Data publikacji:

Gry planszowe dla dzieci od 8 lat: polecane propozycje


Gry planszowe dla dzieci od 8 lat uczą zdrowego współzawodnictwa, logicznego myślenia, samodzielnego myślenia oraz w wielu przypadkach strategicznego planowania. W wiele z nich można pograć w większym gronie, nie tylko z rówieśnikami, ale także ze starszym rodzeństwem czy nawet mamą i tatą. Jakie są najlepsze gry planszowe dla 8-latka? W które gry planszowe dla dzieci od 8 lat warto zainwestować? Podpowiadamy.
rodzina

Gry planszowe dla dzieci od 8 lat przygodowe


Gry planszowe dla dzieci od 8 lat nie tylko bawią, ale także uczą oraz rozwijają wyobraźnię. Dobrym przykładem są gry przygodowe, w których gracze wcielają się w odważnych śmiałków przemierzających odległe krainy. Dzięki mnogości wariantów i pewnej losowości rozgrywka jest za każdym razem inna. Ciekawe gry planszowe dla 8-latka z tego gatunku to:

• Wyspa Skye – gra ma mechanikę podobną do Carcassonne, polega na planowaniu ruchów i interakcji z otoczeniem oraz innymi graczami. Zwycięzca może być tylko jeden – zostanie nim ten, kto podbije jak najwięcej terytoriów;
• Robinson Crusoe – to ciekawa kooperacyjna gra planszowa 8+, w której gracze wcielają się w rozbitków na bezludnej wyspie. W zabawie może uczestniczyć do 4 osób, możliwa jest także gra w pojedynkę. Rozgrywka trwa około 2 godziny. Przygoda na bezludnej wyspie wciągnie zarówno 8-latków, jak i osoby starsze.

Gry planszowe dla 8-latka strategiczne i ekonomiczne


Gry planszowe dla 8-latków strategiczno-ekonomiczne zachwycą zarówno 8-latka, jak i jego starszych kolegów, koleżanki, rodzeństwo oraz rodziców. Oto najlepsze z nich:

• Carcassonne – to prawdziwy bestseller, jeśli chodzi o gry planszowe od 8 lat. Rozgrywka polega na budowaniu miast, klasztorów, dróg oraz zamków i rozwijaniu podległych terytoriów. Celem gry jest rozszerzanie terenów tak, aby zdobyć jak najwięcej punktów. W zabawie może uczestniczyć od 2 do 5 osób;
• Monopoly – rozgrywka polega na kupowaniu działek, stawianiu na nich nieruchomości, inwestowaniu, handlowaniu i pobieraniu czynszu za wynajem. Dodatkowym urozmaiceniem są karty, które wpływają na to, co się dzieje w grze. To obowiązkowa pozycja na każdej półce z grami;

Gry planszowe dla 8-latków zręcznościowe


Gry planszowe dla 8-latków często mają zręcznościowy charakter – wymagają od graczy szybkiego reagowania oraz spostrzegawczości. Gatunek sprawdzi się doskonale w większym towarzystwie, dostarczy także wiele dobrej zabawy na wyjazdach, tego typu tytuły są bowiem z reguły kompaktowe.

Oto najlepsze zręcznościowe gry planszowe dla dzieci 8-10 lat:

• Dobble – to gra dla dzieci od lat 8, w którą można grać na kilka sposobów. W jednym z dostępnych wariantów należy szybko nazwać symbol – wspólną cechę, która łączy karty. W innym celem jest pozbywanie się kart o podobnym symbolu, co u przeciwnika. Rozgrywka jest szybka, prosta i dostarcza wiele dobrej zabawy;

Gry planszowe dla 8-latków imprezowe


Gry planszowe dla dzieci od 8 lat mogą zdominować niejedną imprezę. Poza wymienionymi powyżej tytułami zręcznościowymi godne polecenia są także produkcje, które wymagają od gracza szybkiego reagowania, ale i myślenia. Oto ciekawe gry planszowe 8 lat spełniające to kryterium:

• 5 Sekund – na czym polega ta gra planszowa? 8-latek musi wymienić 3 rzeczy, które łączy jakaś cecha wspólna, np. zwierzęta w paski, owoce w kolorze czerwonym lub szkolny przedmiot, który przysparza mu trudności. Na odpowiedź jest tylko 5 sekund. Dobra zabawa gwarantowana!
• Dixit – to wyjątkowa gra narracyjna, która uczy odgadywania skojarzeń, skłania do licznych przemyśleń oraz pozwala poznać innych graczy. Zadaniem mistrza gry jest podrzucenie innym hasła, zgodnie z którym muszą oni wystawić kartę na stół. Następnie drogą głosowania wybierana jest karta, która najlepiej pasuje do podanego hasła. Ilustracje są bardzo nieoczywiste i wieloznaczne, co stwarza pole do licznych dyskusji.

Polecane gry planszowe dla 8 osób, a nawet większej liczby graczy


Wśród gier 8+ można znaleźć także gry planszowe dla 8 graczy lub nawet więcej. Oto propozycje tytułów, dzięki którym uda się zaprosić do zabawy większe grono znajomych:

• Kalambury – w zabawie może uczestniczyć nawet 20 osób, podzielonych na drużyny. Zadaniem mistrza gry jest pokazanie jakiegoś hasła, przy pomocy gestów lub rysowania, tak aby jego drużyna je odgadła. To ponadczasowy tytuł!
• Mafia – ilu graczy może zagrać jednocześnie w gry planszowe? 8 osób lub więcej to żaden problem, gdy chodzi o popularną grę psychologiczną Mafia. Gracze wcielają się w mieszkańców włoskiego miasta oraz bezlitosnych gangsterów. Zadaniem mistrza gry jest poprowadzić rozgrywkę tak, aby wywiązać ciekawe dyskusje między przedstawicielami różnych grup. Za dnia miasto tętni życiem, tymczasem w nocy mafia roztacza coraz szersze kręgi, eliminując niewygodnych graczy.
Autorka: Alicja Hudzik