Data modyfikacji:

NIGDY nie mówmy tak do naszych córek!

Autor: Justyna Mazur

Przedszkole, wsiadamy do windy, w środku jest już Natalka - koleżanka Dziedzica z grupy. Dziedzic krzyczy - chcę wcisnąć guzik! Natalka na to: "Ja też!". Wtedy do akcji wkracza babcia dziewczynki, która bez cienia zażenowania mówi: "Kochanie, daj chłopcu wcisnąć, jest wyższy i mądrzejszy, Tobie się nie uda"...

Strasznie mnie te słowa poruszyły i długo nie dawały spokoju - do dziś, jak o nich pomyślę, jest mi szkoda Natalki i czuję wściekłość, że nie zareagowałam, nie sprostowałam tej głupoty, nie szepnęłam jej do ucha: "Jesteś mądra, wspaniała i jedyna w swoim rodzaju". Pamiętam, że tego samego dnia chciałam napisać o sytuacji na blogu, ale uznałam, że to jednostkowy problem związany z wiekiem babci, jej mentalnością i dorastaniem w czasach, gdy dzieci, ryby i kobiety głosu nie miały. Dziś dotarło do mnie, jak bardzo się myliłam - nie, to wcale nie kwestia wieku opiekuna i jego doświadczeń. Mnóstwo "Natalek" jest wokół nas, a skrzydła podcinają im wcale nie wiekowe babcie, a matki.

ZOO, w środku płatny park linowy dla dzieci od 3. roku życia. Dziedzic śmiga na tyrolce (długo się wahał, robił kilka podejść aż wreszcie się przełamał i ziuuuuuuu...poleciał, szczęśliwy), ja siedzę na dole i się mu przyglądam. Nagle przychodzą oni. Dziewczynka, na oko 5.-6. letnia, prosi rodziców, by pozwolili jej pokonać tor przeszkód. Jej mama odpowiada: "Chyba żartujesz! Zobacz jak tam wysoko! Na pewno będziesz się bała!". Dziewczynka nalega: "Proszę, dam radę!". Matka: "Nie dasz! Mnie tam nie będzie! Nie pomogę Ci! Jeżeli tam wejdziesz, to będziesz SAMA! Sama! Rozumiesz?". Dziewczynka: "Chcę spróbować!". Matka (przez zęby): "Tylko spróbuj mi choć pisnąć na górze! Tylko spróbuj mi płakać! Chodź, idziemy! Ale pamiętaj - zero płaczów i jęków!"

"Nie dasz rady", "jesteś za mała", "to dla starszych dzieci", "za rok przyjdziemy, może wtedy będziesz odważniejsza", "popatrz, ona jest większa, a płacze i chce zejść, to co dopiero ty" słyszałam jeszcze parokrotnie,  z ust różnych osób. Wiecie, co było znamienne? Że WSZYSTKIE te słowa kierowane były do dziewczynek. A co mówili rodzice do chłopców? "Dawaj, poradzisz sobie!", "Zobacz jak wysoko! Chcesz spróbować?", "Ale fantastyczny tor przeszkód! Na pewno ci się spodoba".

Wróciłam do domu, piszę do was i aż się gotuję w środku.

Jak mamy wychować piękne, pewne siebie kobiety, gdy od wciąż powtarzamy im, że są gorsze, słabsze i bardziej bojaźliwe od innych?

Jak mamy wychować człowieka potrafiącego dokonać wyboru, skoro wciąż decydujemy za niego i nie pozwalamy próbować nowych rzeczy?

Jak mamy nauczyć, że porażka to normalna rzecz, kiedy staramy się za wszelką cenę ochronić przed nią dziecko?

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!