Twoje dziecko zaczęło zachowywać się dziwnie? Jest mrukliwe, nie chce chodzić do szkoły, wygląda na przestraszone? To mogą być oznaki przemocy! Sprawdź, czy maluch nie jest ofiarą ataków. Przedstawiamy 10 oznak, po których poznasz, czy dziecko jest prześladowane.
W ostatnich latach przemoc w szkole stała się jeszcze większym problemem. Dzieci padają ofiarą silniejszych prześladowców. Należy jak najszybciej rozpoznać oznaki agresji i zacząć działać.
Zauważyłaś, że coraz częściej na ciele Twojego dziecka pojawiają się zadrapania, sińce i inne urazy, z których maluch nie umie się wytłumaczyć? O ile nie jest bardzo aktywny, nie uprawia sportów, o tyle powinno Cie to zaniepokoić. Możliwe, że ktoś znęca się nad nim fizycznie.
Rzeczy Twojego szkraba zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach lub ulegają uszkodzeniu. Nowy piórnik został w szkole, na zeszyty rozlał się sok, i tak codziennie. Jeżeli wcześniej nigdy mu się to nie zdarzało, to możesz podejrzewać prześladowanie.
Szkolne toalety często są areną ataków, znajdują się bowiem poza zasięgiem wzroku dorosłych. Twój maluch unika obcych toalet, korzysta tylko z ubikacji w domu (ew. u rodziny), wychodzi ze szkoły z pełnym pęcherzem - to jedna z reakcji na przemoc ze strony rówieśników.
Przygotowałaś malcowi drugie śniadanie do szkoły lub dałaś mu pieniądze na lunch; dodatkowo macie wykupione obiady, ale Twoje dziecko wraca do domu głodne? W przypadku wykluczenia problemów zdrowotnych, przejdź do wykluczenia prześladowania: być może prześladowca zabiera drugie śniadania/pieniądze Twojemu maluchowi. Wielce prawdopodobne, że pociecha była ofiarą przykrego ataku na stołówce.
Twój malec, z wesołego i towarzyskiego dziecka, stał się odludkiem? Najlepsi koledzy odwrócili się od niego, nikt nie chce się z nim bawić itp. Dowiedz się, czy nie został wykluczony przez silniejszą, pastwiącą się nad nim grupę.
Spadek pewności siebie, wrogość do otoczenia, niechęć do siebie i ludzi, permanentne wycofanie: tak drastyczne zmiany w charakterze nie zachodzą z dnia na dzień bez przyczyny. Potrzebny jest bardzo silny impuls, który oddziałuje na dziecko przez jakiś czas. Tym impulsem może być właśnie przemoc.
Gdy dziecko jest zamknięte w sobie lub coś przed nami udaje, trudno nam poznać prawdę. Jeżeli w ostatnim czasie zauważyłaś zachowania autodestrukcyjne, lub choćby ich ślad, u swojego dziecka, to nie ignoruj ich. Mogą być reakcją na prześladowanie.
Często oskarżamy dzieci migające się od chodzenia na zajęcia o lenistwo. Tymczasem może to być oznaka lęku przed tym, co go czeka po przekroczeniu drzwi szkoły lub sali lekcyjnej. I nie chodzi o klasówkę czy nieodrobione zadanie domowe.
Gdy dziecko bez znanej Ci przyczyny zaczyna modyfikować swój dotychczasowy plan dnia, powinnaś się temu dokładniej przyjrzeć. Rezygnacja z ulubionych rozrywek, unikanie dodatkowych zajęć oraz długo wyczekiwanej pory zabawy z kolegami to sygnał, że maluch może być prześladowany.
Stres bardzo niekorzystnie wpływa na jakość snu. Dziecko, które nie może zasnąć, nie wysypia się, budzi się często w środku nocy zapewne przeżywa ogromne napięcie w swoim życiu. Poszukaj przyczyn, gdyż jedną z nich jest właśnie gnębienie.