Data publikacji:

Gry planszowe PRL: jakie są najlepsze?


Czasy Polski Ludowej wciąż ciekawią i fascynują, zarówno młodych, jak i starszych rodaków, którzy pamiętają je ze swojego doświadczenia. Nie dziwne więc, że traktujące o tym okresie gry planszowe PRL cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Przedstawiamy więc najciekawsze z nich.
planszówka
Choć czasy realnego socjalizmu mamy już za sobą, a Polska Ludowa znalazła się na śmietniku historii, wciąż lubimy powracać do minionej epoki. Starsi najczęściej robią to z czystej nostalgii, a młodsi, nie pamiętający czasów sprzed 1989 roku, kierują się głównie ciekawością i fascynacją absurdami ówczesnej rzeczywistości. Wycieczkę w przeszłość zapewniają nam najczęściej stare książki, seriale i filmy, jak również wizyty w tematycznych pubach czy restauracjach. W ostatnich latach sporą popularność zaczęły zdobywać gry planszowe PRL, które w ten czy inny sposób, starają się w zabawny oraz często edukacyjny sposób przedstawić różne aspekty życia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Poniżej zebraliśmy kilka najpopularniejszych tytułów tego typu, które przeznaczone są dla graczy w prawie każdym wieku.

Gry planszowe PRL – przegląd


Kolejka
Gra edukacyjna przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która z miejsca stała się ogromnym hitem, zaskakując samych autorów. Produkt odpowiada po części za popularność tematyki PRL w planszówkach, ponieważ zrobiło się o nim niezwykle głośno w mediach.

Gra przeznaczona jest dla całej rodziny (od 2 do 5 osób) i opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego komunizmu w Polsce. Celem zabawy jest zdobycie w sklepie jak największej liczby poszukiwanych w PRL towarów, takich jak papier toaletowy, meble czy urządzenia AGD. W pudełku znajdziemy planszę, wiele rodzajów kart oraz pionków.

Dodajmy, że kolejka otrzymała także sprzedawany osobno dodatek rozbudowujący rozgrywkę o nowe elementy.

Reglamentacja
Kolejna planszowa gra o PRL, która powstała w IPN. Przenosi ona nas do ponurej zimy roku 1983, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Zadaniem graczy jest zrobienie zakupów najbardziej potrzebnych produktów przed zapowiedzianą wizytą gości. Uczestnicy zabawy wymieniają się kartkami na produkty reglamentowane, starając się zdobyć wszystko ze swojej listy zakupów.

Do gry dołączone jest bogato ilustrowane opracowanie historyczne dr. Andrzeja Zawistowskiego, przybliżające dzieje reglamentacji kartkowej. Jest to dobre wprowadzenie do epoki dla zainteresowanych nią dzieci i nastolatków. Reglamentacja przeznaczona jest dla 3-5 osób w wieku od 10 lat.

Odbudowa Warszawy 1945-1989
Strategiczna gra planszowa PRL, w której stawiamy czoła wyzwaniu budowy nowego socjalistycznego miasta na gruzach powojennej Warszawy. Uczestnicy zabawy wcielają się w pracowników Biura Odbudowy Stolicy, a ich misją jest realizowanie norm i zadań, mających pomóc w racjonalnej rekonstrukcji zniszczonego miasta. Za stawianie nowych budynków, mostów i odcinków metra otrzymuje się punkty, które decydują o zwycięstwie.

Odbudowa Warszawy 1945-1989 przeznaczona jest dla 2-5 osób w wieku od 10 lat.

Ta Ziemia
Unikalna pod względem tematu kooperacyjna gra edukacyjno-historyczna, która przenosi graczy do 1979 roku. Uczestnicy zabawy biorą udział w przygotowaniach pierwszej pielgrzymki papieża do Polski. Podczas gry stawiają oni czoła licznym przeciwnościom, przede wszystkim reżimowym władzom, które utrudniają przyjazd Jana Pawła II do Polski.

Ta ziemia przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 12 lat.

PRL
Gra, w której gracze poruszają się po planszy, rzucając kostkami. Po drodze zdobywają gotówkę, za którą kupują deficytowe peerelowskie towary. Zdobywca największej liczby z nich wygrywa partię. Pieniądze otrzymujemy za prawidłowe odpowiedzi na pytania quizowe zapisane na 110 kartach testowych.

Planszówkę uzupełnia także opcjonalna aplikacja mobilna, w której znajdują się dodatkowe pytania oraz cyfrowe akcesoria do gry.

PRL przeznaczony jest dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat.

Gnaj do celu w PRL-u
Rozrywkowa gra planszowa, w której uczestnicy zabawy zostają przeniesieni w czasy PRL. Przemieszczając się po planszy, będą zmagać się z najróżniejszymi wyzwaniami i problemami od kolejek w sklepach, po uczestnictwo w marszu 1 maja czy wstąpienie do PZPR. W tym czasie muszą zdobyć jak największą liczbę towarów deficytowych i pieniędzy. W pudełku znajdują się dziesiątki kart, znaczników oraz banknotów.

Gnaj do celu w PRL-u przeznaczone jest dla 2-4 osób w wieku od 8 lat.

Pan tu nie stał!
Nagradzana rodzinna gra karciana o realiach PRL-u. Celem zabawy jest zdobycie jak największej liczby reglamentowanych produktów. W pudełku znajdziemy ponad 100 kart kolejkowiczów, po 21 dla każdego gracza, 36 kart towarów, od rowerów po papier toaletowy, a także cztery plansze sklepów z różnych branż.

Gra posiada także dwa warianty/dodatki, które skupiają się na innych aspektach peerelowskich realiów. Skupiają się one na życiu cinkciarzy, którzy nielegalnie handlowali walutą (Pan tu nie stał! Cinkciarz), a także na wakacyjnym wyjeździe za granicę do zaprzyjaźnionych krajów socjalistycznych (Pan tu nie stał!: Demoludy).

Pan tu nie stał! przeznaczone jest dla 2-5 osób w wieku od 10 lat.
Autor: Michał Kułakowski