Data publikacji:

Nauka sikania na nocniku krok po kroku

Początki korzystania z nocnika to dla maluszka prawdziwa rewolucja. Sam trening czystości to zwykle długi i nieco skomplikowany proces, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Nauka sikania na nocniku to wyzwanie dla rodzica i dziecka. Radzimy, co zrobić, aby lekcje zakończyły się sukcesem.
nauka sikania na nocniku
Spis treści:
Wielu rodziców zastanawia się, w jakim momencie warto nabyć pierwszy nocniczek i zachęcić malucha do zapoznania się z jego przeznaczeniem. Warto pamiętać, że aby dziecko pomyślnie przeszło naukę siadania na nocnik, musi być świadome swoich potrzeb fizjologicznych. Maluch powinien rozumieć, co oznacza uczucie parcia na pęcherz bądź chęć zrobienia kupki i choć w niewielkim stopniu to kontrolować. 

Świadome siusianie ma miejsce najczęściej w okolicach 18 miesiąca życia malucha. Jeśli mimo osiągnięcia tego wieku, twoje dziecko wciąż nie interesuje się nocnikiem, nie martw się – dzieci rozwijają się indywidualnie, a niektóre z nich potrzebują odrobiny więcej czasu na to, by rozpocząć naukę nocnikowania.
Tak, jeśli coraz częściej słyszysz od swojego malucha „mamo, siusiu”, dziecko wydaje różne dźwięki aby dać znać, że musi się załatwić, przykuca w kącie itp. Gdy maluch zaczyna odczytywać sygnały, jakie wysyła mu jego ciało to dobry moment na to, by w waszym domu pojawił się pierwszy nocnik.

Przeczytaj także: Herbatki dla niemowląt - które będą najlepsze?

1. Postaw nocnik w odpowiednim miejscu

Na początku nocniczek niekoniecznie musi znajdować się w łazience. Postaw go tam, gdzie najchętniej i najczęściej przebywa twoje dziecko. To ważne, aby załatwianie potrzeb fizjologicznych kojarzyło mu się ze znanym i bezpiecznym miejscem.

2. Nauka nocnikowania. Jaki nocnik kupić?

Kolorowy i wydający dźwięki, a może ten najprostszy? Nocniczki kojarzące się z ciekawymi zabawkami mogą zachęcić malucha do korzystania z nich. Z drugiej strony w niczym nie przypominają tradycyjnego sedesu, na którym przecież prędzej czy później dziecko będzie musiało usiąść.

Zdania w wyborze modelu nocnika są podzielone – rozsądnym rozwiązaniem wydaje się kupno nocnika np. z motywem bajkowym na początek i wymiana go na klasyczny model po pewnym czasie.

3. Oswajanie z nocnikiem

Warto pozwolić dziecku na zabawę z nowym przedmiotem – niech dokładnie go obejrzy, wrzuci do niego ulubione zabawki. Zachęć, aby spróbowało usiąść na nocniku.

Gdy dziecko się z nim oswoi, cierpliwie tłumacz do czego służy nocnik. Możesz zrobić to poprzez zabawę, sadzając na nim np. ulubioną pluszową maskotkę dziecka.

4. Korzystanie z nocnika – jak zachęcić dziecko?

Najważniejsze jest ustalenie rytmu wypróżnień malucha oraz praca nad komunikacją z dzieckiem. Proponuj dziecku korzystanie z nocniczka codziennie po przebudzeniu, a także co jakiś czas pytaj w ciągu dnia, czy ma ochotę zrobić siusiu.

Uzbrój się w cierpliwość i nie zmuszaj malucha do korzystania z nocnika – inaczej może się do tego zrazić!

5. Nauka nocniczka dla dziewczynek i chłopców

Nocnikowanie chłopców i dziewczynek różni się od siebie. Przede wszystkim, w przypadku chłopców, należy zaopatrzyć się w nocnik z bardziej zabudowaną częścią przednią, co chroni przed wyciekaniem moczu.

Dziewczynki mogą korzystać z bardziej płaskich modeli nocników.
W treningu czystości najważniejsze jest to, aby nie zmuszać dziecka do korzystania z nocnika. Nie sadzaj malucha na niego co godzinę, inaczej załatwianie potrzeb fizjologicznych zacznie kojarzyć mu się z czymś bardzo stresującym. Zbyt częste pytanie o to, czy maluch chce siku może przynieść podobne efekty.

Trening czystości nie jest łatwy zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Należy pamiętać, że tylko cierpliwość i wyrozumiałość wobec maluszka sprawią, że ten bez żalu już na zawsze porzuci pieluchę.