Data modyfikacji:

Pępkowe – impreza świeżo upieczonego taty. Jakie zwyczaje, co kupić na prezent?

Podczas, gdy przyszłe mamy świętują zbliżające się narodziny dziecka jeszcze w ciąży, organizując baby shower, młodzi tatusiowie czekają z organizacją imprezy do momentu narodzin – wtedy przychodzi czas na pępkowe. Skąd wziął się ten zwyczaj i co warto kupić świeżo upieczonemu ojcu, zanim udasz się na przyjęcie?
pępkowe

Czym jest pępkowe?

Pępkowe to stara tradycja, zgodnie z którą młody ojciec zaraz po narodzinach dziecka organizuje przyjęcie dla swoich przyjaciół. Należy zaznaczyć, że pępkowe to „męska” impreza – panowie zjawiają się na niej bez swoich drugich połówek.

Choć zwyczaj organizowania pępkowego jest mniej popularny niż kiedyś, wielu świeżo upieczonych tatusiów wciąż decyduje się na takie uczczenie narodzin potomka.

Przeczytaj także: Jak zorganizować baby shower?

Celem pępkowego jest bez wątpienia podzielenie się radością z narodzin dziecka  z kolegami. Niektórzy twierdzą, że pępkowe ma także wymiar… terapeutyczny.

Świeżo upieczony ojciec podczas takiego przyjęcia może odreagować stres związany z pojawieniem się nowego członka rodziny, jak również zasięgnąć rad bardziej doświadczonych znajomych.

Pępkowe traktowane jest również jako symboliczne zakończenie pewnego etapu w życiu mężczyzny. Odtąd spocznie na nim spora odpowiedzialność, a imprezy z kolegami w naturalny sposób będą odbywały się rzadziej.

Wielu młodych tatusiów traktuje pępkowe jako formę „wyszalenia się” przed rozpoczęciem ojcostwa.

Idealne miejsce na pępkowe

Jeśli chodzi o miejsce organizacji pępkowego – nie ma żadnej reguły. Wielu ojców decyduje się na zaplanowanie imprezy w restauracji, inni stawiają na zwykłą domówkę.

Znajdą się i tacy, którzy z okazji narodzin dziecka organizują weekendowy wyjazd z kolegami.

Coś dla taty na pępkowe: prezenty

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że na pępkowym koledzy organizatora zjawiają się przede wszystkim z alkoholem. Poza nim, warto wręczyć świeżo upieczonemu tacie coś jeszcze.

Tatusiowe gadżety

Na każdym pępkowym doskonale sprawdzą się wszelkie, „tatusiowe” gadżety – na przykład koszulki czy krawaty z zabawnymi nadrukami. Młody ojciec ucieszy się również z okazjonalnego medalu lub pucharu z grawerem, który będzie przypominał mu o ważnym wydarzeniu, jakim są narodziny dziecka.

Coś eleganckiego

Narodziny potomka – zwłaszcza pierwszego – to dla mężczyzny bardzo ważny moment. Kończy się pewien etap i przychodzi czas na… wydoroślenie. Jako prezent na pępkowe, sprawdzą się gustowne drobiazgi dedykowane dojrzałym mężczyznom.

Spinki do mankietów, papierośnica lub dobrej jakości pióro wietrzne na pewno będą mile widziane.

Coś pamiątkowego

Jeśli chcesz wywołać odrobinę wzruszenia w młodym tacie, z okazji pępkowego wręcz mu prezent taki, jak np. zestaw do odbijania stópek i dłoni dziecka. Dzięki temu, rodzice samodzielnie stworzą wyjątkową pamiątkę narodzin maluszka.

Innym pomysłem na pamiątkowy prezent z okazji pępkowego jest nagranie filmu z życzeniami. Wraz z kolegami zmontujcie krótki film, w którym każdy z was złoży świeżo upieczonemu tacie i jego dziecku krótkie życzenia. Filmik możecie zgrać na płytę CD lub pendrive, a następnie – wręczyć swojemu przyjacielowi.

Prezent na pępkowe dla dziecka

Wybierając się na pępkowe, nie można zapominać o osobie, dzięki której impreza w ogóle się odbywa: a więc o nowonarodzonym dziecku. Co przyda się maluszkowi i jego rodzicom?

Symboliczny prezent dla dziecka

W dobrym guście będzie zjawienie się na imprezie z grzechotką, pluszakiem, paczką pieluch czy śliniakiem. Jeśli chcesz nieco bardziej zaskoczyć młodego tatę, możesz wręczyć mu duży tort z pieluszek. Jak wiadomo, gdy w domu mieszka noworodek – takich drobiazgów nigdy nie jest za wiele.

Praktyczny prezent na pępkowe

Jeśli wraz z kolegami organizatora pępkowego stanowicie zgraną paczkę, możecie zainwestować w jeden, wspólny prezent. Jak wiadomo, dziecko generuje wiele wydatków – jeśli dzięki wam choć jeden zniknie z listy młodych rodziców, ci na pewno będą zadowoleni.

Z okazji pępkowego, możecie wręczyć mu na przykład dobry fotelik samochodowy. Równie dobrym pomysłem okaże się nosidełko lub monitor oddechu. Przed zakupem droższego prezentu, warto jednak „zbadać grunt” – być może rodzicie mają już wszystkie potrzebne przedmioty.

Co dla mamy na pępkowe?

Mimo, że pępkowe to męska impreza, podczas wręczania prezentu warto pamiętać również o mamie malucha. Do upominku, który zamierzasz dać świeżemu ojcu, możesz dorzucić kartkę z gratulacjami, słodycze lub ładną ramkę, w której będzie mogła umieścić zdjęcie swojego malucha.

A może nowoczesne pępkowe?

Pępkowe, zgodnie z tradycją, powinno odbyć się jak najszybciej po narodzinach dziecka. W tym czasie, maluch wraz z mamą najczęściej przebywa jeszcze w szpitalu.

Wielu ojców czuje, że w tym momencie powinni towarzyszyć swoim partnerkom, dlatego rezygnują z organizacji klasycznego pępkowego na rzecz nowoczesnej imprezy.

Wówczas rodzice, gdy dziecko wraz z matką wrócą do domu, zapraszają  wszystkich najbliższych znajomych, aby w dużym gronie świętować narodziny malucha.

Zdarza się, że takie pępkowe jest organizowane przez dziadków noworodka – jako prezent dla świeżo upieczonych rodziców.

Trudno zaprzeczyć, że forma, w jakiej zostanie zorganizowane pępkowe, schodzi na dalszy plan. Najważniejsza pozostaje możliwość dzielenia się radością z narodzin dziecka wraz z najbliższymi osobami.

Pępkowe to impreza, która ułatwi każdemu, młodemu tacie wejście w zupełnie nową, życiową rolę. Świetne towarzystwo i trafione prezenty na pewno sprawią, że to przyjęcie zostanie przez niego zapamiętane do końca życia!

Przeczytaj także:
  1. Jak wybrać wózek dziecięcy?
  2. Jaki prezeny na chrzciny dla chłopca
  3. Co kupić na 18. urodziny?