3. Oswajanie z nocnikiem
Warto pozwolić dziecku na zabawę z nowym przedmiotem – niech dokładnie go obejrzy, wrzuci do niego ulubione
zabawki. Zachęć, aby spróbowało usiąść na nocniku.
Gdy dziecko się z nim oswoi, cierpliwie tłumacz do czego służy nocnik. Możesz zrobić to poprzez zabawę, sadzając na nim np. ulubioną pluszową maskotkę dziecka.
4. Korzystanie z nocnika – jak zachęcić dziecko?
Najważniejsze jest ustalenie rytmu wypróżnień malucha oraz praca nad komunikacją z dzieckiem. Proponuj dziecku korzystanie z nocniczka codziennie po przebudzeniu, a także co jakiś czas pytaj w ciągu dnia, czy ma ochotę zrobić siusiu.
Uzbrój się w cierpliwość i nie zmuszaj malucha do korzystania z nocnika – inaczej może się do tego zrazić!
5. Nauka nocniczka dla dziewczynek i chłopców
Nocnikowanie chłopców i dziewczynek różni się od siebie. Przede wszystkim, w przypadku chłopców, należy zaopatrzyć się w nocnik z bardziej zabudowaną częścią przednią, co chroni przed wyciekaniem moczu.
Dziewczynki mogą korzystać z bardziej płaskich modeli nocników.
W treningu czystości najważniejsze jest to, aby nie zmuszać dziecka do korzystania z nocnika. Nie sadzaj malucha na niego co godzinę, inaczej załatwianie potrzeb fizjologicznych zacznie kojarzyć mu się z czymś bardzo stresującym. Zbyt częste pytanie o to, czy maluch chce siku może przynieść podobne efekty.
Trening czystości nie jest łatwy zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Należy pamiętać, że tylko cierpliwość i wyrozumiałość wobec maluszka sprawią, że ten bez żalu już na zawsze porzuci pieluchę.