Data modyfikacji:

Bajki – czytać czy włączać w telewizji

Autor: Sylwia Stwora

Jedni rodzice znajdują czas, aby wieczorem położyć się z dzieckiem i razem przewracać kolejne strony książki zaczytując się w opisaną w niej historię. Dla innych prostszym sposobem na uśpienie pociechy jest puszczenie mu bajki w telewizji. Które rozwiązanie jest lepsze dla malca?

Za bajkami w formie czytanej przemawia to, że pozwalają one dbać o rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim pobudzają do pracy jego mózg i układ nerwowy, a to stymuluje rozwój intelektualny. Regularne czytanie malcowi pozytywnie wpływa na jego umiejętności komunikacyjne, m.in. szybciej puszcza mu mowa. Wzbogacamy także jego słownictwo, dzięki czemu łatwiej jest mu wyrażać potrzeby, opisywać emocje i uczucia. To doskonały sposób na rozwój zdolności językowych i koncentrowania uwagi na danej czynności, a także kształtowanie pamięci, co świetnie przygotuje dziecko do szkoły i ułatwi mu naukę. Malec musi włączyć wyobraźnię, aby zobrazować sobie przekaz, a to z kolei pozytywnie wpływa na jego kreatywność. Ponadto czytanie bajki buduje bliskie więzi rodzica z pociechą – razem przeżywacie daną historię, spędzacie przyjemnie czas. Dziecko, nawet jeśli nie rozumie słów wyczuje Twój nastrój i emocje, będzie czuło się bezpieczne i kochane.

Z kolei włączenie bajki w telewizji sprawia, że dziecko biernie przygląda się gotowemu przekazowi, nie raz pełnemu przemocy, brutalności i dwuznaczności. To może negatywnie wpłynąć na jego rozwój emocjonalny i społeczny – maluch może mieć problemy z zasypianiem, odpowiednimi relacjami z innymi, itp. Ponadto dziecko zwykle siedzi przed ekranem bezczynnie i w niewłaściwej pozycji, dodatkowo podgryzając niekoniecznie zdrowe przekąski. To przekłada się na np. bóle lub schorzenia kręgosłupa, nadwagę czy kłopoty ze wzrokiem.

Wprawdzie więcej korzyści wiąże się z czytaniem dziecku książek, jednak nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zakazać malcowi oglądania bajek w telewizji. Ważne jest, aby czas spędzony przez Twoją pociechę przed ekranem telewizora nie wiązał się z wielogodzinnym wpatrywaniem się we wszystkie kreskówki, które akurat lecą w danej stacji. Warto jasno określić, ile czasu i o jakiej porze dziecko może w ten sposób urozmaicać sobie dzień.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!