Data modyfikacji:

Ćwiczenia dla dzieci w domu. Dla przedszkolaków z nadwagą

Statystycznie już nawet co trzecie polskie dziecko cierpi na nadwagę lub otyłość. Przyczyną nadmiernych kilogramów jest zazwyczaj zła dieta oraz brak ruchu. Warto w tej sprawie zadziałać – na początek ogranicz malcowi słodycze i wprowadź zwyczaj codziennej aktywności. Oto proste i przyjemne ćwiczenia dla dzieci – z pewnością spodobają się zarówno przedszkolakowi, jak i uczniowi podstawówki.

Polecamy: Jakie prawidłowe BMI dzieci?

ćwiczenia dla dzieci

Ćwiczenia dla dzieci – dlaczego warto?

Ćwiczenia dla dzieci to świetny pomysł na urozmaicenie dnia, ale nie tylko – to przede wszystkim szereg korzyści zdrowotnych. Najważniejsze to:

  • spożytkowanie nadmiaru energii,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi,
  • ułatwienie zasypiania,
  • pobudzenie trawienia, zmniejszenie ryzyka dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
  • wsparcie układu odpornościowego,
  • wsparcie układu kostnego (aktywne dzieci rzadziej cierpią na skrzywienia kręgosłupa),
  • poprawa postawy ciała.

Ponadto ćwiczenie z dzieckiem to dla niego źródło świetnej rozrywki – ta z kolei dobrze wpływa na tworzenie rodzinnej więzi. Jest to także bardzo dobry sposób na odciągnięcie pociechy od ekranu telewizora czy tabletu – urządzeń, które zbyt łatwo i zbyt często „odrywają” dziecko od realnego świata. 

Krótko mówiąc – zdecydowanie warto. Zerknij zatem, jakie ćwiczenia dla przedszkolaków i starszych dzieci warto praktykować każdego dnia i zacznijcie nawet dzisiaj. 

Sprawdź również, jakie wybrać gry edukacyjne dla dzieci.

Ćwiczenia dla dzieci – najpierw rozciąganie

Osoby, które lubią aktywność fizyczną, dobrze wiedzą, że na jej początku oraz końcu musi pojawić się rozgrzewka – nie inaczej jest w przypadku dzieci. U najmłodszych najlepiej sprawdzi się rozciąganie. Oto kilka sprawdzonych, ciekawych aktywności dla najmłodszych.

Rozciąganie grzbietu

Usiądźcie naprzeciwko siebie – w taki sposób, aby wasze stopy się stykały. Przechylając tułów, wyciągaj ręce w kierunku dziecka, ono niech ćwiczy analogicznie. Możecie też przeprowadzać minizawody pt. „Kto pierwszy dotknie swoich stóp?”. Takie ćwiczenia dla przedszkolaków – oparte na rywalizacji i wspólnym działaniu, zawsze przypadają maluchom do gustu.

Wymachy nogą

Stańcie obok siebie. Pokaż dziecku, jak zrobić wymach – najpierw należy wysunąć nogę do tyłu, a potem, siłą rozmachu, wysunąć ją mocno do przodu. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy. 

Rozciąganie rąk i grzbietu

Usiądźcie naprzeciwko siebie po turecku. Bawcie się w lustro – ty pokazujesz dziecku pewne aktywności, ono musi powtarzać. Unieś lewą rękę i przechyl ją nad głową mocno w prawą stronę, następnie analogicznie wykonaj ruch drugą ręką. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy – starając się, aby wasze ruchy były skoordynowane. Widzisz? Ćwiczenia dla dzieci nie muszą być nudne!

Rozciąganie mięśni szyi i karku

Poproś dziecko, aby wykonywało obroty głową. Jednocześnie wprowadź element zabawy – kiedy zawołasz „stop!”, dziecko musi zmienić kierunek. To świetne ćwiczenia dla 6-latka, bo w trakcie treningu maluch będzie ćwiczył również niezbędne w szkole skupienie uwagi. 

Właściwe ćwiczenia dla dzieci - polecane aktywności

Po rozciąganiu przychodzi czas na właściwe ćwiczenia dla dzieci. Oto takie, które nie tylko świetnie wpływają na ciało, ale też dostarczają rozrywki. 

Pajacyki

Idealne ćwiczenia dla przedszkolaków i starszych dzieci to przede wszystkim pajacyki – bardzo energiczne i pozwalające spalić mnóstwo kalorii w krótkim czasie. Pamiętaj jednak, aby uczyć dziecko przybierania prawidłowej postawy do ćwiczenia.

Przed jego rozpoczęciem ustawcie się w małym rozkroku i połóżcie rozluźnione ręce wzdłuż tułowia. Łopatki powinny być ściągnięte, głowa ustawiono prosto. Na sygnał ruszacie do boju, czyli jednocześnie łączycie dłonie nad głową (ręce wyprostowane) i nogi w podskoku. Należy wykonać około 10 powtórzeń, następnie zrobić krótką przerwę.

Przysiady

Zarówno pajacyki, jak i przysiady to idealne ćwiczenia dla dzieci z nadwagą – trzeba się przy nich trochę namęczyć. Jeśli dziecko jest już dosyć wysokie, możecie wykonywać przysiady, trzymając się za ręce – w ten sposób twoja pociecha będzie ćwiczyła również koordynację. W bardziej profesjonalnej wersji ręce muszą być wyprostowane. Zwróć uwagę na to, aby dziecko miało proste plecy. 

Koci grzbiet

Zabawy w zwierzątka to z kolei idealne ćwiczenia dla przedszkolaków, które – jak wiadomo, kochają naśladownictwo. Jedną z popularniejszych aktywności jest tzw. „koci grzbiet”. Zrób klęk podparty i zachęć do tego samego dziecko – poproś, by cię naśladowało w kolejnych krokach. Weź głęboki wdech.

Następnie zacznij wypuszczać powietrze, stopniowo opuszczając głowę i wyciągnij kręgosłup w górę. Dla urozmaicenia na ostatnim etapie ćwiczenia możecie „miauknąć” kilka razy. Całość należy powtórzyć co najmniej kilka razy. 

Brzuszki

Wraz z dzieckiem śmiało możesz ćwiczyć również brzuszki. Pamiętaj jedynie, żeby stosować odpowiednie przerwy (co 10 powtórzeń) i zwracać uwagę na prawidłową postawę malca

Ćwiczenia dla dzieci – jak je urozmaicić?

Po jakimś czasie wszystkie powyższe ćwiczenia dla dzieci staną się już nieco nudne i przewidywalne – wtedy malec może niechętnie się do nich włączać. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji  jest postawienie na różnorodność. Możesz na przykład:

  • przygotować tor przeszkód (z maskotek, książek, poduszek), który trzeba będzie pokonać z najwyższą starannością i dużą szybkością,
  • przygotować kosz do rzucania maskotkami albo piłeczkami – to banalne ćwiczenie świetnie wpływa na motorykę dużą i koordynację wzrokowo-ruchową,
  • zagrać w kręgle i urozmaicić grę zabawą (kto w danej rozgrywce rzuci gorzej, musi zrobić pięć przysiadów).

Wszystkie te zabawy z pewnością sprawią, że dziecko znowu chętnie podejmie się aktywności, oczywiście w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy.