Data modyfikacji:

Jak wybrać i jak stosować żel na ząbkowanie?

Skuteczny żel na ząbkowanie dla niemowlaka? Wybór dobrego żelu na ząbkowanie nie jest prosty. Skład poszczególnych produktów różni się od siebie, dlatego nie każdy może zadziałać akurat u twojego dziecka. Sprawdź, jak wybrać żel na ząbkowanie, jak pomóc ząbkującego dziecku i jak poznać, że dziecko ząbkuje. Przeczytaj.

żel na ząbkowanie

Skąd wiadomo, że dziecko ząbkuje?

Pierwsze zęby u niemowląt pojawiają się zazwyczaj około 6. miesiąca ich życia. Część dzieci znosi to bardzo dobrze, ale, niestety, niektóre bardzo źle znoszą dyskomfort i ból, który może towarzyszyć wyżynaniu się zębów. Objawem ząbkowania jest zaczerwienienie i obrzęk dziąsła. Dziecko może też się intensywniej ślinić i notorycznie wkładać różne przedmioty do buzi, marudzić, mieć trudności z zasypianiem i może też mieć podwyższoną temperaturę ciała. Nie musisz się na szczęście martwić na zapas – stan podgorączkowy powinien szybko minąć.

Polecamy: Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Żel na ząbkowanie – bez lidokainy?

Wielu rodziców zastanawia się jaki żel na ząbkowanie będzie najlepszy dla ich dziecka. Wybór nie jest prosty, bo jest ich naprawdę sporo. Wiadomo jednak, że lekarze nie zalecają produktów z lignokainą i benzokainą. Te składniki doskonale znieczulają miejscowo dziąsła, ale, niestety, mogą być potencjalnie toksyczne dla niemowląt, dlatego lepiej ich nie stosować.

Dobry żel na ząbkowanie, czyli jaki?

Skład poszczególnych żeli na ząbkowanie jest zróżnicowany, dlatego warto wypróbować kilka różnych producentów, jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, że produkt dobrze działa. Musisz jednak wiedzieć, że taki żel przynosi zazwyczaj jedynie krótkotrwałą ulgę, dlatego należy go stosować nawet 3-6 razy dziennie (w zależności od zaleceń producenta). Sprawdź, jakie żele są najczęściej wybierane przez zatroskanych rodziców.
  • Anaftin Baby żel na ząbkowanie
Zawiera naturalne składniki, które uśmierzają ból związany z wyrzynaniem się zębów i zmniejszają zaczerwienie dziąseł.
  • Gengigel na ząbkowanie
Nie zawiera cukrów, alkoholu ani środków konserwujących. Jego naturalny skład pozwala na stosowanie go w razie potrzeby i bez ryzyka przedawkowania.
  • Chicco żel na ząbkowanie
Zawiera dodatek rumianku, który koi obolałe dziąsła malucha. Jest bezsmakowy i całkowicie bezpieczny dla dziecka. Zawiera ksylitol, który zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.

Ząbkowanie – czy lek przeciwbólowy jest konieczny?

Żele przynoszą jedynie krótkotrwałą ulgę. Być może konieczne może się okazać zastosowanie leków przeciwbólowych, np. paracetamolu lub ewentualnie ibuprofenu. Zarówno dawkę, jak i rodzaj leku warto skonsultować z pediatrą.

Możesz też masować obolałe dziąsła lub dawać dziecku gryzaki z wodą, które możesz schłodzić wcześniej w lodówce. Zimno działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, dlatego takie gryzaki powinny przynieść przynajmniej krótkotrwałą ulgę.

Jak stosować żel na ząbkowanie?

Produkt należy aplikować bezpośrednio na dziąsło za pomocą aplikatora w takiej ilości, by żel pokrył okolicę, w której toczy się proces zapalny związany z wyżynaniem się zęba. Następnie żel należy delikatnie wmasować w dziąsło. Najlepiej stosować go po posiłku i przed snem. Przed nałożeniem kolejnej warstwy trzeba usunąć poprzednią, jeśli pozostała na powierzchni dziąseł.

Żel na ząbkowanie należy stosować 3-6 razy dziennie lub częściej, ale tylko pd warunkiem, że producent na to zezwala. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.