielnie może tworzyć zdania.
Nauka czytania może być frajdą i ciekawym sposobem na spędzenie czasu z maluchem. Gdy dziecko opanuje podstawy jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole, pierwsze lekcje języka polskiego będą dla niego o wiele łatwiejsze.
Autorka: Joanna Stanuch