Data publikacji:

Zabawki sensoryczne dla 2-latka: najlepsze propozycje


Dzięki zabawkom sensorycznym dzieci uczą się otaczającego świata i tego, jak reagować na poszczególne bodźce. Zmysły bobasa powinny być stymulowane od pierwszych dni jego życia, oczywiście we właściwy sposób. Dziś przychodzimy z propozycjami najlepszych zabawek sensorycznych dla 2-latka, a więc dziecka niesamowicie ciekawego wszystkiego, co je otacza.
dziecko
Czy zabawa z 2-letnim dzieckiem może być ciekawa i pożyteczna? Oczywiście – sposobem na to są zabawki sensoryczne, za którymi maluchy wprost przepadają. Dowiedz się, jakie gadżety wspomogą rozwój zmysłów twojego dziecka!

Dlaczego warto podarować dziecku zabawki sensoryczne?


Każdy człowiek przychodzi na świat z gotowymi do funkcjonowania zmysłami wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Trzeba jednak wiedzieć, że ich dobre wykształcenie wymaga odrobiny czasu. Obcowanie z czynnikami, które pobudzają zmysły sprawiają, że maluszek uczy się rozpoznawać różne zjawiska i reagować na nie.

Zabawki sensoryczne dla dzieci to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki nim malec może ciekawie spędzić czas i spożytkować energię, a jednocześnie nauczyć się całkiem nowych rzeczy.

Zabawki sensoryczne to jednak nie tylko sposób na wyostrzenie zmysłów. Dowiedziono, że ich stosowanie ma bardzo pozytywny wpływ na ogólny rozwój maluchów. Do innych korzyści płynących z ich stosowania zaliczamy:

  • kształtowanie logicznego myślenia,
  • trening motoryki małej,
  • wspomaganie koncentracji i spostrzegawczości.

Stosowanie zabawek sensorycznych może przyspieszyć rozwój wielu umiejętności 2-latka, w tym przede wszystkim mowy, znajomości kształtów i kolorów, a nawet zdolności artystycznych!

Jakie zabawki sensoryczne dla 2-latka należy wybierać?


Słysząc „zabawka sensoryczna”, niejeden rodzic ma przed oczami hałaśliwe organki lub śpiewającego misia. Tymczasem rodzajów takich gadżetów jest naprawdę sporo. Niektóre z nich wpływają wyłącznie na jeden zmysł, np. na dotyk, inne pobudzają kilka równocześnie. Te pierwsze poleca się przede wszystkim najmłodszym maluszkom, u których należy stosować „stopniowanie” wrażeń. Wielozadaniowe zabawki to dobra propozycja dla starszych maluszków, w tym dla dwu- i trzylatków.

Oczywiście, zachęcamy do tego, aby bawić się zabawkami sensorycznymi wraz z dzieckiem. 2-latki bardzo chętnie sięgają po zabawki stymulujące zmysły, a towarzystwo rodzica będzie kolejną okazją do budowania więzi.

Zabawki sensoryczne dla 2-latka


Jaką zabawkę podarować maluszkowi, by pozytywnie wpłynąć na jego zdolność odczytywania sygnałów z otaczającego go świata? W sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo różnego rodzaju zabawek sensorycznych. Te dziecięce gadżety cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Sprawdź rodzaje zabawek trenujących zmysły i wybierz coś dla swojego dziecka.

Zabawki sensoryczne dla dzieci rozwijające wzrok


Dziecko przychodzi na świat ze słabym wzrokiem, który kształtuje się dopiero po pewnym czasie. Z tego powodu wielu pediatrów poleca pokazywanie noworodkom książeczek sensorycznych, zawierających kontrastowe, czarno-białe ilustracje. Choć 2-latek dysponuje już o wiele lepszym narządem wzroku, nie zaszkodzi podarować mu podobnego upominku. Oko dziecka lubi kontrast i zdecydowane barwy.
Do grona zabawek sensorycznych wspierających rozwój wzroku można zaliczyć także wszelkiego rodzaju kredki i farbki. 2-latek tworzący swoje pierwsze dzieła uczy się dobierać kolory stosownie do sytuacji (np. słońce – żółty). Warto więc zadbać o to, by w ekwipunku maluszka nie zabrakło przyborów plastycznych.
Innym rodzajem zabawek zmysłowych są tablice sensoryczne, które ułatwiają naukę logicznego myślenia, rozpoznawanie kształtów i kolorów. W większości przypadków zabawki tego typu wymagają ułożenia danego wzoru lub przesunięcia danych elementów w konkretne miejsce.

