Data modyfikacji:

Dziadkowie musztrują wasze dzieci? Pokażcie im te słowa!

Autor: Justyna Mazur

Natrafiłam dzisiaj na piękny list w sieci - opublikowała go Małgosia, autorka bloga Czytoczary. Wiadomość otrzymała jakiś czas temu od swojej mamy, która w kilku szczerych, mądrych zdaniach przyznaje, że dopiero po latach zobaczyła w dzieciach "dorosłych ludzi" z całym wachlarzem uczuć. Przeczytajcie!

„[…] Z drugiej strony bardzo mi się podoba bycie starszą panią, babcią. Fascynujące jest patrzenie na twojego synka, który tak szybko z dziecka stał się niezwykle wrażliwym chłopcem bardzo uważnie obserwującym świat. Nie wiedziałam tego jak byłam młoda, że dzieci w tym wieku to już tacy dorośli ludzie ze swoimi obserwacjami, strachami, uczuciami, zazdrościami, kłopotami wcale nie dziecinnymi. To są te same problemy co w dorosłym życiu, tylko na razie z trochę innej perspektywy. Żałuję, że nie wiedziałam tego kiedy Wy byliście mali i bagatelizowałam”dziecięce” problemy, przepraszam Cię za to.

Myślę, że to trochę tak musi być i że to jest przywilejem dziadków, którzy nie muszą się zajmować niczym innym tylko kochaniem. To jest super”*.

Dlaczego Wam to pokazuję? Bo tych kilka pięknych zdań być może otworzy komuś oczy. Moi rodzice chętnie przyjmują naszą optykę i sposób patrzenia na dzieci, choć czasem, między wierszami, dają do zrozumienia, że demokracja w naszym domu zatacza zbyt szerokie kręgi. Czytam jednak bardzo często Wasze opowieści o dziadkach, którzy narzucają swoje metody wychowawcze i starają się za wszelką cenę "ugrzecznić" dzieci, zapominając o ich podmiotowości. Może i oni  - podobnie jak mama autorki bloga - mogliby zobaczyć "dorosłych" w dwulatku rzucającym się na podłogę z bezsilności, bo właśnie runął mu świat (czyli mama nie dała kolejnego chrupka etc.) albo przedszkolaku trzaskającym drzwiami, bo domownicy nie docenili jego żartu?

*Historię listu przeczytacie na blogu Małgosi. Polecam!

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.