Zaradność to cecha, dzięki której Twoje dziecko poradzi sobie w dorosłym życiu. Już od najmłodszych lat należy pracować nad charakterem malca, uczyć go radzenia sobie z problemami i współżycia w grupie. Podpowiadamy, jak kształtować osobowość zaradnego dziecka.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Zaradne dziecko jest świadome konsekwencji swoich działań. Wytłumacz maluchowi, że każde działanie wywołuje jakąś reakcję. W ten sposób nauczysz go podejmowania świadomych i przemyślanych decyzji.
Trzymanie dziecka pod kloszem nie jest dobrym podejściem z perspektywy wychowawczej. Jeżeli chcesz nauczyć dziecko zaradności, to przygotuj go na ewentualne porażki. Twoja pociecha musi wiedzieć, że życie jest skomplikowane i w każdej chwili mogą pojawić się problemy.
Dzieci muszą wiedzieć, jak rozwiązywać problemy. Nigdy nie załatwiaj wszystkich spraw za malucha. Możesz mu podpowiadać ścieżki postępowania, pomagać uporać się z kłopotami.
Im wcześniej Twoja pociecha stanie się samodzielna, tym więcej zdziała jako dorosła osoba.
Uświadom malucha, że każda praca jest bardzo ważna, zarówno umysłowa, jak i fizyczna. Naucz go szacunku do osób pracujących. Zachęć dziecko również do pomagania w domu. Nowe obowiązki rozwiną w nim wartościowe umiejętności, będą uczyć samodzielności oraz odpowiedzialności.
Teorie książkowe są niczym bez poparcia ich praktyką. Wiedzę, którą dziecko zdobędzie w szkole, uzupełniaj życiowymi mądrościami. Postaraj się pokazać praktyczne zastosowanie informacji wyniesionych ze szkolnych podręczników. W ten sposób będzie łatwiej je przyswajał i nie zniechęci się do nauki.
W dorosłym życiu ważna jest oszczędność. Zaradne dziecko powinno znać wartość pieniądza. Dziecięca skarbonka będzie pierwszą lekcją oszczędzania. Jeżeli chcesz zachęcić dziecko do odkładania pieniędzy, to wspólnie wybierzcie jakiś cel, np. pozwól wybrać malcowi jedną zabawkę. Następnie ustalcie, że będzie sumiennie oszczędzać pieniądza przez 2-3 miesiące. W trakcie musi odkładać każdą otrzymaną od Ciebie lub krewnych kwotę. Jeśli uda mu się uzbierać min. 70% ceny, to będzie mógł ją kupić (w nagrodę resztę dołożysz ze swojej kieszeni).
Jako rodzic jesteś największym autorytetem swojego dziecka. Jeżeli Twoje zachowanie będzie niekonsekwentne z wprowadzonymi przez Ciebie zasadami, to jedynie zdezorientujesz malucha.