Skąd wiadomo, że dziecko ząbkuje?
Pierwsze zęby u niemowląt pojawiają się zazwyczaj około 6. miesiąca ich życia. Część dzieci znosi to bardzo dobrze, ale, niestety, niektóre bardzo źle znoszą dyskomfort i ból, który może towarzyszyć wyżynaniu się zębów. Objawem ząbkowania jest zaczerwienienie i obrzęk dziąsła. Dziecko może też się intensywniej ślinić i notorycznie wkładać różne przedmioty do buzi, marudzić, mieć trudności z zasypianiem i może też mieć podwyższoną temperaturę ciała. Nie musisz się na szczęście martwić na zapas – stan podgorączkowy powinien szybko minąć.
Polecamy:
Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?
Żel na ząbkowanie – bez lidokainy?
Wielu rodziców zastanawia się jaki żel na ząbkowanie będzie najlepszy dla ich dziecka. Wybór nie jest prosty, bo jest ich naprawdę sporo. Wiadomo jednak, że lekarze nie zalecają produktów z lignokainą i benzokainą. Te składniki doskonale znieczulają miejscowo dziąsła, ale, niestety, mogą być potencjalnie toksyczne dla niemowląt, dlatego lepiej ich nie stosować.
Dobry żel na ząbkowanie, czyli jaki?
Skład poszczególnych żeli na ząbkowanie jest zróżnicowany, dlatego warto wypróbować kilka różnych producentów, jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, że produkt dobrze działa. Musisz jednak wiedzieć, że taki żel przynosi zazwyczaj jedynie krótkotrwałą ulgę, dlatego należy go stosować nawet 3-6 razy dziennie (w zależności od zaleceń producenta). Sprawdź, jakie żele są najczęściej wybierane przez zatroskanych rodziców.