Zabawki sensoryczne wspierające słuch dwulatka


2-latek jest już gotowy na poznawanie mocnych i zdecydowanych dźwięków. Choć nie każdy rodzic przepada za tego rodzaju zabawkami, podarowanie cymbałków, bębenka lub tamburynu maluchowi będzie znakomitym pomysłem. Warto poświęcić kilka godzin ciszy po to, by brzdąc mógł rozwijać swój słuch oraz poczucie rytmu! Kto wie – być może dzięki temu twoje dziecko obudzi w sobie duszę artysty i za parę lat zasiądzie za fortepianem lub zainteresuje się grą na gitarze?
W celach wyciszających, warto podarować malcowi zabawkę wydającą szum. To rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim przez rodziców noworodków, jednak z pewnością znajdzie zastosowanie i w przypadku starszych dzieci. Szumiąca maskotka może okazać się świetnym sposobem na relaks po pełnym emocji dniu.
Innym rodzajem zabawek słuchowych są wszelkie mówiące zabawki służące do nauki słówek. 2-latek jak najbardziej może ją rozpocząć, dlatego podarowanie mu rozmownego misia będzie świetnym pomysłem. W przypadku nieco starszych dzieci, warto pomyśleć o zabawkach, które ułatwiają naukę języka obcego.

Zabawki sensoryczne rozwijające dotyk


Poznawanie nowych konsystencji, kształtów i powierzchni jest dla maluchów nie tylko bardzo pożyteczne, ale również przyjemne. Z pewnością zauważyłeś, że twój 2-latek z dużym entuzjazmem traktuje wodę, a także chętnie rozmazuje jedzenie podczas obiadu. Kontakt z różnymi substancjami doskonale pobudza zmysł dotyku i stymuluje mózg dziecka do rozwoju!
Jakie zabawki sensoryczne najlepiej wspomogą trening dotyku u 2-latka? Wybierz pluszaki wypełniane granulkami, szeleszczące maskotki ozdobione tasiemkami lub klocki sensoryczne, w których każda ze ścianek pokryta jest odmiennym materiałem. Dotykowe zabawki znajdziesz także w kategorii książeczek sensorycznych. Wiele z nich wykonanych jest z interesujących dla dziecka materiałów.
Warto pamiętać również o zabawkach sensorycznych, które pobudzają dziecięcą kreatywność. Piasek kinetyczny, ciastolina czy domowej roboty masa solna dadzą maluchowi całe mnóstwo frajdy.
Z pewnością nieraz słyszałeś, że „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ dzieci bardzo lubią zabawy w wodzie oraz kontakt z różnymi substancjami, które ją przypominają. Najprostszą, a zarazem znakomitą zabawką sensoryczną dla 2-latka może okazać się miska z wodą i dodatkiem odrobiny pieniącego się mydła oraz ulubione zabawki kąpielowe. Oczywiście, maluch powinien bawić się pod twoim bacznym okiem.

Zabawki sensoryczne rozwijające smak oraz węch


Czy zmysł smaku również można kształtować poprzez dobrą zabawę? Oczywiście, jednak sprawdzi się ona w przypadku maluchów, które potrafią się już sprawnie komunikować. Wystarczy, że przygotujesz małe naczynia z różnymi produktami, zasłonisz dziecku oczy i zachęcisz je do zgadywania. Co ciekawe, podobne rodzinne gry sensoryczne można znaleźć również w sieci!

Zabawki sensoryczne dla 2-latka: podsumowanie


Zabawy sensoryczne z 2-letnim dzieckiem to nie tylko źródło znakomitej rozrywki, ale również sposób na zapoznawanie malca z otaczającym go światem. Jeśli chcesz, by twoje dziecko szybko uczyło się nowych rzeczy i zdobywało nowe umiejętności, koniecznie znajdź czas na organizację zabaw sensorycznych!
Autorka: Joanna Stanuch