Data publikacji:

Zabawki do wózka:  jakie wybrać?

Twoje dziecko chciałoby się czymś bawić także na spacerze? Szukasz zabawek do wózka? Sprawdź, jaką zabawkę wybrać, aby maluch świetnie bawił się podczas waszych wspólnych wyjść.
zabawki do wózka
Spacer to codzienny rytuał każdego młodego rodzica. Pokazać dziecku świat: barwy, dźwięki, zapachy. Brzmi ekscytująco. Rzeczywistość często jest jednak prozaiczna. Bo maluch na spacerze w wózku, w pewnym momencie po prostu się nudzi. Zaciekawić mogą go przede wszystkim zabawki

Nieco problematyczne wydaje się zazwyczaj zamiłowanie dzieci do wyrzucania z wózka na ziemię wszystkiego, co wpadnie im w ręce.

Doświadczony rodzic wie więc, że na spacer nie warto zabierać ze sobą zabawek, którymi dziecko zazwyczaj zajmuje się w domu. Zabawki towarzyszące maluchowi podczas spacerów mają spełniać podstawowe kryterium - muszą być przymocowane do wózka.

Przeczytaj także: Jak wybrać wózek dziecięcy?

Rozwiązaniem problemu wyrzucania zabawek "za burtę" jest zaopatrzenie się w specjalny pałąk lub łuk z zawieszkami. Albo w zabawki przystosowane do tego, by przymocować je do wózka. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki do wózka?

  • Zabawki do wózka powinny posiadać oznaczenie CE. Jest to sygnał dla konsumenta, że produkt posiada konieczne dopuszczenia, innymi słowy - jest bezpieczny.
  • Są wykonane solidnie. Nie ma na nich drobnych, niedbale naszytych elementów, które nasz maluch łatwo mógłby oderwać.
  • Łatwo się je pierze. Zabawki do wózka najlepiej prać w pralce. Jeśli jednak jest z tym kłopot (np. pałąk obszyty został materiałem, którego nie da się zdjąć), wyczyść konkretne części parownicą lub myjką parową. Gorący strumień pary zabije roztocza. Uzyskasz ten sam efekt, co podczas klasycznego prania.

Jaki pałąk z zabawkami wybrać? Jak wybrać łuk z zabawkami?

Pałąk i łuk to najlepsze propozycje zabawek do wózka. Nie ma między nimi dużej różnicy. Zazwyczaj, gdy w internecie wyszukiwać będziesz "pałąk", znajdziesz "łuk" obszyty materiałem. Jednak nie jest to regułą. Niektórzy producenci nazywają pałąkiem plastikowy, nieobszyty łuk i na odwrót. Zarówno pałąk, jak i łuk posiadają systemy mocowania, dzięki którym w łatwy sposób przytwierdzisz produkt do wózka. W przypadku obu artykułów reguluje się ich nachylenie do dziecka. 

Na łukach i pałąkach zawsze wiszą zabawki. Sprawdź, co dany zestaw oferuje twojemu maluchowi. Jak bardzo może stymulować każdy ze zmysłów. Zdecyduj czy chcesz, aby na spacerze zabawki wydawały dźwięk. Jeśli nie, weź to pod uwagę podczas wybierania pałąka.

Zabawki niech szeleszczą i błyszczą. Jeśli w zestawie jest lusterko - świetnie. Będzie odbijać miejsca, które mijacie. A ponadto, pewnie czasem uda mu się odbić także słońce, co z pewnością dla malucha będzie fascynującym doświadczeniem. 

Zdecyduj się na odpowiednią kolorystykę. Pastelowe kolory wprowadzą harmonię pomiędzy zainteresowaniem zawieszkami a otaczającym światem. Intensywne barwy z pewnością dużo bardziej zainteresują twojego malucha. W gondoli najlepiej sprawdzą się natomiast kontrasty bieli i czerni. Bo w pierwszych tygodniach życia dziecko zwraca uwagę przede wszystkim na połączenie tych kolorów.

Zabawki do wózka - jakie wybrać?

Te z mocowaniami. Jak wspomniane wyżej - chodzi przede wszystkim o to, aby rzeczy nie były wyrzucane z wózka. Ważne więc, aby zabawka miała doszytą pętelkę lub taśmę (najczęściej z weluru lub polaru) z odpowiednim mocowaniem (rzep, kółko, karabińczyk).