Jak więc odróżnić ciche, wycofane dziecko od brzdąca z zaburzeniem rozwoju? Warto przyjrzeć się bliżej jego zainteresowaniom. Jak wspomnieliśmy, dzieci z zespołem Aspergera szybko znajdują sobie pasję, która w krótkim czasie może stać się nawet obsesją. Ten etap dzieci z zaburzeniem przechodzą zazwyczaj w wieku szkolnym; to wtedy maluch z zespołem Aspergera może fanatycznie zainteresować się matematyką czy malowaniem obrazów. Nie będzie to jednak zwykłe, dziecięce zainteresowanie; kilkulatki z Aspergerem bywają nazywane „małymi profesorami”, ponieważ wiedzą z interesujących je dziedzin są w stanie przewyższyć bardziej doświadczonych dorosłych.
Jeśli zespół Aspergera nie zostanie rozpoznany lub co gorsza, dziecko rozwija się w niekorzystnych warunkach, zaburzenie może objawiać się ostrzejszymi reakcjami. Należą do nich np.:
- zaburzenia mowy,
- słaba wrażliwość na bodźce,
- niezdarność i ograniczona zdolność ruchowa,
- brak empatii,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (np. obsesyjne liczenie przedmiotów),
- zachowania agresywne.
Przyczyny zespołu Aspergera mogą mieć różne źródła. Do najczęściej wymienianych przez lekarzy zalicza się:
- powody genetyczne – zauważono korelacje pomiędzy występowaniem zespołu Aspergera, a genem EN2 na chromosomie 7, a także innymi genami znajdującymi się na chromosomach 3, 4, 11,
- uszkodzenie układu nerwowego w życiu płodowym,
- wiek ojca (powyżej 40 lat),
- dziecięce porażenie mózgowe,
- choroby matki w trakcie ciąży: toksoplazmoza, różyczka, ospa wietrzna,
- niska waga urodzeniowa dziecka.
Jak wspomnieliśmy, zespół Aspergera to nie choroba, a zaburzenie – nie istnieją więc sposoby jego leczenia. Nie oznacza to, że dzieci nim dotknięte są skazane na gorsze życie. Wiele zależy od środowiska – zwłaszcza rodzinnego – które powinno okazywać maluchowi wsparcie i zrozumienie.
Po zdiagnozowaniu zespołu Aspergera u dzieci przedszkolnych, można rozpocząć terapię grupową, indywidualną bądź kognitywną. Szczególnie dobre rezultaty obserwuje się u maluchów, które przechodzą terapię polegającą na wzmacnianiu umiejętności społecznych.
Będąc rodzicem dziecka z zespołem Aspergera, trzeba pamiętać, że taki maluch – choć często cichy i wycofany – potrzebuje sporo uwagi i czułości. Spędzanie czasu z dzieckiem i zrozumienie dla jego pasji ułatwi mu radzenie sobie w grupach rówieśniczych.
Jeśli u twojego dziecka zostanie zdiagnozowany zespół Aspergera, nie popadaj w panikę. To lekkie zaburzenie osobowości, które nie przeszkadza w normalnym, samodzielnym życiu – zwłaszcza, jeśli maluch ma wsparcie wśród osób najbliższych. Poświęć dziecku odpowiednio dużo uwagi i postaraj się wzmacniać jego zdolności interpersonalne.