Data modyfikacji:

Kiedy i jak stosować paracetamol dla dzieci?

Paracetamol to skuteczny i przede wszystkim bezpieczny lek przeciwgorączkowy, który można z powodzeniem stosować u dzieci. W aptece jest dostępny pod różnymi nazwami. To wszystko to te same leki, które różnią się między sobą dawką substancji leczniczej (dawką paracetamolu) i składem substancji pomocniczych. Sprawdź, jak dawkować paracetamol dla dziecka i kiedy stosować leki przeciwgorączkowe.

Pamiętaj! Każdy organizm jest inny, dlatego decyzję czy podać swojemu dziecku paracetamol, koniecznie przedyskutuj ze swoim lekarzem.
paracetamol dla dzieci

Gorączka u dziecka. Kiedy stosować paracetamol dla dziecka?

Paracetamol to jedyny lek o działaniu przeciwgorączkowym, który można z powodzeniem stosować u dzieci od pierwszego dnia ich życia, jeśli oczywiście wystąpi taka konieczność. O gorączce mówi się wtedy, gdy temperatura ciała dziecka wynosi powyżej 38 °C (temperatura ciała mierzona pod pachą, w jamie ustnej czy za pomocą termometru bezdotykowego) lub 38,5 °C (temperatura ciała mierzona w odbycie).

Wbrew pozorom wysoka temperatura ciała dziecka nie zawsze jest dla niego niebezpieczna, wręcz przeciwnie - organizm w ten sposób chroni się przed infekcją, ponieważ wiele drobnoustrojów jest wrażliwych na wyższą temperaturę. Gorączka może zatrzymać ich dalszą kolonizację lub wręcz je zabić, dlatego nie zaleca się zbijać temperatury ciała poniżej 38 °C, chyba że pediatra zalecił inaczej.
Lekarze zalecają, by zbijać gorączkę, gdy temperatura ciała dziecka osiągnie dopiero 38,1-38,5 °C. Oczywiście są wyjątki od tej reguły. Każdy przypadek jest inny i powinien być indywidualnie rozpatrywany. Jeśli dziecko źle się czuje, jest osłabione i apetyczne, a jego temperatura ciała wynosi np. tylko 37,8 °C, to jest to jak najbardziej wskazane, by podać mu lek przeciwgorączkowy.


Przeczytaj także: Domowe sposoby na zatoki


Paracetamol dla dzieci - dawkowanie

Na opakowaniach leków przeciwgorączkowych dla dzieci często możesz znaleźć informację, która mówi, że lek należy dawkować dziecku w zależności od jego wieku. Nie jest to niestety zbyt precyzyjne, ponieważ masa ciała dzieci w tym samym wieku może się znacznie różnić. Z tego powodu lekarze zalecają, by dawkę paracetamolu dla malucha określać na podstawie masy ciała pociechy. Dziecko powinno otrzymywać 10-15 miligramów paracetamolu na kilogram masy ciała co 4-6 godzin.

Paracetamol - czopki dla dzieci, syrop, płyn czy tabletki?

Lek jest dostępny pod trzema postaciami. Czopki są najbardziej uniwersalną postacią leku. Możesz je podawać bezpiecznie zarówno niemowlętom, jak i starszym dzieciom. Musisz jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno ich dzielić, bo lek jest nierównomiernie wymieszany z substancjami pomocniczymi.
Syrop sprawdzi się u dzieci, które nie pozwolą sobie zaaplikować czopka i nie potrafią jeszcze połykać tabletek. Lek w takiej postaci często zawiera substancje pomocnicze, które zwiększają smakowitość produktu, dlatego w aptekach znajdziesz syropy z paracetamolem o smaku malinowym, pomarańczowym czy truskawkowym oraz płyny z paracetamolem o owocowych smakach.
Tabletki z paracetamolem można stosować u dzieci dopiero w wieku 6-8 lat, które potrafią już połykać tabletki. 

Paracetamol a ibuprofen - jaka jest różnica?

Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, a ibuprofen, oprócz tych dwóch działań, wykazuje dodatkowo właściwości przeciwzapalne. Dlatego ibuprofen zaleca się podawać prawie przy każdej infekcji, ale dopiero u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Prawie przy każdej, bo np. nie jest zalecany dla dzieci z ospą wietrzną, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo nadkażeń bakteryjnych. Paracetamol może być stosowany u dzieci od pierwszego dnia ich życia. Jest uniwersalnym lekiem zbijającym gorączkę, dlatego warto go zawsze mieć w swojej domowej apteczce.