Data modyfikacji:

Gry planszowe historyczne


Nie każdy ma świadomość, że historia gier planszowych rozpoczęła się od gier o tematyce historycznej. Początkowo stawiały sobie one za cel odtwarzanie przy pomocy planszy i figurek przebiegu starć zbrojnych i kampanii wojennych. Były nie tylko formą rozrywki, ale również służyły władcom i przywódcom podczas opracowywania strategii. Obecnie historyczne gry planszowe dla młodszych i starszych należą do najpopularniejszych na rynku. To nie tylko doskonały sposób na nudę podczas spotkań z przyjaciółmi, ale i nauka poprzez zabawę.
planszówka

Gry planszowe o tematyce historycznej


Na rynku znajdziesz ogromny wybór gier planszowych o tematyce nawiązującej do historii Polski lub historii powszechnej. Wiele z nich wyróżnia bardzo atrakcyjna forma i dopracowana szata graficzna. Poszczególne zestawy zaskakują pomysłowością twórców i bogactwem elementów: często zawierają planszę, starannie wykonane mapy, figurki i karty. Warto szukać pozycji, które cechuje dbałość o detale i wysoki poziom merytoryczny. To doskonały sposób na rozrywkę i zdobywanie wiedzy. Tego rodzaju historyczne gry planszowe doskonale sprawdzą się również jako pomysły na prezenty.

Gry planszowe historyczne, które bawią i uczą


Jeżeli szukasz sposobu na to, by zachęcić ucznia do nauki historii, doskonałym sposobem na to będzie gra planszowa poświęcona danej epoce. Obecnie wiele pozycji dostępnych na rynku zostało starannie zaprojektowanych przy udziale historyków, specjalistów od wojskowości i uzbrojenia czy artystów, dlatego oferują niezwykłe doświadczenie i są prawdziwą kopalnią wiedzy. Pamiętaj jednak, by wybierając gry planszowe o historii, zawsze sprawdzić, dla ilu graczy są przeznaczone oraz jaki jest ich stopień trudności. W przeciwnym wypadku możemy kupić dla studenta banalną i zdecydowanie zbyt prostą gierkę przeznaczoną dla dzieci lub wybrać jako prezent dla kilkulatka pozycję, po którą sięgnie dopiero za kilka lat.

Planszowe gry historyczne - najciekawsze propozycje


Boże Igrzysko - Magnaci


To karciana gra planszowa z historii, która przenosi graczy do czasów świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdy rywalizują ze sobą członkowie magnackich rodów: Radziwiłłów, Sapiehów, Leszczyńskich, Zamoyskich i Potockich. Otrzymujesz trzynaście kart z członkami swojego rodu: wśród nich znajdziesz światłe i wybitne jednostki, ale również łajdaków i miernoty. Z ich pomocą będziesz budować potęgę swojej familii: przeprowadzasz korzystne głosowania w sejmie i senacie, zdobywasz zaszczytne funkcje, odpierasz wrogie armie i zyskujesz nowe posiadłości ziemskie. Rywalizujesz w ten sposób z innymi rodami i próbujesz przejąć władzę nad całym krajem. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest interes Rzeczypospolitej! Jeżeli państwo upadnie, przegrają wszyscy. „Boże Igrzysko – Magnaci” to znakomita gra strategiczna pozbawiona elementu losowości, za to pełna szybkich interakcji, intryg i prawdziwie sarmackiego, dworskiego klimatu. Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy w wieku powyżej 12 lat. Czas rozgrywki: około 60 minut.

Lincoln


To polska edycja kultowej gry strategicznej autorstwa Martina Wallaca, która pozwala na rozegranie przebiegu wojny secesyjnej. W skład zestawu wchodzą dwie talie kart, z których jedna przedstawia armię Unii, a druga Konfederacji. Każda z nich odzwierciedla i mocne strony wybranych wojsk. Wraz z postępem gry będziesz odrzucał własne karty, poświęcone na budowanie kolejnych oddziałów i flot, co dobrze ilustruje specyfikę Wojny Secesyjnej. Wysiłkom militarnym towarzyszą zadania logistyczne i zabiegi dyplomatyczne w Europie. Wraz z upływem czasu gracze będą otrzymywali kolejne karty - coraz silniejsze w przypadku Unii i coraz słabsze dla Konfederacji, co obrazuje rzeczywiste zmiany sił na froncie. To sprawia, że rozgrywka przy pomocy talii Konfederatów może być nie lada wyzwaniem. Armie Północy jednak również nie mogą spać spokojnie - przed tobą konieczność szybkiego stłumienia rebelii.

W „Lincolnie” wyeliminowane zostały elementy losowe - zwycięstwo lub przegrana zależy wyłącznie od decyzji graczy podejmowanych na podstawie możliwości, jakie dają karty w ich talii - to sprawia, że rozgrywka jest wciągająca i stymulująca intelektualnie. Gra wyróżnia się również klasyczną, wysublimowaną szatą graficzną. Przeznaczona jest dla dwóch graczy powyżej 14. roku życia.

U-boot


Jeżeli łodzie podwodne to twoja pasja i jesteś w stanie wydać na grę planszową nieco więcej, idealną pozycją dla ciebie będzie „U-boot” - strategiczna gra planszowa wydana przez Phalanx Games. Jej akcja rozgrywa się w 1941 r. - u wybrzeży Kilonii właśnie został zwodowany podwodny okręt - U-boot typu VII. Czterej gracze mają możliwość wcielić się w rolę kapitana, pierwszego oficera, nawigatora i głównego mechanika, którzy współpracują ze sobą podczas misji - za każdym razem jest to zupełnie nowe doświadczenie i nowa przygoda. Rozgrywka polega na symulacji walk na pokładzie. W skład zestawu wchodzą m.in miniaturowy model U-boota, plansza, figurki marynarzy, figurki armat i peryskopów, znaczniki okrętów, karty i żetony. Gra opiera się na aplikacji, którą możesz zainstalować na urządzeniach z systemem Android, Windows PC, IOS lub Mac - to sprawia, że stanowi hybrydę między grą planszową i komputerową. Na początku ilość elementów może przytłaczać, jednak gdy dobrze poznasz reguły, gra wciąga na długie godziny. Gra przeznaczona jest dla czterech graczy powyżej 12.-14. roku życia.

Twillight Struggle Zimna Wojna


Po zwycięstwie nad Trzecią Rzeszą i zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki wyłoniły się dwa globalne supermocarstwa: Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Od tej pory to między nimi przez kolejne dziesięciolecia będzie toczyć się nowa rywalizacja - w tej grze cały świat będzie szachownicą. Dwóch graczy przy pomocy kart poszerza swoje strefy wpływów na zimnowojennej mapie - w tym celu musisz pozyskiwać nowych sojuszników i kontrolować kolejne państwa, co nie zawsze jest proste przy ograniczonych zasobach. Gra przeznaczona jest dla graczy powyżej 14. roku życia.
Autorka: Anna Michalska